REKLAMA

Prezydent podpisał ustawy tworzące tzw. tarczę antykryzysową

2020-03-31 21:39, akt.2020-04-01 06:33
publikacja
2020-03-31 21:39
aktualizacja
2020-04-01 06:33
Shutterstock

Zmniejszenie obciążeń i zachowanie płynności finansowej w firmach, ochrona zatrudnienia, świadczenie postojowe - to główne cele pakietu ustaw składających się na tarczę antykryzysową, którą we wtorek podpisał prezydent Andrzej Duda. Tarcza ma przeciwdziałać gospodarczym skutkom pandemii. Ukazały się już też w Dzienniku Ustaw. 

Prezydent Andrzej Duda we wtorek podpisał nowelizację ustaw w zakresie systemu ochrony zdrowia, związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Ta regulacja wchodzi w skład tzw. tarczy antykryzysowej. Kilka godzin wcześniej Sejm odrzucił większość poprawek Senatu do tej nowelizacji.

O podpisaniu przez prezydenta tzw. tarczy antykryzysowej poinformował na Twitterze rzecznik prezydenta Błażej Spychalski. "Zgodnie z obietnicą Prezydent RP Andrzej Duda niezwłocznie po zakończeniu prac parlamentarnych podpisał ustawy tworzące Tarczę Antykryzysową. Wsparcie polskiej gospodarki, przedsiębiorstw, rolnictwa, pracowników jest najważniejsze w tym trudnym czasie!" - napisał Spychalski.

Tarcza dla firm

Podpisana przez prezydenta tarcza antykryzysowa przewiduje m.in. zwolnienie mikrofirm do 9 osób ze składek do ZUS na 3 miesiące (marzec–maj) – zwolnienie dotyczy składek za przedsiębiorcę i pracujące dla niego osoby; skorzystać mogą także samozatrudnieni z przychodem do 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia, którzy opłacają składki tylko za siebie.

Ponadto zakłada:

  • świadczenie postojowe w kwocie do ok. 2 tys. zł – dla zleceniobiorców (umowa zlecenia, agencyjna, o dzieło) i samozatrudnionych o przychodzie poniżej 3-krotności przeciętnego wynagrodzenia;

  • dofinansowanie wynagrodzeń pracowników – do wysokości 40 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia i uelastycznienie czasu pracy – dla firm w kłopotach;  

  • ochronę konsumentów w zakresie nadmiernego wzrostu cen i innych nieuczciwych praktyk;  

  • czasowe zniesienie opłaty prolongacyjnej przy odraczaniu lub rozkładaniu na raty należności skarbowych i składkowych (ZUS).

Tarcza umożliwia też odliczenia od dochodu (przychodu) darowizn przekazanych na przeciwdziałanie COVID-19; korzystniejsze zasady rozliczania straty.

Tarcza przewiduje wsparcie firm transportowych przez ARP w refinansowaniu umów leasingowych; ułatwienia dla branży turystycznej; umożliwienie sklepom – w niedziele objęte zakazem handlu – przyjmowania towaru, rozładowywania go oraz wykładania na półki.

Zgodnie z przepisami ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia, z wyjątkiem niektórych jej zapisów.

Zmiany w ochronie zdrowia

Nowelizacja wprowadza także zmiany w kilkunastu ustawach działających w obszarze ochrony zdrowia. Przewiduje m.in. ograniczenie obowiązków sprawozdawczych wobec Narodowego Fundusz Zdrowia; ułatwienie powrotu do czynnego wykonywania zawodu przez pielęgniarki lub położne mające co najmniej pięcioletnią przerwę w jego wykonywaniu oraz możliwość dyżurowania w placówkach medycznych przez inne zawody pracujące w ochronie zdrowia.

Ustawa stwarza także możliwość wystawiania przez farmaceutów refundowanych recept farmaceutycznych dla siebie i swojej rodziny oraz wystawania recept, nie tylko w przypadku nagłego pogorszenia stanu zdrowia, jak to jest obecnie. Nowela wprowadza mechanizmy egzekwowania maksymalnych cen na leki i inne produkty medyczne. Regulacja umożliwia też np. zawieszenie obowiązkowych kontroli w laboratoriach diagnostycznych.

Nowelizacja umożliwia personelowi medycznemu, który przebywa na kwarantannie, udzielania pacjentom wideokonsultacji. Wskazuje też, kogo można skierować do pracy przy zwalczaniu epidemii, a kogo nie. Wyłączeni będą m.in. wychowujący dziecko do 14 lat, a w przypadku, gdy robią to samotnie, do lat 18, oraz osoby wychowujące dziecko z orzeczeniem o niepełnosprawności. Skierowanie będzie mógł otrzymać tylko jeden rodzic, jeśli oboje są medykami.

Nowela wprowadza też kary za niestosowanie się do zakazów, nakazów i ograniczeń; wprowadzono kary pieniężne w wysokości od 5 tys. do 30 tys., zależnie od rodzaju czynu.

W Dzienniku Ustaw ukazały się trzy ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej

We wtorek późnym wieczorem ukazały się w Dzienniku Ustaw trzy ustawy z tzw. tarczy antykryzysowej: specustawa ws. wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa, ustawa rozszerzająca kompetencje PFR oraz nowelizacja ustaw z obszaru ochrony zdrowia, która ma ułatwić walkę z Covid-19.

Specustawa dotycząca wsparcia firm w związku z epidemią koronawirusa (z wyjątkiem kilkunastu przepisów) wchodzi w życie z dniem ogłoszenia, dwie pozostałe - dzień później. 

ozk/ mhr/ aop/ pad/ pr/ zm/

Źródło:Bankier24
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jacyna2017
Czytając komentarze trudno oprzeć się wrażeniu, że niektórzy maja tyle piany w oczach i na ustach, że nie zauważyli dookoła kryzysu pandemii!? Czas przestać czadzić się TVN/ GW i toczyć pianę i obwiniać o wszystko rząd, który w porównaniu z zagranicą (a piszę stamtąd) radzi sobie nieźle!Czytając komentarze trudno oprzeć się wrażeniu, że niektórzy maja tyle piany w oczach i na ustach, że nie zauważyli dookoła kryzysu pandemii!? Czas przestać czadzić się TVN/ GW i toczyć pianę i obwiniać o wszystko rząd, który w porównaniu z zagranicą (a piszę stamtąd) radzi sobie nieźle!Pozdrawiam!
search
Na wegrzech juz jest Dyktator, czes teraz na Polske i dynastie wybrancow suwerena. Frustracja w narodzie narasta, siedzeniw w domu, nie chodzenie do pracy , wojsko na ulucach i wysokie kary do tego marsze 10 to kotkajl do tego ze w koncu ludzie wyjda na ulice.
cyganoitaliano
Wczoraj musiałem zwolnić parę osób, zacząłem od tych co popierają tych szkodników u władzy. Myślałem wcześniej, że to będzie trudna decyzja, ale dziś mi jakoś ich nie żal. Niech poczują ten pisowski dobrobyt ogłaszany w tv....
czerwony_wiewior
Jego długopis ma więcej własnej woli niż ten "prezydent"
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
fakpejsy
Szkoda, ze to nie Nasz prezydent!
jasiustasiu01
Gdyby tam nie było zmian w Kodeksie Wyborczym to by tak szybko nie podpidał!
WYpad2020
jordanbelford
Czas pokaże, jaki będzie skutek.

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki