REKLAMA

Proces ws. SKOK Wołomin. Zniknął oskarżony o pobicie wiceszefa KNF

2022-07-13 15:02
publikacja
2022-07-13 15:02
Proces ws. SKOK Wołomin. Zniknął oskarżony o pobicie wiceszefa KNF
Proces ws. SKOK Wołomin. Zniknął oskarżony o pobicie wiceszefa KNF
fot. Rafał Siderski / / FORUM

Po ponad ośmiu latach od brutalnego pobicia wiceszefa KNF Wojciecha Kwaśniaka, który nadzorował kontrolę w SKOK Wołomin, ciągnący się od wielu lat proces sądowy w tej sprawie nieoczekiwanie przyśpieszył. Na najbliższej rozprawie stawić ma się jako świadek senator PiS Grzegorz Bierecki. Pod ziemię zapadł się jednak mężczyzna oskarżony o napad.

"To się w głowie nie mieści, jak długo ten proces już się toczy. To jest prosta sprawa, którą można byłoby zakończyć po kilku rozprawach, a w czasach słusznie minionych po jednej lub dwóch" – mówi PAP adwokat Jerzy Naumann, pełnomocnik Kwaśniaka, który występuje w tej sprawie jako oskarżyciel posiłkowy.

Sam pokrzywdzony w rozmowie z PAP wyraził rozczarowanie i żal z powodu braku postępów w sprawie. "Poziom stresu związany ze sprawą SKOK Wołomin i też działaniami państwa był dla mnie i dla mojej rodziny ogromny, niewyobrażalny" – powiedział Kwaśniak. Zauważył jednak, że w ostatnim czasie proces nabrał niespodziewanego rozpędu po zainteresowaniu się sprawą przez dziennikarza Tomasza Sekielskiego.

We wtorek przed Sądem Rejonowym Warszawa-Mokotów odbyła się kolejna rozprawa w tym procesie. Na wniosek pobitego urzędnika sąd zdecydował o wezwaniu na najbliższą rozprawę jako świadka senatora PiS Grzegorza Biereckiego, który jest współtwórcą społecznych kas oszczędnościowo-kredytowych i wieloletnim szefem Krajowej Kasy. Jak ustaliła PAP, chodzi o wypowiedź dla dziennikarzy z 2018 r. w której Bierecki pytany o dotkliwą napaść na Kwaśniaka odparł m.in., że "nie jest tak, że bandyta zawsze bije tego dobrego".

Jak dowiedziała się PAP, przed sądem w tym procesie nie stanie już jednak Krzysztof A. ps. "Twardy", który jest oskarżony o napaść i skatowanie Kwaśniaka. Po zwolnieniu go z aresztu, w którym przebywał kilka lat, mężczyzna przestał stawiać się na rozprawach. Obecnie jest poszukiwany listem gończym. "Oskarżony zniknął, po prostu zapadł się pod ziemię. Można było się tego spodziewać"– powiedziała PAP prokurator Agnieszka Leszczyńska.

Ostatecznie sąd wyłączył Krzysztofa A. z tego postępowania. Oznacza to, że po ewentualnym zatrzymaniu mężczyzny, proces w jego sprawie trzeba będzie zacząć od nowa.

W konsekwencji oskarżonymi w tym procesie pozostają: Jacek W., któremu zarzucono współudział w ataku i Piotr P., który miał zlecić pobicie wiceszefa KNF. Obaj odpowiadają z wolnej stopy. Piotr P. to były agent Wojskowych Służb Informacyjnych, który zasiadał we władzach SKOK, jest też głównym oskarżonym w procesie dotyczącym afery finansowej SKOK.

Kolejna rozprawa, na której zeznania ma złożyć senator Bierecki, odbędzie się 8 września.

Wojciech Kwaśniak jako wiceprzewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego nadzorował kontrolę wołomińskiego SKOK-u, z którego - według prokuratury - wyprowadzono kilka miliardów złotych. W maju 2014 r. Kwaśniak został brutalnie pobity przed swoim domem w warszawskim w Wilanowie. Bandytę wynająć miał członek rady nadzorczej SKOK Wołomin.

Proces w tej sprawie ruszył przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Mokotowa w końcu 2015 r. Jednak w listopadzie 2017 r. sędzia prowadząca sprawę poszła na urlop macierzyński. Postępowanie, które znajdowało się już w końcowej fazie, musiało zatem ruszyć od nowa. W konsekwencji proces rozpoczął się ponownie w kwietniu 2019 r. Od tamtej pory odbyło się już kilkadziesiąt rozpraw, podczas których sąd m.in. odebrał wyjaśnienia od oskarżonych i przesłuchał licznych świadków.

Zarówno prokurator, pokrzywdzony i jego adwokat widzą jednak szansę na zamknięcie procesu do końca roku. Jak mówią, będzie tego jednak w dużej mierze zależało od sprawności sądu.(PAP)

Autor: Mateusz Mikowski

mm/ ok/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (4)

dodaj komentarz
szczecinianin
Ten kraj schodzi na psy prosta sprawa ciągnie się latami wstyd!!!!!!!!!!
gcisoallse
SKOK Wołomin był kierowany przez ludzi z WSI - oni nawet nie ukrywali skąd są. To to środowisko "obrońców demokracji" bliskie PO.
darius19
widac fundamentalna role niezaleznego dziennikarstwa i mediow
fakt2
Tak wygląda prawo i sprawiedliwość. Coś trzeba zamieść pod dywan i jakieś trupy zamknąć w szafie aby nie można było zeznawać.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki