REKLAMA

NBP przeznacza miliony na "tajnych doradców" prezesa Glapińskiego?

2023-11-27 07:47
publikacja
2023-11-27 07:47

Ponad 4,6 mln zł zarobili w 2022 r. doradcy Adama Glapińskiego. NBP odmawia ujawnienia ich nazwisk - ustaliła "Rzeczpospolita". I sugeruje, że to idealne miejsce do przeczekania "wiatru zmian" dla kadr PiS-u.

NBP przeznacza miliony na "tajnych doradców" prezesa Glapińskiego?
NBP przeznacza miliony na "tajnych doradców" prezesa Glapińskiego?
fot. Krystian Maj / / FORUM

Nie wiadomo dokładnie, kto zasiada na fotelach doradców prezesa Adama Glapińskiego, ale wiadomo, że w ostatnim czasie dołączyli do nich m.in. byli członkowie RPP: Jerzy Kropiwnicki, Grażyna Ancyparowicz i Jerzy Żyżyński. Co więcej, ustawa o NBP nie precyzuje, jakie są kryteria zatrudnienia w tej roli.

„Osoby zatrudnione na stanowisku doradcy prezesa NBP nie pełnią funkcji publicznych w rozumieniu przepisów ustawy (…) o dostępie do informacji publicznej” - tak bank centralny argumentuje niechęć do podawania informacji o tym, kto doradza prezesowi.

"Tajemniczość NBP prowokuje podejrzenia, że krąg doradców prezesa staje się przechowalnią dla ludzi PiS, którym grozi utrata stanowisk w administracji bądź spółkach Skarbu Państwa po zmianie rządu" - czytamy w "Rzeczpospolitej". Prosząca o anonimowość osoba z kręgu prezesa mówi gazecie, że "stanowisko doradcy prezesa NBP jest nagrodą za lojalność wobec niego byłych członków Rady Polityki Pieniężnej".

Doradców prezes ma na pewno kilkunastu - z Biuletynu Informacji Publicznej z 2022 r. wynika, że w banku było 13,3 etatu doradcy - a nie każdy jest zatrudniony na pełen etat. Ciekawe są tu również wzrosty: w 2021 takich etatów było 10,3, a w 2020 - 8,2. Ile zarabiają?

W 2022 roku na pensje doradców w 2022 r. bank przeznaczył 4,6 mln zł. (a więc ok. 29 tys. zł miesięcznie na etat), a rok wcześniej blisko 2,9 mln zł.

KWS

Źródło:
Tematy
Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt firmowy na 100 tys. zł?

Komentarze (23)

dodaj komentarz
sterl
Oj potrzebna wielka miotła i to na prawdę wielka..
jenak
A gonią kredensa tymi info, że ho ho.


I jak on może logicznie myśleć?
krokus12
A słyszałeś kiedyś cień myślenia w jego wypowiedziach ?
janpas
Glazurnik zrobi trzy łazienki i ma to samo. Mogę oddać samochód za 500 tyś naprawić do pana Tadzia do garażu ale czy na pewno to mi się opłaci?
karbinadel
Jakiego przeczekania? Oni naprawdę wierzą, że jeszcze kiedyś będą rządzić?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
prawdziwynierobot
oby z dykty, a nie z czegoś gorszego (na gie)
zoomek
Ja też kcem być doradcom i brać z bańkie rocznie.
sterl
Musisz sobie wytatuować krzyż na czole to powiedzą że jesteś prawdziwym patriotą..i na kolanach do Torunia..
samsza
https://youtu.be/_8XMFWjuXDE

Pani prof. mówi jak jest, dorobiłeś się ciężką pracą majątku, teraz go bronisz przed inflacją, to "robisz ludziom krzywdę", serio... wystarczy posłuchać i się przekonać.
:(

Powiązane: Konflikt w NBP

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki