REKLAMA

Przychody LOT-u w 2019 r. wyższe o ponad miliard zł niż w rok wcześniej

2020-09-30 18:32
publikacja
2020-09-30 18:32
fot. Grand Warszawski / Shutterstock

W 2019 r. LOT osiągnął przychód ze sprzedaży w wysokości 7,37 mld zł, czyli o ponad miliard zł więcej niż w 2018 r. a zysk na działalności podstawowej wyniósł 113,9 mln zł - poinformowaał przewoźnik w środowym komunikacie.

Dodano, że, w ubiegłym roku LOT przewiózł na pokładach rekordową liczbę 10 mln pasażerów i uruchomił 15 nowych połączeń. “To kolejny rok, w którym spółka utrzymała rentowność mimo problemów z globalnym uziemieniem floty B737MAX i silnikami Rolls Royce w Boeingach 787” - dodano.

Ubiegły rok LOT zakończył z zyskiem z działalności podstawowej, czyli przewozu pasażerów na poziomie 113, 8 mln zł. Jednocześnie spółka zwiększyła przychody ze sprzedaży do 7,37 mld w porównaniu do 6,19 mld zł w roku poprzednim.

Wynik z działalności operacyjnej przed amortyzacją (EBITDA) wyniósł w ub. roku 142,6 mln zł, a z kolei wynik na działalności operacyjnej (EBIT) 91,9 mln zł.

“W ubiegłym roku, czwarty rok z rzędu, wypracowaliśmy zysk i zwiększyliśmy skalę działalności przewożąc na pokładach rekordową liczbę 10 mln pasażerów. Potwierdza to, że strategia rentownego wzrostu, którą obraliśmy w 2016 r. była słuszna. Dziękuję za ciężką pracę całemu zespołowi LOT-u, a naszym pasażerom za zaufanie” - powiedział cytowany w komunikacie Rafał Milczarski, prezes LOT-u.

Jak dodano, w 2019 r. w stosunku do 2018 r. największą dynamikę wzrostu liczby pasażerów zanotowały rejsy dalekiego zasięgu (przyrost o 30,4 proc.). Na lotach krótko- i średniodystansowych przewieziono o 11,4 proc. więcej pasażerów niż rok wcześniej, a w rejsach krajowych o 4,7 proc.

“Oczywiście bieżący rok jest dla nas znacznie trudniejszy i skupiamy się teraz na optymalizacji naszej działalności, tak by przetrwać najtrudniejszy czas dla branży lotniczej. Na szczęście nasze wyniki z lat ubiegłych dowodzą, że potrafimy pracować z zaangażowaniem i osiągać założone cele” - dodał Milczarski.

LOT przypomina, że w 2019 r. zainaugurowano m.in.: trasy Warszawa-Miami, Warszawa-Delhi, Warszawa-Kolombo i Budapeszt-Seul, dzięki czemu na koniec roku ofercie polskiego przewoźnika było ponad 120 połączeń.(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (14)

dodaj komentarz
demeryt_69
Reasumując: zysk stanowi 1,5% przychodu, a np. Delta Airlines mają $47 mld przychodów osiągnęły $4,7 mld zysku netto co stanowi 10% przychodu.
meryt
Delta Airlines
"W dniu 14 września 2005 roku spółka ogłosiła upadłość powołując się na rosnące koszty paliwa"
demeryt_69 odpowiada meryt
Dlaczego tak konsekwentnie robisz z siebie błazna?
meryt odpowiada demeryt_69
Policzyłeś do 2.
xxpp
Lotnictwo to doskonały biznes. zamiast zaorać trupa w 2012 jak była okazja, wpakowaliśmy 400 mln, a teraz LOT chce 4,5 miliarda.
KOLEJNE CZTERY I PÓŁ MILIARDA W BŁOTO.
demeryt_69
Polska Grupa Lotnicza (PGL) to największe przedsiębiorstwo lotnicze w Polsce, właściciel m.in. PPL LOT S.A. oraz Lot Polish Airlines S.A. Ta ostatnia powstała 29 maja 2020 r. choć nie są znane powody powołania tej spółki o bliźniaczej nazwie. Dostępne są jedynie spekulacje, że została ona powołana w celu ogłoszenia Polska Grupa Lotnicza (PGL) to największe przedsiębiorstwo lotnicze w Polsce, właściciel m.in. PPL LOT S.A. oraz Lot Polish Airlines S.A. Ta ostatnia powstała 29 maja 2020 r. choć nie są znane powody powołania tej spółki o bliźniaczej nazwie. Dostępne są jedynie spekulacje, że została ona powołana w celu ogłoszenia kontrolowanej upadłości PLL LOT S.A.
wektorwg
Już się wytłumaczyli, że cieli wydymać firmy leasingowe tworząc nową spółkę
rob2005
https://wyborcza.pl/7,155287,26355735,lot-chce-sie-starac-o-1-mld-euro-pomocy-publicznej.html#s=BoxWyboMT Tutaj tak bardziej na bieżąco...
demeryt_69
Historia lubi się powtarzać - pod koniec 2012 r. spółka zwróciła się do Skarbu Państwa o pomoc publiczną w wysokości 1 miliarda zł. Najwyższy czas sprywatyzować tą deficytową przechowalnię znajomych królika!
frik29
Po bankierze spodziewałem się jednak minimalnego wkładu, a nie tylko skopiowania komunikatu prasowego linii. Chociaż porównanie wyników do poprzednich lat. Chwalenie się wzrostem sprzedaży przy spadającym zysku operacyjnym jest dobre dla niezorientowanej gawiedzi, od portalu finansowego oczekiwałbym jednak minimalnej choćby Po bankierze spodziewałem się jednak minimalnego wkładu, a nie tylko skopiowania komunikatu prasowego linii. Chociaż porównanie wyników do poprzednich lat. Chwalenie się wzrostem sprzedaży przy spadającym zysku operacyjnym jest dobre dla niezorientowanej gawiedzi, od portalu finansowego oczekiwałbym jednak minimalnej choćby analizy i sprawdzenia danych.

Powiązane: Prognozy i wyniki finansowe

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki