Tysiące protestujących przed gruzińskim parlamentem. Dziesiątki rannych

Blisko 10 tys. protestujących zgromadziło się w czwartek przed budynkiem parlamentu Gruzji w Tbilisi. Demonstranci usiłowali wtargnąć do budynku. Oburzają się obecnością w parlamencie rosyjskiego deputowanego i chcą dymisji m.in. przewodniczącego parlamentu Irakliego Kobachidze.

Policja usiłuje zatrzymać protestujących w jednej z ulic prowadzących do gruzińskiego parlamentu
Policja usiłuje zatrzymać protestujących w jednej z ulic prowadzących do gruzińskiego parlamentu (fot. Irakli Gedenidze / Reuters)

Według agencji AFP niektórym protestującym udało się wedrzeć do budynku parlamentu, skąd zostali następnie wyparci przez policję. Rannych zostało co najmniej 70 osób, w tym 39 policjantów zostało rannych i zostało przewiezionych do szpitali. Według innych źródeł, w tym telewizji Rustavi-2, tylko w jednym szpitalu udzielono pomocy ok. 100 rannym.

Policja zdołała odrzucić demonstrantów, których liczbę ocenia się na ponad 10 tys., od parlamentu i szarżowała na nich wzdłuż głównej arterii miasta, ale demonstranci stawili opór. Funkcjonariusze użyli gumowych kul i gazu łzawiącego. Demonstranci obrzucali funkcjonariuszy kamieniami, usiłując ochronić się przed gazem łzawiącym maskami chirurgicznymi lud odzieżą.

Protesty wywołało wystąpienie deputowanego do rosyjskiej Dumy Siergieja Gawriłowa, który w gruzińskim parlamencie przemawiał po rosyjsku z miejsca przewodniczącego. Protestujący chcą, by przewodniczący parlamentu Irakli Kobachidze, z którego miejsca przemawiał Rosjanin, podał się do dymisji.

Gawriłow jest w Gruzji przy okazji corocznego międzynarodowego spotkania parlamentarzystów z państw prawosławnych. AP podkreśla, że Rosjanin w przeszłości wyrażał poparcie dla niepodległości separatystycznego gruzińskiego regionu Abchazji.

Grupa opozycyjnych gruzińskich deputowanych poprosiła, by delegacja rosyjska opuściła budynek parlamentu tej dawnej republiki ZSRR, która w 2008 roku była przez kilka dni w stanie wojny z Rosją. Po tym konflikcie stosunki dyplomatyczne między dwoma państwami zostały zerwane.

"(Rządzące) Gruzińskie Marzenie sprowadziło rosyjskich okupantów i pozwoliło im zasiadać na miejscu przewodniczącego" - powiedziała cytowana przez agencję Reutera deputowana opozycji Elene Chosztaria. "Mając na uwadze najnowszą historię Gruzji, był to policzek" - dodała.

Sekretarz generalny Gruzińskiego Marzenia-Demokratycznej Gruzji (GM-DG) Kacha Kaladze, cytowany przez anglojęzyczny portal civic.ge, oświadczył, że rosyjska delegacja Gruzję opuści. Podkreślił, że jest "nie do przyjęcia", by spotkanie w gruzińskim parlamencie odbywało się pod przewodnictwem przedstawiciela Rosji, a organizatorzy międzynarodowego spotkania "będą musieli przeprosić gruzińskie społeczeństwo i wytłumaczyć, dlaczego do tego doszło".

Politycy opozycji domagają się dymisji nie tylko Kobachidzego, lecz także wicepremiera i szefa MSW Giorgiego Gacharii. Minister z kolei zaapelował o "przestrzeganie prawa", oceniając, że "to, co się dzieje, jest napaścią na instytucje państwowe".

Gruzińscy policjanci użyli w starciach gumowych kul i armatek wodnych
Gruzińscy policjanci użyli w starciach gumowych kul i armatek wodnych (fot. Irakli Gedenidze / Reuters)

Wielu protestujących w Tbilisi trzyma flagi Gruzji i Unii Europejskiej oraz transparenty z hasłem "Rosja jest okupantem". Demonstranci wykrzykują ponadto hasła przeciwko prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi.

W sierpniu 2008 r. wybuchł kilkudniowy konflikt zbrojny między Rosją a Gruzją. Gruzja podjęła zbrojną próbę odzyskania kontroli nad Osetią Południową, regionem, który oderwał się od niej w latach 90. i przy nieformalnym wsparciu Moskwy uzyskał faktyczną niezależność od Tbilisi. Rosja odpowiedziała wprowadzeniem swych wojsk do tej republiki i dalej w głąb gruzińskiego terytorium. W wyniku konfliktu Rosja uznała niepodległość nie tylko Osetii Południowej, lecz także drugiej separatystycznej republiki gruzińskiej, Abchazji.

ulb/ kar/ jm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 15 --__hubert__---__--__--__--__-

ajwaj, ty i tacy jak talmud i marxs wszyscy po was jadą a wy uparcie wypisujecie te brednie prezentowane przez sputnika i inną waszą tubę propagandową . Po co ty się uczyłeś Polskiego przecież w Rosji nie zrobisz kariery ? Rozumiem że Ci płacą ale tak się upadlać dla garści rubli ? Nie stać Cię na znalezienie uczciwej pracy ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
38 15 ajwaj

Przypadkowo zadymiarze mieli plakaty anty-rzadowe, plan opanowania parlamentu, lacznosc "spontanicznych przywódcow" itd. :)

Tradycyjne spotkanie prawoslawnych Bialorus itd. odbywa sie co roku i OK. Poniewaz Gruzja zbliza sie do Rosji musza ciemne sily cos z tym zrobic.
Gdzie "kozy kuja tam i hiena kopyta nastawia" > b. prez. z nadania CIA Sakashwili poszukiwany za zbrodnie w Gruzji wzywa do rewolucji, anarchii i niepoporzadkowania sie wladzy.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 31 Raffmo

ajwaj daj sobie spokój ruSSki trollu.
Przecież wiadomo, że tam gdzie ruscy to ciemne siły wchodzą do akcji i miliony ludzi cierpi i umiera.

! Odpowiedz
29 12 ajwaj odpowiada Raffmo

zajmij sie ussraelski trollu 50 000 000 nedzarzami w USA, umieraja na ulicach bez opieki med.

! Odpowiedz
19 6 ajwaj odpowiada ajwaj

a np. zwloki biednych sa kompostowane, bo nie ma kasy na pogrzeb

! Odpowiedz
0 2 zenonn odpowiada ajwaj

Gubernator stanu Waszyngton Jay Inslee podpisał ustawę zezwalającą na recykling ludzkich ciał we wtorek, 21 maja. Nowe prawo będzie obowiązywać od maja 2020 roku.
Zwolennicy wskazują także na kwestie ekologiczne, ponieważ kompostowanie zwłok wywołuje znacznie mniejszą emisję dwutlenku węgla do atmosfery. Inni zwracają uwagę na to, że dzięki temu rozwiązaniu człowiek po śmierci na nowo łączy się z naturą, wraca do korzeni – i to całkiem dosłownie…
Kompostowanie ludzkich zwłok jest obecnie legalne w Szwecji. W Wielkiej Brytanii legalny jest tzw. naturalny pochówek polegający na złożeniu ciała bez trumny.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.