REKLAMA

Pszenica najdroższa od 2008 r.

2022-03-02 08:00
publikacja
2022-03-02 08:00

Cena pszenicy wzrosła przez ostatnie siedem dni o ponad 20 proc. i jest najwyższa od 2008 r. Za buszel płaci się już ponad 10 dolarów. Według danych Bank of America Rosja odpowiada za 19 proc. globalnej produkcji, a Ukraina - za 12 proc.

Pszenica najdroższa od 2008 r.
Pszenica najdroższa od 2008 r.
fot. Ralf Hirschberger / / dpa

W środę przed godz. 8:00 polskiego czasu za buszel pszenicy na giełdzie w Chicago płacono ponad 1025 centów, o ponad 4 proc. więcej niż wczoraj. W ciągu ostatnich siedmiu dni zboże podrożało o 22 proc. - tydzień wcześniej cena oscylowała poniżej 840 centów. Surowiec jest obecnie najdroższy od marca 2008 r.

Kliknij, aby przejść do wykresu (Bankier.pl)

Według JP Morgan Rosja jest największym eksporterem pszenicy na świecie, a Ukraina należy do czołowej czwórki. Spośród 207 mln ton handlu międzynarodowego 17 proc. pochodzi z Rosji, a 12 proc. z Ukrainy - wskazuje Bank of America.

Ostro w górę idą w ostatnim czasie również m.in. notowania kukurydzy. W ciągu trzech miesięcy cena buszla wzrosła o niemal 25 proc. i jest o włos od przebicia szczytu z maja zeszłego roku. Więcej za kukurydzę płacono poprzednio w lutym 2013 r.

MKa

Źródło:
Tematy
Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Kredyt hipoteczny własny kąt 0% prowizji (RRSO: 8,42%)

Komentarze (9)

dodaj komentarz
grzegorzkubik
Sankcje na Rosję uderzą w Europę. Już widziałem wpis na TT osoby, która pisała, ze ona może zbiednieć by wspomóc Ukrainę. Opieporzyłem człowieka i zmieszałem z błotem. Nie my nie będziemy biednieć przez nadmierną pomoc Ukrainie. Pomagać trzeba ale UE ma dać kasę, która nam się należy i wtedy będzie ok. Jak wprowadzimy embarga i odetniemy Sankcje na Rosję uderzą w Europę. Już widziałem wpis na TT osoby, która pisała, ze ona może zbiednieć by wspomóc Ukrainę. Opieporzyłem człowieka i zmieszałem z błotem. Nie my nie będziemy biednieć przez nadmierną pomoc Ukrainie. Pomagać trzeba ale UE ma dać kasę, która nam się należy i wtedy będzie ok. Jak wprowadzimy embarga i odetniemy się od Rosji to sami uderzymy w swój rynek. Cały świat robił interesy z Rosją i wątpię w to by te sankcje długo trwały. Po eforii pomocowej wróci myślenie. Tu nie tylko Rosja zarabiała. Była obopólna korzyść. Te sankcje zawsze zaczynają się ostro a później łagodnieją.
grzegorzkubik
Ja mam pozycję na soja a dziś zarobiłem na ropie. Złota też nie omijam. Wojna jest dobra dla giełdy. trzeba tylko umieć się przestawić akcji na surowce.
bha
Nie tylko pszenica drożeje na rynkach surowcowych!!!.Zachłanne coraz mocniej gierki rynkowe nie bez celu, aby podbić jak najwyżej się tylko da waluty, ceny wszelakich surowców na rynkach. Niestety potem będą dodatkowo golić zwykłych ludzi ile się tylko da coraz więcej i więcej ,na czym się da w tym coraz większym narastającym zamęcie Nie tylko pszenica drożeje na rynkach surowcowych!!!.Zachłanne coraz mocniej gierki rynkowe nie bez celu, aby podbić jak najwyżej się tylko da waluty, ceny wszelakich surowców na rynkach. Niestety potem będą dodatkowo golić zwykłych ludzi ile się tylko da coraz więcej i więcej ,na czym się da w tym coraz większym narastającym zamęcie na rynkach. Brak słów na tą rosnącą non stop zachłanność rynkową od lat na Mamonę niestety coraz bardziej nienasyconą, bez umiaru i żadnych skrupułów !!!!!!!.
samsza
korzec amerykański (1 US bushel) = 35,239072 litra, używany do dziś w notowaniach giełdowych produktów sypkich np. pszenicy

https://encyklopedia.biolog.pl/index.php?haslo=Korzec_(jednostka_obj%C4%99to%C5%9Bci)
pstrzezek
Nie powinno dziwić. Jak wspomniał sam Zełeński do liderów ZEA, jeśli Ukraina nie obsieje pól na na czas to będzie to miało wpływ na 300 mln konsumentów którzy korzystają z ich ziarna
peluquero
Najważniejsze że ręce opadają
najmadrzejszy
Nareszcie jakies efekty sankcji korzystne dla konsumenta, bo schudnie
trolley
+ sankcje na ropę i będzie miał na rowerze lepszy kontakt z naturą niż w samochodzie :)
sionwo
ekologiczna ta wojna, ludzie będą spalać mniej paliwa, mniej jeść...

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki