REKLAMA

Przygotuj się na dotacje

2010-12-06 13:00
publikacja
2010-12-06 13:00
W tym roku nie ma już szans na złożenie wniosku o dotacje w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego w Wielkopolsce. Obecnie zamykane są budżety. Specjaliści radzą jednak, by przygotować się już do przyszłorocznych konkursów. Niewłaściwy krok może przekreślić nam szansę na unijne pieniądze.

Oprócz ogólnopolskich programów takich jak np. Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko czy Innowacyjna Gospodarka, co roku pojawiają się konkursy w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych, z których przeznaczana jest pula pieniędzy na wyspecjalizowaną działalność np. turystykę czy infrastrukturę komunikacyjną o zasięgu regionalnym.

Koniec roku to czas podsumowań, zatem wniosków w Wielkopolsce już nie ma szans złożyć. W pierwszym kwartale 2011 roku zatwierdzone będą przez Zarząd Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu nowe konkursy w ramach Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego i wtedy zacznie się gorączka składania wniosków. Ważne jest, iż do takiego wniosku trzeba się odpowiednio przygotować i pomyśleć o nim wcześniej. Pisany „na gorąco” może być odrzucony w przedbiegach.

- Warto pamiętać, iż nieprzemyślany krok - zakup sprzętu czy rozpoczęcie budowy za szybko może przekreślić nam szansę o dotacje - mówi Monika Dąbrowska, specjalista ds. dotacji unijnych z poznańskiej firmy konsultingowej Euromon. - Ostatnie miesiące roku warto wykorzystać więc na konsultacje z ekspertem, jak postępować, by się odpowiednio przygotować - dodaje M. Dąbrowska.

Przykładowo, jeśli projekt dotyczy budowy hotelu przyszły Wnioskodawca musi się do tego przygotować poprzez skompletowanie dokumentów m.in. środowiskowych. Czas od momentu złożenia wniosku do uzyskania decyzji może spowodować, iż złożenie niekompletnej dokumentacji konkursowej przekreśli nasze starania o dofinansowanie.


Dotacje nie dla każdego


Musimy wiedzieć jednak, że dotacje z Unii Europejskiej nie są na wszystko i dla wszystkich. Muszą być związane z nowymi inwestycjami. - Mówiąc obrazowo: mamy szansę na dotacje, jeśli kupujemy nowe maszyny i budujemy halę, aby je w niej umieścić, a nie jeśli tylko malujemy ściany - mówi Monika Dąbrowska z Euromon. - Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą uzyskać dotacje jeśli dzięki inwestycji wprowadzą do swojej oferty nowe, bądź zmodyfikowane usługi lub produkty.

Aby spełnić bardzo restrykcyjne wymogi pozyskania dotacji, trzeba poświęcić dużo nerwów na przygotowanie odpowiedniej dokumentacji.
Na rynku funkcjonuje obecnie bardzo dużo firm specjalizujących się w funduszach europejskich. Warto polecić złożenie czy przygotowanie wniosku profesjonalistom, aby mieć większe szanse na jego realizację. Wcześniej jednak należy udać się po poradę, co zrobić, aby tej szansy zawczasu nie stracić.

Źródło:Informacja prasowa
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki