REKLAMA

Protesty w Kolumbii przeciwko drożyźnie i podwyżkom podatków

2021-04-29 15:52
publikacja
2021-04-29 15:52
Protesty w Kolumbii przeciwko drożyźnie i podwyżkom podatków
Protesty w Kolumbii przeciwko drożyźnie i podwyżkom podatków
fot. Ernesto Guzmán Jr. / / Forum/EFE

W Kolumbii w środę doszło do masowych protestach przeciwko drożyźnie i proponowanej podwyżce podatków. Demonstranci starli się z policją, według lokalnych mediów zginęły co najmniej cztery osoby. Sąd administracyjny zakazał zgromadzeń publicznych do czasu opanowania epidemii Covid-19.

Tysiące ludzi odpowiedziało na wezwanie największych kolumbijskich związków zawodowych, by zaprotestować przeciwko zapowiadanej przez prezydenta Ivana Duque podwyżce podatków.

Zmiany mają obejmować podwyżkę podatku dochodowego dla osób fizycznych i przedsiębiorstw oraz rozszerzenie listy towarów objętych podatkiem VAT. Rząd uzasadnia podwyżkę głębokim deficytem finansów publicznych powstałym wskutek pandemii Covid-19 i towarzyszącym jej kryzysem gospodarczym.

Czwartkowe dzienniki kolumbijskie piszą o „dziesiątkach tysięcy ludzi”, którzy wyszli na ulice i czterech (według niektórych doniesień kilkunastu) ofiarach śmiertelnych wśród demonstrantów. Media informują również o wielu rannych, w tym 44 policjantach. W niektórych miastach funkcjonariusze użyli gazu, zatrzymano kilkanaście osób.

W liczącej ponad siedem milionów mieszkanców stolicy kraju Bogocie demonstracje odbywały się równocześnie w kilku dzielnicach, brało w nich udział wielu mieszkańców ubogich przedmieść miasta. Działające w nich organizacje społeczne ogłosiły w czwartek wspólny komunikat, w którym domagają się gwarantowanego minimalnego dochodu dla mieszkających w najuboższych dzielnicach rodzin, które najbardziej ucierpiały przez epidemię.

W położonym w Andach ponad dwumilionowym Cali demonstranci na znak protestu obalili pomnik hiszpańskiego konkwistadora Sebastiana de Belalcazara. Wśród manifestantów byli też przedstawiciele rdzennej ludności z indiańskiego plemienia Misak. Burmistrz miasta Jorge Ivan Espina wystąpił w obronie praw najuboższych do protestu przeciwko polityce rządu, potępiając jednocześnie "nieodpowiedzialne czyny wandali". Podczas protestów spalono kilka autobusów, w mieście ogłoszono godzinę policyjną, a na jego ulice wyszło wojsko.

Związki zawodowe i organizacje społeczne zapowiadają kontynuowanie demonstracji. W środę sąd adminsitracyjny w Bogocie zakazał jednak zgromadzeń publicznych do czasu "osiągnięcia odporności zbiorowej przeciwko Covid-19".

W środę w Kolumbii zmarło 490 zakażonych koronawirusem chorych - najwięcej od początku epidemii w tym kraju. W ciągu ostatniego tygodnia każdego dnia stwierdzano średnio 17,6 tys. nowych infekcji i 447 zgonów - wynika z zestawienia agencji Reutera. Te wskaźniki wciąż rosną, chociaż już przewyższają wartości notowane podczas szczytu drugiej fali zachorowań w styczniu. Oddziały intensywnej terapii w szpitalach w Bogocie są zapełnione w 90 proc., w drugim pod względem wielkości mieście kraju, Medellin - w niemal 100 proc. (PAP)

ik/ adj/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
vipmario
Polacy mają kiełbasę i wódkę oraz 500 plus i 15emerytur.
tigerbonzo
Emerytom to Ty daj spokój, oni swoje przebiedowali i o swoje też się naparzali z czerwoną zarazą. Z układem Magdalenkowym powinny szarpać się młode byczki jak coś nie pasuje, a nie seniorzy, chociaż jak tak popatrzeć na dzisiejszą młodzież to wątpię, aby komuś chciało się odłożyć smartfona, czy wyłączyć Emerytom to Ty daj spokój, oni swoje przebiedowali i o swoje też się naparzali z czerwoną zarazą. Z układem Magdalenkowym powinny szarpać się młode byczki jak coś nie pasuje, a nie seniorzy, chociaż jak tak popatrzeć na dzisiejszą młodzież to wątpię, aby komuś chciało się odłożyć smartfona, czy wyłączyć komputer i tłuc się z policją...
300_pala odpowiada tigerbonzo
Zarabiali 7 USD na miesiąc teraz maja 500 USD na miesiąc emerytury . ….
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
xyzq
Polaczki? A ty to kto? Pan Niemiec? :) Czy mentalny przywódca przyszłej Wielkiej Rewolucji, który chciałby z fotela zarządzać nią za pomocą smartfona? ;) A przede wszystkim - można zrobić rewolucję ale co potem? Kreml czy Berlin? Czy proklamacja 51 zamorskiego stanu USA? :) Bo obecnie w Polsce brak ogólnopolskiej siły Polaczki? A ty to kto? Pan Niemiec? :) Czy mentalny przywódca przyszłej Wielkiej Rewolucji, który chciałby z fotela zarządzać nią za pomocą smartfona? ;) A przede wszystkim - można zrobić rewolucję ale co potem? Kreml czy Berlin? Czy proklamacja 51 zamorskiego stanu USA? :) Bo obecnie w Polsce brak ogólnopolskiej siły mogącej przejąć zarządzanie krajem i nie umoczonej po czubek głowy :) PO? Bez żartów :) Więc kogo byś chciał na tronie obsadzić po krwawej lecz udanej rewolucji ? ;)

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki