REKLAMA

Projekt noweli ustawy o ARR: dyrektorzy powoływani przez prezesa

2009-04-01 18:30
publikacja
2009-04-01 18:30
1.4.Warszawa (PAP) - Powoływaniem i odwoływaniem dyrektorów oddziałów terenowych Agencji Rynku Rolnego będzie zajmował się jej prezes - wynika z projektu nowelizacji ustawy o ARR i rynkach rolnych.

Obecnie dyrektorzy oddziałów ARR powoływani są w drodze konkursu i ich stosunek pracy oparty jest o umowę.

W środę, podczas pierwszego czytania tego projektu na posiedzeniu sejmowej komisji rolnictwa, posłowie PiS protestowali przeciwko proponowanym rozwiązaniom. Krzysztof Jurgiel (PiS) ocenił, że zapisy te naruszają prawa pracownicze.

"Jeżeli przepisy dotyczące prawa pracy mają być zmienione, to powinny być uzgodnione ze związkami zawodowymi" - argumentował. Dodał, że zapisanie w ustawie możliwości odwołania dyrektora oddziału oznacza, że może on stracić pracę z dnia na dzień, bez żadnego okresu wypowiedzenia.

Posłowie PiS zapowiedzieli, że jeśli Sejm uchwali przepisy o powoływaniu dyrektorów, to partia będzie wnioskować do prezydenta RP o zaskarżenie ich do Trybunału Konstytucyjnego.

Projekt nowelizacji ustawy o Agencji Rynku Rolnego i organizacji niektórych rynków rolnych zmienia status ARR i pozwala m.in. na wypłatę płatności rolnikom uprawiającym ziemniaki do przetwarzania. Nowe przepisy zakładają, że Agencja zostanie państwową osobą prawną, co pozwoli jej otrzymywać dotacje z budżetu.

Zmiany pozwolą też na uzyskanie płatności przez rolników uprawiających - na podstawie umów kontraktacyjnych - ziemniaki przerabiane na skrobię.

Projekt nowelizacji ustawy umożliwi także wydawanie pieniędzy uzyskanych z UE w wyniku reformy rynku cukru. Dzięki nowym przepisom Agencja będzie mogła wspierać tych rolników czy regiony, których dotknęła restrukturyzacja cukrownictwa. (PAP)

awy/ drag/ woj/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki