RPP: stopy procentowe w lipcu bez zmian

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na lipcowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Dziś poznamy wycinek nowych prognoz makroekonomicznych NBP.

Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii.

Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad trzy lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP.

(Bankier.pl)

Dotychczasową bierność Rady wspierają dane z gospodarki – dynamika PKB wciąż sięga ok. 5 proc., podczas gdy inflacja konsumencka (1,9 proc. w czerwcu) utrzymuje się w granicach celu inflacyjnego NBP (w przeciwieństwie np. do Rumunii, gdzie ze względu na 5-procentową inflację stopy procentowe sukcesywnie idą w górę). Warto też pamiętać, że stopy procentowe wciąż podnosi amerykańska Rezerwa Federalna, zaś Europejski Bank Centralny kontynuuje bardzo łagodną politykę monetarną.

O 16:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. W jej trakcie zaprezentowane zostaną główne prognozy makroekonomiczne NBP. Pełną treść raportu z prognozami poznamy w najbliższy poniedziałek.

Po zakończeniu konferencji opublikujemy obszerne podsumowanie najważniejszych wypowiedzi. Kolejne posiedzenie decyzyjne RPP odbędzie się już po wakacjach, 4-5 września.

MZ

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 28 trooper

Inflacji nie ma to i stopy bliskie zera. Szkoda tylko, że ceny wszystkiego idą notorycznie w górę.

! Odpowiedz
0 9 search

musze potwierdzic ze inflacja wynosi 0. martwic moze cena masla 8 zl ale na pocieche mamy tansze Iphony.

! Odpowiedz
22 19 pull_up

Dlaczego nie obniżyli? Stopy powinny być ujemne, tylko wtedy będzie sprawiedliwie.

! Odpowiedz
18 27 pjb

Stopy są już ujemne i to od dawna. Te nominalne są bez znaczenia liczą się tylko stopy realne a te przy obecnej polityce rządu, NBP i RPP są mocno ujemne. Każdy kto ma kasę w banku to wie bo co dzień traci ona wartość. Ale w końcu czego się nie robi dla budżetu i to nawet gdy ma się świadomość że wspiera to różne niebezpieczne inwestycje indywidualnych klientów. Nie ma co ukrywać władza swoją polityka daje podstawy i napędza kasę na kupno condo-hoteli, obligacji różnego typu jak te getback i zobaczymy czym to się skończy jak w końcu skokowo stopy pójdą do góry. Trump swoją wojną handlową robi wszystko aby podkręcić inflację i nas to też nie ominie. Złoty coraz tańszy, ropa coraz droższa. Jak tylko EBC zakręci kurek z darmową kasą zacznie się taniec inflacyjny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 11 pull_up odpowiada pjb

Wiem wiem, żarty się mnie notorycznie trzymają.

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,1% XII 2018
PKB rdr 5,1% III kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,2% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 274,95 zł XII 2018
Produkcja przemysłowa rdr 6,1% I 2019

Znajdź profil