REKLAMA

Prokuratura chce aresztu dla Leszka Czarneckiego

2020-09-18 12:30, akt.2020-09-18 18:03
publikacja
2020-09-18 12:30
aktualizacja
2020-09-18 18:03
fot. Piotr Małecki / FORUM

Prokuratura chce aresztowania Leszka Czarneckiego – donosi RMF FM. Sprawa ma związek z aferą GetBacku.

- Śledczy prowadzący postępowanie dotyczące afery GetBack znaleźli powód, by postawić zarzuty w sprawie także byłemu właścicielowi GetBack, a także banków, które oferowały obligacje tej instytucji finansowej Leszkowi Czarneckiemu. Jest już postanowienie o postawieniu mu zrzutów – informuje rozgłośnia na stronie RMF24.pl.

Zatrzymanie wrocławskiego biznesmena nie jest obecnie możliwe, ponieważ przebywa poza granicami kraju. Gdyby sąd zgodził się na areszt, zaistniałaby możliwość wystawienia listu gończego. Na obecnym etapie nie zostały ujawnione zarzuty stawiane Czarneckiemu.

Jak ustaliła PAP, Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała wniosek o aresztowanie Leszka Czarneckiego już 11 sierpnia 2020 roku, ale sprawa trzymana była w ścisłej tajemnicy. Sąd Rejonowy dla Warszawy-Śródmieścia wyznaczył termin posiedzenia na 16 października 2020 roku na godz. 10.30. Prokuratura nie informuje o treści zarzutów, jakie mają zostać ogłoszone biznesmenowi.

Akcje Getin Holdingu potaniały dziś o 14,2 proc., Getin Noble Bank stracił 4,3 proc., a Idea Bank 11,2 proc.

GetBack powstał na początku 2012 r. jako firma niepowiązana formalnie z grupą Leszka Czarneckiego, lecz skupująca długi jego spółek. W lipcu 2014 r. kontrolowany przez Czarneckiego Idea Bank przejął GetBack za 120 mln zł. Biznesmen wyszedł z tej inwestycji 2016 r., sprzedając spółkę funduszowi Abris. O historii powstania u upadku Getbacku Czarnecki mówił w 2018 r. w czasie konferencji WallStreet. Tego samego dnia biznesmen dodał, że Idea Bank uzna reklamacje ws. sprzedaży obligacji GetBacku oraz przedstawił swoją receptę na uzdrowienie sytuacji windykatora.

Afera GetBacku wybuchła 16 kwietnia 2018. Najpierw GetBack poinformował o prowadzeniu rozmów z PKO BP i Polskim Funduszem Rozwoju w sprawie wsparcia finansowego. Następnie informacje te zostały zdementowane przez bank i fundusz. Dzień później GPW zawiesiła handel akcjami i obligacjami spółki windykacyjnej.

Prowadzone w sprawie GetBacku postępowanie dotyczy wyrządzenia szkody majątkowej o wielkich rozmiarach, prowadzenia ksiąg rachunkowych wbrew przepisom i podawanie nieprawdziwych informacji. Straty szacuje się nawet na 2,6 mld zł. Pokrzywdzonych mogło być ok. 9 tys. osób posiadających obligacje spółki. Część z nich obligacje GetBacku kupiła za pośrednictwem banków kontrolowanych przez Czarneckiego.

Główny podejrzany - były prezes spółki Konrad K. - przebywa w areszcie już od ponad dwóch lat. Zatrzymani w sprawie zostali także byli prezesi i członkowie zarządu Idea Banku i Lion's Banku.

Nazwisko Leszka Czarneckiego pojawiło się także w aferze KNF. Dotyczyła ona działań nadzoru finansowego wobec należących do Czarneckiego banków.

MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (82)

dodaj komentarz
prawdziwynierobot
a co się dzieje z głównym winowajcą, czyli getback? ano nic...
strzelec12345
Jakby ten Czarnecki przez lata nie kantował zwykłego biednego Polaka, a faktycznie tworzył jakiś nowy biznes na skalę międzynarodową. Coś z branży IT, energetyki czy biofarmy. Niestety u nas miliarderzy lat 90tych w większości to dorobieni na krzywdzie innych...

Czarneckiego przykładnie ukarać 3 latami bezwzględnego
Jakby ten Czarnecki przez lata nie kantował zwykłego biednego Polaka, a faktycznie tworzył jakiś nowy biznes na skalę międzynarodową. Coś z branży IT, energetyki czy biofarmy. Niestety u nas miliarderzy lat 90tych w większości to dorobieni na krzywdzie innych...

Czarneckiego przykładnie ukarać 3 latami bezwzględnego więzienia. Sam straciłem na wałkach w OPENFinance...
pstrzezek
Dlaczego w PiS tak cicho o aferze AmberGold. Ano dlatego że GetBank to kilkukrotnie większy wałek i żadne biadolenie że "przez 8 lat rządów koalicji PO/PSL.." tutaj nie pomoże
pstrzezek
Powtórzę raz jeszcze PiS, nie odpuści Czarneckiemu ż tenwsypał Chrzanowskiego za propozycję łapówki rzędu 40mln. Afera GetBack to przede wszystkim gorący ziemniak PiS bo KNF nic z tym nie zrobiła jak był na to czas. A sam GetBack sponsorował imprezy Jarka i jego świty
demeryt_69
A gdzie wcześniej to powtarzałeś?
tysiak35
W być może największym kryzysie gospodarczym ostatnich stu lat PIS musi pokazać że coś robi i odbiorą Czarneckiemu udziały w jego firmach i przekażą PKOBP a UE ma większe problemy i nic nie zrobi .
and00
Tak te banki prowadzi że te jego udziały sa już mało warte

A nazywanie tego kryzysu największym w stuleciu to może tylko człowiek który nie ma pojęcia nie tylko o historii, ale nawet nie wie co się działo w w latach '80 za generała Jaruzelskiego, Kwaśniewskiego i Millera
demeryt_69
W być może największym kryzysie gospodarczym ostatnich stu lat? Co palisz?
wektorwg
To już wiadomo dlaczego Pieńkowska zrezygnowała z pracy w TVN.., zdążyli zwiać
demeryt_69
Dobrze kombinujesz - Pieńkowska nie jest zatrudniona w TVN już od października 2018 roku :)

Być może POmyliłes ją ze Stokrotką?

Powiązane: Kłopoty GetBacku

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki