Nowość w bankach. Będzie łatwiej dostać pieniądze

analityk Bankier.pl

Pierwsze dwa banki wprowadziły do oferty nową usługę – prośbę o przelew. Działa ona w aplikacjach mobilnych i umożliwia przesyłanie środków między użytkownikami. Pieniądze wysyłane są przez system Express Elixir, co oznacza, że odbiorca otrzymuje wsparcie finansowe niemal natychmiast.

„Prośba o przelew” to nowa usługa, która pojawiła się w ofercie mBanku i ING Banku Śląskiego. Za jej pomocą klienci mogą poprosić o wsparcie swoich znajomych. Prośbę można wysłać za pomocą aplikacji mobilnej na numer telefonu odbiorcy. Osoba, którą poprosimy o pieniądze, dostanie wygenerowane przez aplikację powiadomienie push. Wystarczy je zaakceptować, by środki trafiły natychmiast do nadawcy.

(fot. Pixabay.com / )

Usługa jest bezpłatna i działa w oparciu o system Blik. Ten z kolei wykorzystuje szybkie przelewy realizowane przez Express Elixir. Prośba o przelew jest ważna do 72 godzin. Jednego dnia użytkownik może przesłać maksymalnie 30 próśb na łączną kwotę 1500 zł. Kwota pojedynczej prośby nie może być większa niż 500 zł.

Jak działa prośba o przelew?

Aby korzystać z usługi, użytkownik musi w aplikacji mieć aktywny Blik  i wyrazić zgodę na dostęp do kontaktów. Prośba o przelew działa, gdy kontem do Blika jest osobisty rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy lub firmowy rachunek bieżący w złotówkach. Prośby o przelew Blik można wysyłać do osób, które mają Blika i konto w banku, który także oferuje tę usługę. Obecnie są to mBank i ING Bank Śląski.

W tym drugim banku prośba o przelew posiada jeszcze jedną ciekawą opcję – możliwość podziału rachunku między kilka osób. Użytkownik może wybrać grupę kontaktów i dzielić rachunek po równo lub dostosowywać kwoty do poszczególnych odbiorców. Nadawca podziału będzie mógł w wyliczeniach uwzględnić także siebie.

Prośbę o przelew w swojej aplikacji ma także PKO Bank Polski. Usługa działa jednak tylko między klientami tego banku. Docelowo wszystkie banki posiadające Blika – w tym PKO BP – wprowadzą do swoich aplikacji międzybankową prośbę o przelew.

Czy to jest bezpieczne?

Prośby o pieniądze w ostatnim czasie klientom banków kojarzyć się mogły z próbami wyłudzenia środków lub danych. Podobne przypadki opisywaliśmy m.in. w artykule "Uważaj na oszustów na Messengerze. Podszywają się pod znajomych i kradną pieniądze".

W kontekście wyłudzeń metodą „na Blika” warto dodać, że prośba o przelew wydaje się usługą bezpieczną. Osoba postronna raczej nie będzie w stanie wygenerować prośby o przelew w celu wyłudzenia środków. Żeby ją wysłać, trzeba mieć bowiem dostęp do aplikacji mobilnej użytkownika. W prośbie o przelew, która trafia do odbiorcy, znajduje się imię i nazwisko nadawcy komunikatu.

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 bentley66

ale super lokaty ....


https://webmagazyn.pl/lokata-na-10-tysiecy-daje-juz-mniej-niz-100-zlotych-odsetek/

! Odpowiedz
0 0 wroclawskidworek

Obawiam się, że to kolejny sposób na zwiększenie ilości klientów zainteresowanych pożyczkami. W kredytach nie ma niczego złego, jeśli bierze się je pod inwestycję lub mieszkanie. Ale nie na podstawowe dobra, na które można spokojnie odłoży,ć pieniądze. Zapraszam na swojego bloga - duża dawka informacji o nieruchomościach, finansach i gospodarce.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 4 bha

Tak zadłużać się na Maxa - co tam najwyżej potem będzie płacz i zgrzytanie zębów ???.

! Odpowiedz
0 8 degrengolada

wciskanie ludziom kredytów i tworzenie całej machiny wręcz tworzenie potrzeby która de facto NIE ISTNIEJE na pożyczanie. Wmawianie poprzez reklamy w TV i banery, że kredyt to coś co każdy potrzebuje. A ten co nie bierze to frajer. Bo raty niskie, bo to tanie niemal bez kosztów. Jednak Polacy próbują się opierać, bo są nauczeni oszczędnego życia. Jednak banki nie odpuszczą aż nie dopną swego. Stąd próby wprowadzania POŻYCZANIA pomiędzy znajomymi aby ocieplić wizerunek POŻYCZEK. A wierzcie mi, że za tym produktem ruszy machina marketingowa. Dziś pożyczysz od znajomego a następnym razem gdy wszyscy będą "offline" klikniesz obok i dostaniesz pożyczkę od banku.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 marianpazdzioch

Można, ale po co? Karta kredytowa ma tę samą funkcjonalność i duże w stosuku do potrzeb limity.

! Odpowiedz
1 2 greatmongo

wydaje mi sie, ze tu chodzi o temat wspolnego wyjscia. klikasz, podajesz numer i ktos ci kase oddaje

! Odpowiedz
5 6 zenonn

Pomysłodawca juz siedzi w pierdlu i dlaczego jeszcze nie?
Prawnicy sobie dorobią zawracając mnóstwo lat dupe jak z kredytami frankowymi.
Bankstery wymyslili kolejny sposób złodziejstwa.
Fuj

! Odpowiedz
5 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 7 wboczon

W życiu też najpierw działasz potem myślisz? Skąd się biorą tacy ludzie? :)
Przeczytaj tekst, potem komentuj.

! Odpowiedz
1 24 zzibi2

bezsens - można zadzwonić i wysłać przelew na telefon, a wygląda że to będzie super usługa wyłudzania pieniędzy

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne