Produkcja przemysłowa nie przestaje pozytywnie zaskakiwać

Polski przemysł dobrze rozpoczął rok 2019. Dane za marzec ponownie pozytywnie zaskoczyły ekonomistów.

Po zaskakująco dobrych wynikach w styczniu i lutym również marzec przyniósł równie pozytywną niespodziankę z polskiego przemysłu. Najnowsze dane Głównego Urzędu Statystycznego okazały się zdecydowanie lepsze od prognoz większości ekonomistów.

Wartość produkcji sprzedanej przemysłu była w lutym o 5,6 proc. wyższa niż rok temu – poinformował GUS. Względem lutego obroty sektora wytwórczego wzrosły o 9,8 proc.

Kliknij, aby przejść do notowań
Kliknij, aby przejść do notowań (Bankier.pl)

To rezultaty lepsze od oczekiwań rynku. Mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost produkcji o 4,2 proc. rdr. W styczniu produkcja przemysłowa nieoczekiwanie wzrosła aż o 6,1 proc., w lutym zaś o 6,9 proc. – w obu przypadkach analitycy byli pozytywnie zaskoczeni wyraźnie zaskakując analityków.  

Także po oczyszczeniu wyników z efektów kalendarzowych wynik produkcji wygląda bardzo dobrze. „Po wyeliminowaniu wpływu czynników o charakterze sezonowym produkcja sprzedana przemysłu ukształtowała się na poziomie o 7,8% wyższym niż w analogicznym miesiącu ub. roku i o 0,5% wyższym w porównaniu z lutym br.” – podaje GUS.

- W stosunku do marca ub. roku wzrost produkcji sprzedanej odnotowano w 28 (spośród 34) działach przemysłu, m.in. w produkcji pozostałego sprzętu transportowego – o 37,4%, urządzeń elektrycznych – o 15,4%, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 14,1%, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych oraz komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – po 9,6%, chemikaliów i wyrobów chemicznych – o 9,5%, wyrobów z metali o 9,0%. Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z marcem ub. roku, wystąpił w 6 działach, m.in. w produkcji skór i wyrobów skórzanych – o 12,1%, w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego – o 10,2%, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę – o 3,0% - dodano w komunikacie.

Marzec był więc kolejnym miesiącem, w którym oficjalne dane o produkcji przemysłowej kłóciły się ze ze wskazaniami indeksu PMI, według których polski przemysł znajduje się w recesji. Historycznie rzecz biorąc, w przeszłości „rację” miał PMI, ale według optymistów ten cykl może być inny.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 2kbb

To jest wspaniałe uczucie widząc jak dzieciaki czerwonej hołoty z lat Okupacji Sowieckiej ślinią się i podrygują jak pajace na rozżarzonych węglach . Precz z czerwoną zarazą z wypranymi mózgami przez swoich rodziców aparatczyków komunistycznych.... Pół mózgi nie pojmują że nagle po uszczelnieniu systemy podatkowego na polski rynek trafia co roku co najmniej 40-50 mld dodatkowej kasy wyprowadzanej wcześniej przez mafie i oszustów za rządów malarza kominów z Kaszub....

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 28 1984

@marxs, jeżeli jest jak piszesz to PiS wykiwał także Eurostat:

https://ec.europa.eu/eurostat/documents/2995521/9723794/4-12042019-AP-EN/ff940dca-3d3c-4b5b-966b-81e9440e12b9

Czyli albo mamy prawidłowe informacje albo w Unii są frajerzy co nawet produkcji w państwie członkowskim nie potrafią policzyć. Wybieraj.

! Odpowiedz
33 8 ajwaj

Ty sie tej PISy tak nie trzymaj jak pijany plota,
wlasnie prez. Trump wygral RussiaGate (publikacja rap. Mullera). NEOCON 80+ jak tu bylo wystrzela w kosmos.
I twoje PISty wyladuja np. na komposcie historii :)
Jesli masz tam etat > szukaj se uczciwej pracy na swoim poziomie. Np. Pani Gjenia ze skupu opakowan szklannych i a jakze ALU przyjmie cie na porzadkowego za dominante 1 700.- choc na 1/8 etatu choc musisz sie postarac

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 27 1984 odpowiada ajwaj

Coś ty taki nerwowy, rubel spada czy co? Wyżej zadałem proste pytanie: czy naprawdę mamy wzrost produkcji czy Eurostat nie potrafi zweryfikować danych? Jeżeli wybierasz odp. 2 to dlaczego są tacy mądrzy w obronie konstytucji, szukaniu ...szystów i ...zistów, a nie potrafią policzyć ile naprawdę wyprodukowaliśmy?

Daj se na wstrzymanie. Gdy w Niemczech zrobi sie bardzo, bardzo źle odbije się to na Polsce. Wtedy będziesz miał jazdę na maksa, teraz możesz sie oszczędzać. Ale jak będziemy mieli złotego nie tak źle jak ci sie wydaje. Teoria wspólnego obszaru walutowego sie kłania.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 5 marxs odpowiada 1984

Eurostat bazuje na danych "tworzonych" przez PISowskiego ministra Prezia GUS

! Odpowiedz
31 4 ajwaj odpowiada 1984

Emocje sa wskazane przy lapaniu pchel np.
Tu nie ma litosci,
Magdalenka PISie 500+ parówa wyborcza PISy za dlugi zadluzyla Polske na kolejne mld. $, nadchodzi 447
I co by nie bylo waluta i tak kraj zrujnowany, okradany, montowni i fejków, zadluzony nie ma szans.

A rubel rosnie, przepowiadane przez anal.ize tych i tamtych 100 R/$ jest 63
A dzietnosc PISty z 500+ to tez fejk > nie ma i nie bedzie :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
51 15 marxs

a najbardziej "wzrosła "produkcja paliw płynnych tak spokojnie licząc ze 15-20% przypominam i wyjaśniam tym co o tym nie wiedza Prezes GUS jest ministrem w rządzie PIS komu są potrzebne te prymitywne i propagandowe wstawki zwane "danymi GUS"

! Odpowiedz
51 20 marxs

jeśli wg Prezia GUS dzieją sie takie cuda na kiju to niech wytłumaczy dlaczego wprowadzana jest w panice dziesiątka kaczyńskiego
Podatek Morawieckiego od składek emerytalnych 15%
Podwyżka akcyzy na alkohol
Podwyżka akcyzy na papierosy
Podwyżka CIT
Podatek od firm internetowych
Likwidacja liniowego PIT dla samozatrudnionych
Likwidacja limitu składek na ZUS
Wyższy ZUS dla samozatrudnionych
Wyższy ZUS od umów o dzieło
Opodatkowanie papierosów elektronicznych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
6 34 1984

@ajwaj, jak zwykle banialuki bez sprawdzenia podstaw. Obecny sezon grzewczy był znacznie łagodniejszy od poprzedniego. Jego koniec (I-szy kwartał br.) był wyjątkowy na tle conajmniej dekady. Tylko to wystarczy aby obniżyć zużyce elektryczności, gazu i ciepła.

Czy wiesz co to 3x20? Do 2020r UE wymaga obniżenia emisji CO2 o 20%, 20% udziału OZE i 20% wzrostu efektywności. Marnie to idzie ale coś tam na polu efektywności energetycznej sie robi. Czy dalej jesteś zdziwiony, że spada zużycie energii? Jeżeli tak to poczekaj dekadę, będzie jeszcze mniejsze bo "Czyste powietrze +" to między innymi termomodernizacja oraz kolektory i PV na dachu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,5% X 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VIII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 084,56 zł IX 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil