REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Prezydent podpisał nowelę ustawy o tzw. EMAS

2011-08-19 16:11
publikacja
2011-08-19 16:11

19.08. Warszawa (PAP) - Prezydent Bronisław Komorowski podpisał w piątek nowelę ustawy o tzw. EMAS (Eco-Management and Audit Scheme). Zgodnie z nią Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska będzie prowadził centralny rejestr EMAS, ujęte zostaną w nim firmy, które ograniczą swój negatywny wpływ na środowisko.

Nowe przepisy uproszczają procedury związane z ubieganiem się przez organizacje o rejestrację w zakresie spełnienia wymogów ekozarządzania i audytu w systemie EMAS. Celem nowelizacji było dostosowanie polskich przepisów do prawa unijnego.

System EMAS w Unii Europejskiej przeznaczony jest dla różnych organizacji, które chcą dobrowolnie podjąć zobowiązania na rzecz ograniczenia negatywnego oddziaływania na środowisko. Chodzi m.in. o przedsiębiorstwa produkcyjne i usługowe, instytucje finansowe, placówki naukowe, szkoły, urzędy administracji publicznej.

Ustawa uproszcza struktury prowadzonego w Polsce rejestru organizacji, pozostawiając jedynie rejestr EMAS, Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Zrezygnowano zaś z takich rejestrów na szczeblu regionalnym.

Częścią uproszczenia struktury systemu jest usunięcie z niego Krajowej Rady Ekozarządzania, która nie została do tej pory i tak powołana.

Dotychczas w Polsce są zarejestrowane w systemie EMAS tylko 24 organizacje w dziewięciu województwach.

Wprowadzenie nowych przepisów pociąga za sobą skutki finansowe dla budżetu państwa. W latach 2011-2020 szacuje się, że wydatki na ten cel wyniosą ok. 5,5 mln zł.

Ustawa wejdzie w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia. (PAP)

awy/ amac/ jra/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki