REKLAMA
RPP

Pustostany receptą na brak mieszkań. Przynajmniej według rządu

2022-11-25 13:19
publikacja
2022-11-25 13:19

Chcemy zachęcać samorządy do remontów pustostanów i korzystania z rządowych środków na ten cel; dzięki temu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce - powiedział w piątek w Otwocku wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński.

Pustostany receptą na brak mieszkań. Przynajmniej według rządu
Pustostany receptą na brak mieszkań. Przynajmniej według rządu
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie remontu pustostanów z Funduszu Dopłat prowadzonego przez BGK. Wysokość dofinansowania może wynieść do 80 proc. kosztów.

Wiceminister rozwoju i technologii Piotr Uściński wziął w piątek udział w konferencji przed częściowo niezamieszkałym budynkiem komunalnym w Otwocku, w którym lokale będą remontowane z Funduszu Dopłat. Wiceminister zaznaczył, że ok. 11 proc. mieszkań w Polsce to pustostany. „Większość z nich jest w rękach samorządów. To bardzo duży potencjał, dzięki któremu można w szybki sposób zwiększyć liczbę mieszkań w Polsce" - wskazał Uściński.

Jak zauważył, przystosowanie pustostanów jest szansą na zmniejszenie kolejek oczekujących na mieszkania komunalne i zwiększenie zasobów mieszkaniowych gmin. "Liczymy na to, że to spowoduje obniżenie tendencji rynkowych, ustabilizuje ceny najmu i kupna lokali" - powiedział.

"W czerwcu wdrożyliśmy przepisy, które pozwalają gminom remontować takie lokale z pominięciem wielu przepisów, z minimum formalności, choć oczywiście z zachowaniem bezpieczeństwa. Na to są pieniądze rządowe, Fundusz Dopłat, z którego gminy mogą korzystać" - przypomniał.

Poinformował, że w tym roku rozstrzygnięto 347 wniosków gmin, dzięki czemu powstanie lub zostanie zmodernizowanych prawie 5 tys. lokali. Kwota wsparcia z Funduszu Dopłat na ich realizację wyniesie ponad 853 mln zł. 195 wniosków dotyczy remontów pustostanów.

"Już mamy złożone ok. 150 wniosków, które będą na przyszły rok" - zapowiedział. Dodał, że w 2023 r. kwota wsparcia wyniesie ponad 800 mln zł. 72 wnioski zakwalifikowane na przyszły rok dotyczą pustostanów.

Prezydent Otwocka Jarosław Margielski podkreślił, że program pozwala w bardzo szybkim czasie dostosować pustostany do stanu możliwego do zasiedlenia. "Mamy bardzo dużo mieszkańców, którzy oczekują na lokale komunalne i bardzo dużo pustostanów, na których remont dotychczas gminom brakowało środków. W ciągu roku w Otwocku remontowaliśmy ok. 10-15 pustostanów ze środków własnych, teraz będziemy w stanie wyremontować 5 razy więcej" - powiedział Margielski. Oświadczył, że Otwock skorzysta też z dofinansowania z Funduszu Dopłat na tworzenie nowych mieszkań. W przyszłym tygodniu będzie podpisana umowa na budowę 70 nowych lokali w budynkach wielorodzinnych.

Resort rozwoju pracuje nad kolejnym rozwiązaniem, które ma zwiększyć dostępność mieszkań i w większym stopniu umożliwić wykorzystanie pustych powierzchni biurowych i handlowych. Jak podano, na podstawie uchwały samorządu będzie można zmienić przeznaczenie terenu, na którym są zlokalizowane budynki biurowe lub obiekty handlowe o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m kw. Gmina będzie mogła wykupić na preferencyjnych warunkach 5 proc. powierzchni nowej inwestycji mieszkaniowej i przeznaczyć lokale na wynajem osobom o mniejszych dochodach.

Projekt przewiduje też, że zmiana sposobu użytkowania istniejących budynków biurowych i handlowych oraz ich przebudowa, z wyjątkiem elementów konstrukcyjnych budynku, nie będzie wymagać pozwolenia na budowę i zgłoszenia. Byłoby to czasowe rozwiązanie, na okres 2 lat.

Ministerstwo zakłada, że projekt ustawy o zmianie sposobu użytkowania niektórych budynków niemieszkalnych na budynki mieszkalne będzie rozpatrywany na początku przyszłego roku. (PAP)

kmz/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (17)

dodaj komentarz
velazquez
Rząd dorzuci do tego jeszcze podatek od pustostanów (bo tych prywatnych też sporo jest) i nagle na rynku pojawi się nieco nieruchomości, które zasilą podaż czy to na rynku wynajmu czy sprzedaży.

Na początku wejdą opłaty od pustostanów, a później podatek katastralny (od 2. czy od 3. mieszkania). Kasa Skarbu Państwa pusta, więc
Rząd dorzuci do tego jeszcze podatek od pustostanów (bo tych prywatnych też sporo jest) i nagle na rynku pojawi się nieco nieruchomości, które zasilą podaż czy to na rynku wynajmu czy sprzedaży.

Na początku wejdą opłaty od pustostanów, a później podatek katastralny (od 2. czy od 3. mieszkania). Kasa Skarbu Państwa pusta, więc trzeba szukać środków, a tu dosyć prosto. Zresztą, przymiarki ją są.
boris-vodka
Teraz jeszcze PISowcy dajcie "gościom ze wschodu" prawa wyborcze a macie w kieszeni następną kadencję
bartoszw1973
Wreszcie jakiś sensowny pomysł żeby zwiększyć podaż tanich mieszkań do wynajęcia dla ludzi którzy zarabiają mało albo są bezrobotni.
gordon-gekko
"są to pieniądze rządowe" .... Rząd nie ma żadnych pieniędzy, pieniądze są obywateli
estepan
O, to te złotówki co masz w portfelu sobie sam wydrukowałeś?
baibina
Widzicie 7 lat nic zrobic nie mogli mieszkanie plus, czy tam inne jakies głupie programy udajace tylko ze cos robia - winni jak zwykle byli deweloperzy. A wystarczyło tylko nawpuszczać 3 mln ukraionców na utrzymanie Polaków i nagle znalazły sie mieszkania do wyremontowania i rozdania za darmo potrzebujacym Widzicie 7 lat nic zrobic nie mogli mieszkanie plus, czy tam inne jakies głupie programy udajace tylko ze cos robia - winni jak zwykle byli deweloperzy. A wystarczyło tylko nawpuszczać 3 mln ukraionców na utrzymanie Polaków i nagle znalazły sie mieszkania do wyremontowania i rozdania za darmo potrzebujacym (ukraincom)!
ej_czy_nie
Musieli poczytać tutaj Kazika to forumowy spec od pustostanów ha ha ha
samsza
I osiedla kontenerowe dla Ukrainy.
qwertas
Ile pustostanów ma tylko Warszawa? Czas wyremontować te wszystkie kamienice w centrum miasta. Do tego podatek od niewynajętych mieszkań i uproszczenie prawa wywalenia niepłacącego czynszu najemcy.
andregru
Wyremontować kamienice a zaraz znajdzie się prywatny właściciel z Izraela .

Powiązane: Polityka mieszkaniowa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki