REKLAMA

SESJA NA GPWPrzerwany rajd byków na WIG20. Kłopoty akcjonariuszy Grupy Azoty

Michał Kubicki2023-06-07 17:11redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-06-07 17:11

Po czterech dniach wzrostów WIG20 zaliczył sesję cofnięcia, pierwszą w czerwcu. Skala spadków może świadczyć o realizacji przynajmniej części zysków, wypracowanych w ostatnim czasie. Uwagę w drugiej linii zawracały notowania Grupy Azoty, które były pod presją sprzedających, czym wpisywały się także w negatywny odbiór transakcji z Orlenem przez rynkowych ekspertów.

Przerwany rajd byków na WIG20. Kłopoty akcjonariuszy Grupy Azoty
Przerwany rajd byków na WIG20. Kłopoty akcjonariuszy Grupy Azoty
fot. Robert Gardziński / / FORUM

WIG20 spadł o 0,83 proc., WIG był niżej o 0,71 proc. Z kolei mWIG40 był notowany niżej o 0,68 proc., a sWIG80 zyskał o 0,04 proc. Obroty wyniosły 1,04 mld zł, z czego 875 mln dotyczyło WIG20.

Bankier.pl

Przed inwestorami na GPW dzień wolny od handlu w czwartek (8 czerwca, Boże Ciało) i dla części zapewne długi weekend, co zazwyczaj wiąże się z mniejszymi obrotami w takie dni jak piątek (sesja odbywa się normalnie). Na rynku głównym w środę dało się zaobserwować relatywnie niższy obrót niż w ostatnich dniach, chociaż i rynkowy sentyment nie zachęcał do większego zaangażowania.

Na rynkach bazowych indeksy w Europie były notowane przez większość dnia na minimalnych plusach, spokojnie rozpoczęła się też sesja na Wall Street, gdzie S&P500 był notowany na najwyższych poziomach w 2023 r. Ostatnia godzina to lekkie umocnienie dolara i zejście indeksów bazowych pod kreskę. W Polsce, swoje wystąpienie po decyzji RPP miał prezes NBP Adam Glapiński, mówiący o  nieodpowiedzialnym dalszym podnoszeniu stóp i ich obniżce, gdy inflacja spadnie poniżej 10 proc.

Na GPW obserwowane było cofnięcie głównych indeksów, ale nie w skali świadczącej o odwrocie byczego nastawienia na rynku. WIG20 rósł przed ostatnie cztery, a zarazem pierwsze cztery sesje czerwca, w czasie których zyskał aż 8,4 proc.

Odpoczynek byków wydaje się być w tej sytuacji naturalny, spowodowany zapewne po części realizacją niektórych zysków, zwłaszcza na bankach, których indeks w tym czasie zyskał ponad 10 proc. Warto przypomnieć, że wchodzimy w okres, kiedy większa uwaga inwestorów koncentrować się będzie na rozliczeniu czerwcowej serii kontraktów terminowych (16 czerwca), co może wpływać na zachowanie instrumentów bazowych. 

W ujęciu sektorowym na plusie w środę były tym razem odzież (0,17 proc.), górnictwo (0,31 proc.), leki (0,47 proc.), spółki spożywcze (0,12 proc.), paliwa (0,03 proc.) i budownictwo (0,02 proc.).  Liderami spadków okazały się media (-1,39 proc.) oraz energetyka (-1,72 proc.), chemia (-1,91 proc.) i banki (-1,49 proc.).

W WIG20 warto zwrócić uwagę na kurs PGE (-2,32 proc.), którego dotyczy wyrok WSA w sprawie zamknięcia kopalni Turów, na którą brak zgody deklaruje rząd.

PZU (-0,46 proc.) poinformowało o zgodzie WZA na wypłatę dywidendy za zysk z 2022 r.  w proponowanej przez zarząd kwocie.

Pod kreską notowane były wszystkie banki z mBankiem (-4,14 proc.), Aliorem (-2,91 proc.) i Santanderem (-2,47 proc.) na czele. W Sopocie prezesi największych banków dyskutowali na Europejskim Kongresie Finansowym nad kondycją branży i jego atrakcyjnością dla inwestorów. Relację z wydarzenia Bankier.pl prowadził na bieżąco.

W pierwszej piątce najmocniej przecenionych walorów były jeszcze akcje Grupy Kety (-2,47 proc.) i Orange (-3,12 proc.).

Na plusie były notowania JSW (0,33 proc.), KGHM-u (0,22 proc.) czy PKN Orlen (0,05 proc.). Po spadkach odbił kurs Allegro (1,17 proc.), a na plusie był też kurs LPP (0,23 proc.). Na rynku pokazały się bardzo dobre wyniki branżowego Inditexu, na które pozytywnie zareagowali inwestorzy, co mogło wspierać sentyment do polskiego odzieżowego giganta.

W drugiej linii najmocniej taniały akcje Grupy Azoty (-4,14 proc.) momentami nawet ponad 5 proc., a na rynku pokazały się opinie z ekspertów zebrane przez PAP, którzy w potencjalnym przejęciu ZA Puławy przez PKN Orlen nie widzą pozytywów dla chemicznej spółki i uważają, że będzie ze szkodą dla Grupy Azoty.

Z historycznego szczytu cofnął się kurs Benefitu  (-3,41 proc.), a mocniej spadł też kurs Enei (-2,54 proc.) i Polenergii (-2,24 proc.) Wybrane dane finansowe za maj pokazał InterCars, a kurs spadł o 1,26 proc., wobec mniejszej dynamiki wzrostów przychodu niż na początku roku.

Na szerokim rynku bez nowych informacji w systemie ESPI mocno zyskał kurs Less (25,09 proc., dawny Groclin), a kontynuował wzrosty z poprzedniego dnia Będzin (24,14 proc.), gdzie handel po godz. 13.00 został zawieszony. Znów ponad 1 mld zł jest wart producent gier CI Games (8,54 proc.).

Źródło:
Michał Kubicki
Michał Kubicki
redaktor Bankier.pl

Redaktor działu Rynki Bankier.pl. Absolwent finansów i rachunkowości na UMCS w Lublinie. W czasie studiów zainteresował się giełdą i rynkami finansowymi, które to zainteresowania rozwinął na SGH w Warszawie na kierunku Bankowość Inwestycyjna. Na co dzień obserwuje notowania warszawskiej giełdy, by przekazać czytelnikom portalu najważniejsze informacje z parkietu oraz przybliżyć istotne wiadomości ze spółek. tel.728 927 242

Tematy
Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Rekrutujesz? Wypróbuj Pracuj.pl i wygraj iPhone 14 | Konkurs dla firm

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
bangladesznadwisla
Azoty zostaną wkrótce bez fabryk i Rusek zostanie z udziałami pustymi
simonsoft8
może -- jak zwykle and do tej pory -- zdarzy się szczęście, który wszyscy czekam
absco
Czyżby Mateusz wreszcie zrealizował swoje plany wobec Azotów za pośrednictwem Orlenu?
Kilka lat musiał na czekać.
simonsoft8 odpowiada absco
Azoty muszę spłać cała długo
simonsoft8
Jafzabek popierowa desperacja and dyskusja
ppooll
U nas od jakiegoś czasu jest odbicie. Patrząc jednak na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. S&P wzrost o ok. 150%, a WIG o 40%, WIG20 na minusie 20%. Nic dziwnego jak ciągle kłócą się z Brukselą, majstrują przy podatkach, straszą nacjonalizacją, zawierucha z konstytucją. Zero stabilności. Gdy jest hossa U nas od jakiegoś czasu jest odbicie. Patrząc jednak na ostatnie 10 lat w porównaniu z USA to drepczemy w miejscu. S&P wzrost o ok. 150%, a WIG o 40%, WIG20 na minusie 20%. Nic dziwnego jak ciągle kłócą się z Brukselą, majstrują przy podatkach, straszą nacjonalizacją, zawierucha z konstytucją. Zero stabilności. Gdy jest hossa łatwo zarobić, ale bessa tez przyjdzie, a wtedy dobrze mieć system, dzięki któremu nie odnotowuje się strat. Elitom finansowym zależy, by ludzie tracili kasę na giełdzie. Widzieliście ksiązkę pt. Jak stworzyć system transakcyjny do inwestowania na giełdzie? Pokazuje jak stworzyć system dopasowany do siebie, mechaniczny eliminujący emocje. Można poznać jak skutecznie inwestować, kiedy kupować i sprzedawać, ile zainwestować, jak w czasie bessy uniknąć dużych strat.

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki