Produkcja przemysłowa w grudniu przyhamowała

Pod koniec roku dynamika produkcji przemysłowej w Polsce wyraźnie wyhamowała, z czym związek miała mniejsza liczba dni roboczych. Cały miniony rok możemy jednak zapisać na plusie.

Dynamika produkcji przemysłowej w grudniu wyniosła -10,2 proc. w ujęciu miesięcznym i 2,7 proc. w ujęciu rocznym – poinformował Główny Urząd Statystyczny.

Ekonomiści spodziewali się wzrostu produkcji o 2,9 proc. w ujęciu rocznym po tym, jak w październiku i listopadzie odnotowano odpowiednio 12,3 proc. (najlepszy wynik od ponad 7 lat) oraz 9,10 proc. Warto jednak pamiętać, że na grudzień 2017 r. przypadało jedynie 19 dni roboczych, czyli o dwa mniej niż w grudniu 2016 r.

Po wyeliminowaniu czynników o charakterze sezonowym wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w grudniu 2017 r. o 7,3 proc. wyższa niż rok wcześniej oraz o 1,8 proc. wyższa niż w listopadzie. Miesiąc temu "odsezonowany" wzrost produkcji wyniósł 6,9 proc. rdr, a w październiku 9,7 proc. rdr.

W całym 2017 r. wartość produkcji sprzedanej przemysłu zwiększyła się także o 6,5 proc. rdr. Dla porównania w całym 2016 r. dynamika produkcji przemysłowej sięgnęła 3,1 proc.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

Grudzień był kolejnym miesiącem, w którym na rezultatach całego przemysłu ciążyło górnictwo i wydobywanie, gdzie wartość produkcji była o 8,4 proc. niższa niż przed rokiem. Za to w przetwórstwie przemysłowym odnotowano wzrost produkcji sprzedanej o 3,5 proc. rdr.

Wzrost produkcji odnotowano w 26 spośród 34 działów przemysłu. Najszybciej rosła produkcja sprzętu transportowego (11 proc.), metali (10,7 proc.) oraz w naprawie, konserwacji i instalowaniu maszyn i urządzeń (14,3 proc.). Spadki zanotowano m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego (-18,4 proc.), produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (-6 proc.) oraz chemikaliów (-2 proc.).

Pozytywnie zaskoczyły dane z budownictwa. Wartość produkcji budowlano-montażowej była w listopadzie o 12,7 proc. wyższa niż przed rokiem po wzroście o 19,8 proc. rdr w listopadzie. Ekonomiści założyli tymczasem poprawę o 10,1 proc. rdr. Po uwzględnieniu czynników sezonowych sprzedaż w budownictwie zwiększyła się 17,6 proc. w ujęciu rocznym wobec wzrostu o 16,2 proc. rdr miesiąc wcześniej.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Przeczytaj więcej na temat: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Jeszcze nikt nie skomentował tego artykułu - Twój komentarz może być pierwszy.

Nowy komentarz

Anuluj
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl