REKLAMA

Przywrócenie stawek VAT na paliwa. Premier: Chcemy, aby obyło się bez podwyżek

2022-11-23 10:16, akt.2022-11-23 14:44
publikacja
2022-11-23 10:16
aktualizacja
2022-11-23 14:44

Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT nie wiązało się z podwyżkami na stacjach paliw - powiedział w środę premier Mateusz Morawiecki.

Przywrócenie stawek VAT na paliwa. Premier: Chcemy, aby obyło się bez podwyżek
Przywrócenie stawek VAT na paliwa. Premier: Chcemy, aby obyło się bez podwyżek
fot. Adam Guz / / Kancelaria Premiera RP

"Chcemy, aby przywrócenie stawek VAT (na paliwa - PAP) z nie wiązało się z jakimiś podwyżkami na stacjach paliw" - powiedział premier Mateusz Morawiecki w środę podczas wizyty w muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Szef rządu podkreślił jednocześnie, że ceny detaliczne paliw zależą od sytuacji na rynku światowym i od kursu złotego.

"Ropę naftową kupuje się w dolarach, jest istotne umocnienie (złotego - PAP) w ciągu ostatniego miesiąca, półtora, jest też, w porównaniu do ostatnich paru miesięcy, spadek cen ropy na rynkach światowych" - zwrócił uwagę premier.

Morawiecki powiedział też, że rząd martwi się o sytuację na rynku oleju napędowego, którego jest w Europie za mało.

"Mam nadzieję, że od początku roku ceny (2023 - PAP) będą porównywalne do tych, które są teraz, a główne bolączki wiążą się z dostępnością oleju napędowego. Wiem, że różni importerzy polscy i zagraniczni starają się ściągnąć ten deficytowy w Europie towar do Polski" - dodał.

Premier zwrócił uwagę, że są już państwa w Europie, gdzie olej napędowy jest reglamentowany, ale w Polsce do takich sytuacji nie musiało dojść i nie dochodzi.

Prezes PKN Orlen o cenach paliw: wykorzystamy efekty synergii, by kierowcy jak najmniej odczuli zmiany

W związku z wytycznymi Komisji Europejskiej skutkującymi podwyższeniem VAT na paliwa do 23 proc. wykorzystamy efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy - zadeklarował w środę prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

"W związku z wytycznymi KE skutkującymi podwyższeniem VAT na paliwa do 23 proc. wykorzystamy efekty synergii zrealizowanych fuzji, by zmiany jak najmniej odczuli kierowcy. Już robimy wszystko, aby utrzymać stabilne ceny paliw w Polsce i cały czas są one jednymi z najniższych w całej UE" - napisał w środę na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Na początku listopada Komisja Europejska, odpowiadając na pytania PAP, poinformowała, że obecne ramy prawne nie pozwalają na zastosowanie zerowej stawki VAT na gaz ziemny i nawozy, natomiast paliwa silnikowe nie mogą korzystać z żadnej obniżonej stawki VAT, nawet tymczasowo.

W ramach tarczy antyinflacyjnej, która została przedłużona do końca 2022 r., stawka 0 proc. VAT obejmuje podstawowe produkty spożywcze opodatkowane wcześniej 5 proc. podatkiem. Stawka 0 proc. VAT ma także zastosowanie do nawozów, środków ochrony roślin i innych środków wspomagających produkcję rolniczą (zamiast 8 proc.), a także do gazu ziemnego (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.). Stawka 5 proc. VAT z kolei stosuje się także do energii elektrycznej i cieplnej (zamiast 23 proc., a od 1 lutego 2022 r. 8 proc.), a 8 proc. VAT do paliw silnikowych (zamiast 23 proc.).

Tematy
Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Zrealizuj plany dzięki Pożyczce Internetowej. RRSO: 9,04%

Komentarze (10)

dodaj komentarz
zoomek
Już obniżyli cenę za ropkę od Pucia (już widzę jak im taniej sprzedaje).
To tera będzi taniej na stacjach nawet z wyższą VATą.
Czy drożej?
Obniżka nie zadziała?
Ale jak to?!
arzab
Już widzę jak tłuste koty z PiS-owskiego nadania obniżą sobie pensje aby się zbratać z ciemnym ludem w jego drożyźnianej niedoli !
Nie no, oni rzeczywiście mają nas za matolow !
endes
A ja chcę, żeby mój samochód był z roku na rok coraz młodszy!
faramir_z_gondoru
To jest oczywiste Matołusz, że jak do ceny dodasz podatek, to cena nie wzrośnie. Proste jak 2 x 2 = 13. Od samego mieszania herbata też robi się słodsza?
samsza
Panie premierze, niech pan w swoich wystąpieniach nie zapomni podkreślić, że można dać najbogatszym Polakom dodatek węglowy, tylko dlatego, że mają kominek.
Ale nauczycielom, oprócz tych 7% nie dawać nic... z wyjątkiem przywrócenia VAT lub podobnych.
mirek6504
Za 2 miechy te ,,CHCEMY ,, to każdy zapomni a establishment będzie się tłumaczył że zostało wyrwane z kontekstu .
samsza
To ''chcemy'' ale ''nic nie możemy'' to ma przekonać elektorat, no no...

Nie potraficie, to zabawki i do piaskownicy.
kaczyslaw_
Dolar potaniał od szczytu o 50 gr, ropa poniżej 90 dolarów, a ceny na stacjach nawet nie drgną. Sztucznie trzymają wysokie ceny, żeby przywrócić VAT bez podwyżek na stacjach. A betonowy suweren uwierzy jak to rząd dzielnie walczy z problemami, które sam tworzy.
forfun
To może pójdźcie śladem producentów masła i zamiast podawać cenę za 1L podawajcie cenę za 0,8L.
cena na dystrybutorze się nie zmieni
dlaczemuktoszajalmojnick
no powiem Ci że teraz to rześ mnie zaimponował. Ja myślę, że można pójśc dalej. Żeby się suweren nie zorientował to lepiej byłoby przejść na galon. Galon jest co prawda większy niż litr, ale za to sama zmiana zrobiłaby taką dezorganizację w umyśle suwerena, że część by się nie połapała, bo nie umiałaby przeliczyć. Możnaby powiedzieć,no powiem Ci że teraz to rześ mnie zaimponował. Ja myślę, że można pójśc dalej. Żeby się suweren nie zorientował to lepiej byłoby przejść na galon. Galon jest co prawda większy niż litr, ale za to sama zmiana zrobiłaby taką dezorganizację w umyśle suwerena, że część by się nie połapała, bo nie umiałaby przeliczyć. Możnaby powiedzieć, że USA to nasz największy sojusznik a że jest już ich tutaj 10.000 to żeby im ułatwić i żeby poczuli się jak w domu wprowadzamy amerykańskie miary. I wówczas ceny wszystkiego by spadły, bo kilogram by zamieniony został funtem, a nawet uncją!. I mielibyśmy deflację i każdy by nam zazdrościł.

Powiązane: Rząd Mateusza Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki