REKLAMA

Programiści w PUP-ach - na jakie stawki mogą liczyć?

Weronika Szkwarek2017-11-24 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-11-24 06:00

Obecnie w urzędach pracy czeka około 78 ofert pracy dla programistów. W porównaniu z zapotrzebowaniem sięgającym 50 tys. w Polsce wydaje się to jedynie kroplą w morzu potrzeb. Mimo to pracodawcy szukają również tymi kanałami przyszłych członków załogi. Czy skutecznie?

56 proc. programistów w tej chwili rozważa zmianę pracy, jeśli pojawi się ciekawa oferta, a 10 proc. aktywnie szuka nowego zatrudnienia – tak wynika z najnowszego badania IRCenter, Filttr i Connectis. Wybierając pracodawcę, dla programistów liczy się najczęściej wynagrodzenie (79 proc.) oraz duże możliwości rozwoju (63 proc.). Czy w związku z posiadaniem umiejętności, które są tak pożądane na rynku, programiści szukają zatrudnienia przez urzędy pracy?

fot. / / FORUM

Programiści w urzędach pracy

693 programistów szuka pracy przez urzędy. Niemal wszyscy deklarują zawód: programista aplikacji. Najwięcej zarejestrowanych bezrobotnych w tej profesji jest obecnie w Urzędzie Pracy m.st. Warszawy przy ul. Grochowskiej, na drugim miejscu znalazł się UP z Gdańska, następnie z Łodzi, Krakowa i Wrocławia.

Urzędy pracy z najwyższą liczbą bezrobotnych szukających pracy w zawodzie programista aplikacji

Urząd pracy

Liczba bezrobotnych poszukujących pracy

Urząd Pracy m.st. Warszawy przy ul. Grochowskiej

70

GUP w Gdańsku

28

PUP w Łodzi ul. Milionowa

27

Grodzki Urząd Pracy w Krakowie

24

PUP we Wrocławiu

21

PUP w Poznaniu

20

PUP w Gdyni

16

PUP w Rzeszowie

16

PUP w Białymstoku

16

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji zamieszczonych na serwisie oferty.praca.gov.pl, stan na 22.11.2017 r.

Czy takie osoby mają szansę na znalezienie w ten sposób zatrudnienia? Okazuje się, że tak. Zapytaliśmy o to jedną z firm projektujących strony internetowe, która aktywnie poszukuje pracowników przez urząd pracy. – Jesteśmy agencją interaktywną z Rzeszowa, która od samego początku działalności na rynku IT ściśle współpracuje z urzędami pracy. Najpierw był to wyłącznie nasz lokalny urząd, z którego w 2015 roku otrzymaliśmy dwóch pracowników. Jedna z tych osób pracuje w firmie do dzisiaj jako ekspert w programowaniu stron internetowych opartych o CMS Wordpress. W kolejnym roku ponownie skorzystaliśmy z pomocy oferowanej przez Rzeszowski Urząd Pracy, ale ponadto rozszerzyliśmy zasięg poszukiwań kadry pracowniczej na cały region województwa podkarpackiego. W rezultacie udało się nam pozyskać pracownika z zakresu kodowania w PUP w Jarosławiu – mówi w rozmowie z Bankier.pl Paweł Pabian z firmy Testin.

Oferty pracy dla programistów – jakie zarobki

Sprawdziliśmy, na jakie wynagrodzenia mogą liczyć bezrobotni, którzy szukają zatrudnienia przez urzędy pracy. Okazuje się, że stawki oferowane programistom w UP nie odstają od średnich zarobków dla tej branży.

Własna działalność gospodarcza a podatki

Jaką formę opodatkowania wybrać?

Własna działalność gospodarcza a podatki

Założyłeś własną firmę? Kolejnym krokiem w jest wybór sposobu rozliczania się ze skarbówką z tytułu osiąganych dochodów. Odpowiednia formy opodatkowania, dopasowana do potrzeb przedsiębiorcy, niesie ze sobą korzyści finansowe. Warto o nich wiedzieć!<BR> Pobierz e-booka zostawiając zgody, albo zapłać 20 zł
Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Według raportu płacowego przygotowanego przez firmę Sedlak&Sedlak dla branży IT, w 2017 roku wynagrodzenie starszych programistów sięga 13,5 tys. złotych brutto w przypadku programistów aplikacji mobilnych. Na równie wysokie stawki mogą liczyć również programiści Java/JEE/J2EE, nieco mniej otrzymują według zestawienia programiści C/C++ (od 9,5 tys. do 11,6 tys. zł brutto) czy programiści PHP (7,7 tys. do 11,4 tys. zł brutto).

Oferty pracy UP dla programistów z najwyższym proponowanym wynagrodzeniem

Zawód

Miejsce pracy

Proponowane wynagrodzenie

Czy oferta wyłącznie dla osób zarejestrowanych w UP?

Frontend developer

Wrocław

Od 18 000 zł

Nie

Starszy programista baz danych Oracle

Wrocław

Do 15 000 zł

Tak

Senior PHP developer

Wrocław

Do 15 000 zł

Nie

Senior Software Developer

Kraków

Do 15 000 zł

Tak

Starszy programista .NET

Wrocław

Do 13 500 zł

Tak

Starszy programista JAVA

Wrocław

Od 12 800 zł

Tak

Programista – młodszy menedżer

Wrocław

Do 12 500 zł

Tak

Programista PHP

Wrocław

Od 11 387 zł

Nie

Programista PHP lider zespołu

Wrocław

Od 11 000 zł

Tak

Software developer

Wrocław

Do 11 000 zł

Tak

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji zamieszczonych na serwisie oferty.praca.gov.pl, stan na 22.11.2017 r.

Część pracodawców, którzy swoje oferty przedstawiają urzędom pracy, zaznacza, że przyszły zatrudniony musi posiadać status osoby bezrobotnej. Zapytaliśmy Dolnośląski Wojewódzki Urząd Pracy, z którego pochodzą najwyżej wyceniane ogłoszenia, między innymi o to, czy pracodawcy w ten sposób chcą pozyskać dofinansowanie.

W pierwszym półroczu 2017 roku do powiatowych urzędów pracy [w województwie dolnośląskim – przyp. red.] wpłynęły 262 oferty dla programistów – większość we Wrocławiu. Tyko 7 na miejsca subsydiowane – zatem pracodawcy nie oczekiwali wsparcia finansowego. Mimo że możliwości jest bardzo dużo, od dofinansowania etatów, utworzenia miejsca pracy czy funduszy na relokację przyszłego pracownika – wyjaśnia w rozmowie z Bankier.pl Ewa Grzebieniak, dyrektor Dolnośląskiego Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Pracodawcy z branży IT w coraz mniejszym stopniu liczą na dodatkowe wsparcie od urzędów. – Kiedyś w urzędach pracy firmy nie szukały specjalistów z branży IT, a dziś już tak się dzieje. W zmianę podejścia pracodawców wpisują się również działania urzędów pracy. Kilka miesięcy temu Powiatowy Urząd Pracy we Wrocławiu i Szkoła Programowania Coders Lab zorganizowali „Dzień otwarty z IT”. W jego ramach osoby bezrobotne miały możliwość spotkania z działającymi w branży IT pracodawcami – dodaje Grzebieniak.

Programista z urzędu pracy – dobry pomysł? 

Choć Testin z powodzeniem rekrutuje pracowników z urzędów pracy, tak inne firmy podchodzą do takiej możliwości dość sceptycznie. – Nie przypominam sobie sytuacji, aby na przykład programista poszukiwał nowych możliwości, wspierając się urzędem pracy. Wynika to ze zjawiska, które szczególnie związane jest z tą branżą, czyli rynku pracownika. Doświadczeni kandydaci IT kuszeni są ofertami pracy nawet kilka razy dziennie, tutaj obserwuje się stałe próby zawalczenia o pracownika przez pracodawców i headhunterów. Korzysta się przy tym z możliwie najbardziej wyszukanych narzędzi rekrutacyjnych (głównie internetowych) i często nawet zatrudnia osoby bez spotkania z kandydatem, jeśli np. kandydat jest relokowany z innego miejsca w Polsce lub na świecie  – komentuje taki sposób pozyskiwania członków załogi Paulina Kalisz-Friedrich z Mahle Shared Services Poland, wrocławskiego centrum usług, zajmującego się kwestiami finansowymi i IT. – Tradycyjne kiedyś sposoby poszukiwania pracownika takie, jak współpraca z urzędem pracy, w branży IT należą już do przeszłości – podsumowuje Paulina Kalisz-Friedrich.

Być może na wybrany sposób rekrutacji ma wpływ poziom doświadczenia poszukiwanych kandydatów. Paweł Pabian z Testin zaznaczył w rozmowie z Bankier.pl, że dzięki współpracy z urzędami, udało im się pozyskać absolwentów szkół wyższych. – Aktualnie posiadamy szeroką kadrę zatrudnioną w wyniku badania rynku pracy w regionie. Dzięki czemu udało się nam pozyskać wchodzących na rynek pracy po ukończonych studiach, wysoko wykwalifikowanych pracowników i stażystów z Rzeszowa, Jarosławia, Leska, Strzyżowa oraz Janowa Lubelskiego. Liczba ta sięgnęła 10 osób i – jak przewidujemy – będzie stale wzrastać. Realizując program POWER, na swojej drodze często spotykamy młode osoby, którym ciężko odnaleźć się w dynamicznie zmieniającym się rynku pracy w Polsce, a którym wiedzy i umiejętności nie brakuje. Takie osoby wybierają urząd pracy jako najwłaściwsze miejsce na znalezienie dla siebie niejednokrotnie tej pierwszej pracy zawodowej – mówi Pabian z Testin.

Mimo sygnalizowanej przez niektóre firmy zmiany trendów, urzędy pracy nadal stanowią źródło zarówno ofert pracy dla programistów, jak i informacji o bezrobotnych poszukujących zatrudnienia w tym zawodzie. Pracodawcy proponują stawki, które często przewyższają średnie zarobki na danych stanowiskach, a w dodatku mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe z urzędów pracy.  

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

W Bankier.pl zajmowała się tematyką prawa pracy. Pisała o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmowała się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiadała historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (11)

dodaj komentarz
umpfh
Programiści nie mają co narzekać, zarobki są dobre. Na nofluff są oferty pracy i widełki płacowe fajnie wyróżnione.
mhm
„Jedna z tych osób pracuje w firmie do dzisiaj jako ekspert w programowaniu stron internetowych opartych o CMS Wordpress”
— taaak, to dopiero ekspert...
tomek_bankier
Hahahha chyba śnią o takich pensjach :) 2500 na zlecenie to góra i to po roku poszukiwań. Teraz wszyscy się rzucili na to i jest bardzo ciężko coś znaleźć.
tomekyy
W tym kraju żyje się programistom, lekarzom, politykom, prawnikom (z aplikacjami) reszta to poza nielicznymi wyjątkami jeden wielki śmietnik.
trooper
No to już wiesz na jakie studia dzieci wysłać. To nie tylko w Polsce, na całym świecie jest podobnie.
rekin1986
Ja bym jeszcze dodał architektów , inżynierów budownictwa z uprawnieniami kierownika robót , farmaceutów oraz geodetów Ci to już powariowali ostatnimi czasy

Za 1 punkt graniczny wytyczenie wkopanie słupka i naniesienie na papier policzył mi 500 zł od punktu 5 ich było po jednym w każdym rogu plus jeden na załamaniu zapłaciłem
Ja bym jeszcze dodał architektów , inżynierów budownictwa z uprawnieniami kierownika robót , farmaceutów oraz geodetów Ci to już powariowali ostatnimi czasy

Za 1 punkt graniczny wytyczenie wkopanie słupka i naniesienie na papier policzył mi 500 zł od punktu 5 ich było po jednym w każdym rogu plus jeden na załamaniu zapłaciłem 2500 zł za
2 godziny roboty i jeszcze miał 2 klientów na ten sam dzień też bym chciał przytulać po 7 tys na dzień
glos_rozsadku odpowiada rekin1986
farmaceuci? po 3 tysiączki zarabiają - nie wiele więcej od kasjerek, a też się użerać z ludźmi muszą. Wczoraj byłem świadkiem jak babeczka robiła awanturę aptekarkom przez 15 min., bo sprzedali jej lek drożej niż mieli sprzedać.
glos_rozsadku
autorka na siłę chce szokować i dlatego podaje górny kwartyl zarobków oraz NAJWYŻSZE stawki z ofert w up.
coderx
Bezrobotny programista, heheh dobre
Oferty na które można spojrzeć to "Od". "Do" oznacza, że ktoś szuka jelenia.
Kwoty brutto to na Uop(wątpie) czy B2B, to chyba zasadnicza różnica.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki