REKLAMA

RPP: stopy procentowe w czerwcu bez zmian

2019-06-05 13:15
publikacja
2019-06-05 13:15
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Rada Polityki Pieniężnej ponownie nie zmieniła nastawienia i na czerwcowym posiedzeniu utrzymała stopy procentowe na dotychczasowym poziomie.

Zgodnie z decyzją RPP stopa referencyjna w Polsce nadal wynosić więc będzie 1,5 proc., lombardowa 2,5 proc., depozytowa 0,5 proc., a redyskontowa weksli 1,75 proc. Stopy procentowe są obecnie na najniższym poziomie w historii. Taka decyzja była powszechnie oczekiwana na rynku.

Poprzednio Rada, jeszcze w starym składzie personalnym, obniżyła stopy procentowe w marcu 2015 r., a więc ponad cztery lata temu. Oznacza to, że żyjemy w zdecydowanie najdłuższym w historii okresie stabilizacji stóp procentowych ustalanych przez RPP (co ma i będzie miało swoje konsekwencje).

Decyzja ws. stóp procentowych jest zgodna z konsensusem PAP - wszyscy ankietowani wcześniej przez PAP Biznes ekonomiści (20) oczekiwali, że na marcowym posiedzeniu RPP utrzyma dotychczasowy poziom stóp procentowych NBP.

Wszyscy ankietowani oczekują także, że stopa referencyjna utrzyma się na poziomie 1,50 proc. do końca 2019 r., a czternastu z nich przewiduje stabilizację stóp procentowych do końca 2020 r.

Spośród ośrodków, które podały prognozy poza 2020 r., dwa prognozują stabilizację stóp procentowych do końca 2021 r., a cztery inne nie wykluczają braku zmian stóp proc. do końca 2022 r.

O 16:00 rozpocznie się konferencja z udziałem Adama Glapińskiego oraz dwóch innych członków Rady Polityki Pieniężnej. Po zakończeniu konferencji opublikujemy podsumowanie najważniejszych wypowiedzi.

W dzisiejszym posiedzeniu Rady ze względów zdrowotnych nie wziął udziału Jerzy Kropiwnicki. Zabranie go także na kolejnym posiedzeniu decyzyjnym, które odbędzie się w dniach 2-3 lipca. Z kolei jutro posiedzenie decyzyjne odbędzie się w Europejskim Banku Centralnym (13.45).

MZ

Źródło:
Tematy
Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Wybierz konto firmowe, które zarabia na Ciebie i zyskaj premię do 1250 zł.

Komentarze (3)

dodaj komentarz
jasiek2017
No nie, znowu banksterka "żondzi" chce nas prawdziwych Polakow, ktorym w zyciu sie nic nie udalo zadluzyc na cale zycie. Nie damy sie ! Bedziemy wynajmowac, mieszkac w namiocie ale kredytu nie wezmiemy !
an26
To kredyt hipoteczny można brać. Przynajmniej do 2020-2021 roku, a później lecimy pewnie na 2% w górę.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki