REKLAMA

Prezydent powołał Artura Sobonia na członka zarządu NBP

2023-12-06 20:32
publikacja
2023-12-06 20:32

Prezydent Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. powołał Artura Sobonia na członka zarządu Narodowego Banku Polskiego - podano na stronach internetowych Kancelarii Prezydenta.

Prezydent powołał Artura Sobonia na członka zarządu NBP
Prezydent powołał Artura Sobonia na członka zarządu NBP
fot. Adam Chelstowski / / FORUM

"Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda postanowieniem z dnia 6 grudnia 2023 r. powołał Artura Sobonia na członka Zarządu Narodowego Banku Polskiego. Wręczenie nominacji odbyło się w dniu 6 grudnia 2023 r. w Pałacu Prezydenckim" - napisano.

Artur Soboń pełnił funkcję sekretarza stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju (2018–2019), Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej (2019), Ministerstwie Aktywów Państwowych (2019–2021), Ministerstwie Rozwoju i Technologii (2021–2022) oraz Ministerstwie Finansów (2022–2023).

NBP przeznacza miliony na "tajnych doradców" prezesa Glapińskiego?

Ponad 4,6 mln zł zarobili w 2022 r. doradcy Adama Glapińskiego. NBP odmawia ujawnienia ich nazwisk - ustaliła "Rzeczpospolita". I sugeruje, że to idealne miejsce do przeczekania "wiatru zmian" dla kadr PiS-u.

Członkowie zarządu banku centralnego są powoływani i odwoływani przez Prezydenta RP na wniosek prezesa NBP. Kadencja członków zarządu banku trwa 6 lat i ta sama osoba nie może być członkiem zarządu NBP dłużej niż dwie kolejne kadencje.

Zarząd NBP realizuje uchwały Rady Polityki Pieniężnej oraz podejmuje uchwały w sprawach niezastrzeżonych w ustawie do wyłącznej kompetencji innych organów NBP. Do zakresu działania zarządu NBP należą m.in.: realizowanie zadań z zakresu polityki kursowej, nadzorowanie operacji otwartego rynku, ocena funkcjonowania systemu bankowego, analiza stabilności krajowego systemu finansowego, uchwalanie planu działalności i planu finansowego NBP.

W skład zarządu Narodowego Banku Polskiego oprócz powołanego w środę Artura Sobonia wchodzą: Adam Glapiński (prezes NBP); Marta Kightley (wiceprezes NBP – pierwszy zastępca prezesa NBP); Adam Lipiński (wiceprezes NBP); Marta Gajęcka; Paweł Mucha; Piotr Pogonowski; Rafał Sura oraz Paweł Szałamacha. (PAP)

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (23)

dodaj komentarz
humanres
przypomina mi się piosenka T. Love - mamy super rząd i super prezydenta, ci wszyscy ludzie to wspaniali fachowcy, kocham ich i wiem że wybrałem swoją przyszłość, za rękę poprowadzą mnie do Europy!
humanres
czyli max rok-dwa w jednym miejscu pracy..fajnie...gdyby ja tak zmieniał pracę to kolejny pracodawca zasadnie by się mnie zapytał czy również tak planuję w nowej pracy że odbiorę komputer, podpiszę umowę, nie zrobię dla pracodawcy nic wartościowego i rzucę papierami... ciekawe co ten pan robił wcześniej skoro się trym nie pochwalili? :)
tomitomi
Akcja '' Swoi u siebie '' rozpoczęta !
pozhoga
Jeszcze nie - nierząd Herr Tuska ma być powołany podobno 13 grudnia.
peluquero
Soboń Buda Maląg - oni są najlepsi w drukowaniu, tylko jeden ma mocne doświadczenie w sektorze
jaroslawzbigniew
Kasa kochana kasa. 1 przykazanie każdego PISowca.
langdon25
Stawiam 1 rubla że wkrótce Obajtek zasiądzie w zarządzie NBP - w końcu jest wybitnym działaczem samorządowym z Pcimia a raty kredytów ma pokaźne do spłacenia .
jas2
Działaczem samorządowym był dawno temu. Teraz jest jednym z najsprawniejszych managerów w Europie.
polityka_to_nie_ekonomia odpowiada jas2
Pomyliłeś określenia. Człowiek od PRu, który non stop ludziom kit wciska (z Polskim Ładem, inflacją, stopami procentowymi) to nie manager choć fakt, że sprawny w tym wkręcaniu jest i za to nagrodę dostał.

Powiązane: Konflikt w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki