"Promocja" Fortum najeżona pułapkami

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Ceny gazu dla gospodarstw domowych w tym roku już wzrosły. Prądu jeszcze nie, choć sytuacja na rynku energii dla firm wskazuje, że z początkiem 2019 roku może się tak stać. Dla niektórych może to być motywacja do zmiany obecnego dostawcy energii na innego, u którego ceny będą niższe. Niestety, trzeba bardzo uważać, żeby nie naciąć się na "promocję", która może przynieść nam same straty.

Na taką "promocję" natrafiłem w firmie Fortum. Jest ona w Polsce właścicielem trzech elektrociepłowni oraz dostarcza ciepło mieszkańcom Częstochowy, Płocka i Wrocławia. Zajmuje się także sprzedażą prądu i gazu. Promocja o bardzo atrakcyjnej nazwie „Zawsze 20% taniej” jest niestety najeżona pułapkami, które postaram się po kolei rozbroić.

Prąd zawsze taniej o 20% czy dwa razy drożej?

W "promocji" Fortum potencjalny klient może skorzystać z całkiem niezłych cen prądu. W chwili obecnej są to prawdopodobnie najlepsze ceny na rynku. Za jedną kilowatogodzinę zapłacimy w taryfie G11 tylko 23,84 gr brutto, a w taryfie G12 - 27,77 gr w szczycie i 18,01 gr poza szczytem. Niestety, te ceny obowiązują tylko do końca roku. Do tego dochodzi niestety opłata handlowa w wysokości 14,99 zł brutto za każdy miesiąc umowy.

W kolejnych latach sytuacja się trochę komplikuje. Od 2019 roku odbiorca prądu w Fortum będzie mógł korzystać z 20-procentowego rabatu w stosunku do ceny energii elektrycznej, jaką oferuje „sprzedawca z urzędu właściwego dla odbiorcy”. Sprzedawca z urzędu to taka firma, która w określonym regionie Polski należy do tej samej grupy kapitałowej, co domyślny dystrybutor energii elektrycznej. Przykładowo we Wrocławiu będzie to Tauron, a w Warszawie RWE.

Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych w Polsce
Operatorzy Systemów Dystrybucyjnych w Polsce (Urząd Regulacji Energetyki)

Zatem Fortum obiecuje, że od 2019 roku do końca umowy (która zawierana jest na okres aż 4 lat) będzie sprzedawał prąd po cenie 20% niższej niż lokalny sprzedawca. Ale są tu haczyki. Rabat obowiązuje tylko w ramach limitu 2,5 tys. kWh rocznie. Zatem skorzysta z niego zapewne rodzina mieszkająca w 30 czy nawet 60-metrowym mieszkaniu. Ale już rodzina mieszkająca w szeregówce czy domku będzie ten limit zapewne wyraźnie przekraczała. A poza limitem oferowane ceny prądu przez Fortum są już dwukrotnie wyższe. W taryfie G11 cena energii rośnie do 48,02 gr brutto, a w G12 do 59,03 gr w szczycie i 33,2 gr poza szczytem.

Porównałem ofertę Fortum z taryfy G11 do standardowego cennika Tauronu w regionie dolnośląskim. Swoje obliczenia wykonałem dla gospodarstw domowych zużywających po 100, 200, 300 i 400 kWh miesięcznie. Niestety, w każdym z wymienionych przypadków porównanie wypada niemal druzgocąco dla oferty Fortum. W ciągu roku na "promocji" Fortum tracimy minimalnie 30,36 zł dla zużycia na poziomie 200 kWh, a maksymalnie 436,98 zł przy zużyciu 400 kWh. Ponieważ w PGE czy Enerdze cena 1 kWh jest nieco niższa niż w Tauronie, także nasze straty na "promocji" Fortum będą nieco większe.

Porównanie opłat za prąd w "promocji" Fortum i ofercie Tauron
miesięczne zużycie prądu w kWh w gospodarstwie domowym 100 200 300 400
Tauron (roczny rachunek za prąd*) - przy cenie 30,07 gr za 1kWh 360,84 721,68 1082,52 1443,36
Forum (roczny rachunek za prąd*) - 23,84 gr za 1kWh w promocji i 48,02 gr za 1kWh poza promocją 465,96 752,04 1304,1 1880,34
roczna strata na "promocji" Fortum (zł) -105,12 -30,36 -221,58 -436,98
*roczny rachunek za prąd - wyliczenia obejmujące tylko dwa elementy standardowego rachunku za prąd - cenę płaconą za zużyte kilowatogodziny (tzw. energia czynna) oraz opłatę handlową, pozostałe elementy rachunku są niezależne od sprzedawcy prądu
Źródło: obliczenia własne na podstawie danych sprzedawców

Skąd takie straty klienta Fortum na "promocji", mimo tak znacznego rabatu udzielanego w stosunku do cen domyślnego sprzedawcy prądu? Przy niskim zużyciu energii jesteśmy w stanie niewiele zaoszczędzić na cenie prądu, a musimy zapłacić bardzo wysoką opłatę handlową - 14,99 zł miesięcznie. Przy dużym zużyciu prądu opłata handlowa nie ma już tak wielkiego znaczenia (choć wciąż wyraźnie podwyższa rachunek), ale jesteśmy ograniczeni limitem zużycia w niższej cenie i horrendalnymi cenami prądu po przekroczeniu limitu. Widać zatem, że w tej „atrakcyjnej” promocji, ile by nie zużywać prądu, to zawsze zyskuje Fortum.

Oferta Fortum wypada bardzo niekorzystnie w stosunku do oferty Tauronu, ponieważ u tego drugiego sprzedawcy nie ma opłaty handlowej (podobnie jak u 3 innych sprzedawców energii). Tego rodzaju opłaty funkcjonują jednak u wielu sprzedawców. Według porównywarki optimalenergy.pl połowa ofert sprzedawców utrzymuje je na poziomach sięgających do 6 zł, a u kilku sięga ona 10 zł i więcej. Jeśli zatem porównalibyśmy ofertę Fortum z innymi sprzedawcami stosującymi opłaty handlowe, to choć nadal nie wygląda ona ciekawie, pojawiają się przedziały zużycia prądu, w których nie jest ona tak nieatrakcyjna.

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 jula4442

UWAGA FORTUM TO OSZUŚCI. Szczególnie ostrzegam przed Panią Anią W… oraz Martą Ł……. (ŁÓDŹ) które razem naciągają klientów. Panie zachęciły nas do popisania umowy bardzo korzystną ceną. W umowie przy podpisaniu było jedynie uzupełnione pole ceny oczekiwanej. Po jej podpisaniu Panie dopisały w polu powyżej okres przez jaki obowiązywała ta wspaniała cena tj. cena oczekiwana obowiązywała jedynie w pierwszym kwartale umowy!!!!!!!!!!!! Cena jaką mamy na fakturze jest dużo wyższa. Z infolinii uzyskałam informacje że obowiązuje nas cena rynkowa z danego kwartału. Czyli co kwartał cena ulega zmianie. Proszę o nie uleganie ich namową i kuszącym ceną. W przypadku pytań proszę o kontakt, chętnie pomogę. Wytłumaczę dokładnie na co uważać, ale najlepiej wypraszać i nie tracić czasu!!!!!!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 loucypher

FORTUM - Nie polecam, po podwyzkach na jesieni zmienilam dostawce, wiedzialam, ze realne zuzycie mam nizsze niz szacunki, wiec wstrzymalam sie z platnoscia czesci faktur. Fortum wyslalo mi fakture rozliczeniowa dopiero 8 mscy po rozwiazaniu umowy, naliczyli w miedzyczasie 678,98 pln odsetek od zaleglych faktur szacunkowych, mimo ze realne zuzycie zgodnie z moimi przewidywaniami okazalo sie ok 30% nizsze niz prognozy, czyli mam teraz zaplacic odsetki od faktur szacunkowych, ktore nie mialy poparcia w rzeczywistosci, gdzie alternatywa bylo nadplacenie 30% vs tego co realnie zuzylam i liczenie na to ze Fortum to teraz zwroci (oczywiscie oni bez odsetek).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 10 kaczka-po-smolensku

zmiana dostawcy to idiotyzm mało osób wie ze zanim sie przejdzie na umowe z tzw nizsza cena pradu jest sie zawieszonym na umowie tymczasowej gdzie koszty są kilukrotnie wyzsze od zwyklej umowy tak samo w razie bankructwa dostawcy ląduje się na umowie tymczasowej nie regulowanej a więc w praktyce 3,4,5 razy drozszej niz dotychczas. Ludzie uwazajcie tez na oszustów którzy twierdzą ze trzeba podpisać aneks do umowy itp mafia

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 9 bogdant

to moze by porownac tez oferte tauronu ze stala cena prądu i oplatą handlowa..

! Odpowiedz
24 11 adrewset

Przecież od razu widać, że artykuł jest sponsorowany przez Tauron. Chyba nie tylko rzetelność dziennikarska wymaga poinformowania o tym czytelnika? Panie Marcinie Dziadkowiak, wypowie się Pan w tej sprawie?

! Odpowiedz
10 27 czajos

Bo to jest iluzja konkurencyjności.
Czy Energię zakupię w Fortum czy też u innych kombinatorów typu PGNiG to i tak prąd dostarcza mi TAURON, więc o czym tu mówimy.
W materii dostaw mediów do mieszkań/domów jak na razie realna konkurencja jest w telekomunikacji, a to dlatego że zwykle do budynku doprowadzona jest rzeczywista sieć kilku operatorów.
W przypadku dostaw wody, prądu, gazu takiej sytuacji nie ma, więc o jakiej konkurencji tu mówimy?
Te kombinacje to jest wynik chorych urojeń socjalistów z UE mające nam dać złudzenie konkurencyjności oraz wrażenie możliwości dokonywania wyboru. W efekcie służą do tworzenia różnych form kombinacji na których ludzie zwykle są stratni.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
13 6 m32w

Sama krytyka, bez podania choćby jednego rozwiązania, jest nic nie warta.

! Odpowiedz
4 21 slayer22

Niezły artykuły. W przyszłości może jakieś porównanie ofert alternatywnych dostawców?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne