REKLAMA

Prezydent Duda: My obniżamy podatki

2020-07-01 12:00
publikacja
2020-07-01 12:00
Prezydent Duda: My obniżamy podatki
Prezydent Duda: My obniżamy podatki
fot. Adam Chełstowski / / FORUM

My obniżamy podatki; dziś zaczyna obowiązywać nowa matryca VAT, która m.in. obniża stawkę VAT na pieczywo, owoce cytrusowe i artykuły higieniczne - mówił w Drawsku Pomorskim prezydent Andrzej Duda.

Na spotkaniu z mieszkańcami Drawska Pomorskiego ubiegający się o reelekcję prezydent zwracał uwagę, że pojawiają się ataki dotyczące podwyższania podatków. "Ja wielokrotnie mówiłem, myśmy obniżali podatki. Te, które były najważniejsze dla zwykłego obywatela, obniżaliśmy" - oświadczył Duda.

Wyliczał, że obniżono podatek w pierwsze grupie dochodowej z 18 na 17 proc., podwyższono kwotę wolną od podatku do 8 tys. złotych, czy wprowadzono zerowy podatek dochodowy dla osób do 26. roku życia.

Prezydent przypomniał również, że w środę zaczyna obowiązywać nowa matryca VAT, która ujednolica stawki VAT na podobne towary i upraszcza system podatkowy. "Przede wszystkim (nowa matryca VAT) likwiduje różne absurdy. To na przykład, że pieczywo było opodatkowane trzema stawkami VAT: 5, 8 i nawet 23 proc. Od dzisiaj całe pieczywo będzie oprocentowane 5-procentową stawką VAT, a więc najniższą z nich wszystkich" - mówił Duda.

Wskazywał, że stawka VAT dla owoców tropikalnych i cytrusowych spadnie z 8 do 5 proc. Również do 5 proc. zmniejszy się VAT na produkty dla niemowląt i dzieci m.in. smoczki, pieluszki, foteliki samochodowe, a także na artykuły higieniczne, jak wkładki, podpaski, czy pieluchy dla dorosłych.

"Oprócz tego, można dużo wskazywać, na przykład na musztardę (stawka VAT) będzie obniżona z 23 proc. do 5 proc. I na cały szereg innych produktów, różnego rodzaju przetworów, produktów gotowych, zup instant, przypraw" - mówił Duda. "Jest to wymierne obniżenie podatków. O kilka procent, ale zawsze w dół" - dodał.

Jak mówił prezydent, "ci, którzy rządzili do 2015 r., tylko i wyłącznie podnosili podatki".

Gaz jest tańszy

Duda na spotkaniu z mieszkańcami przypomniał, że rosyjski Gazprom przelał do polskiej spółki PGNiG 1,5 mld dolarów; jak mówił, zwrot tych środków, to efekt wygranego sporu z rosyjskim dostawcą.

"To w ogóle efekt skutecznej polityki - jeżeli chodzi o dywersyfikację dostaw gazu, którą prowadzimy, ponieważ stajemy się coraz mocniejsi, mamy coraz więcej dostaw gazu skroplonego do Polski przez terminal LNG w Świnoujściu" - podkreślił Duda.

Dodał, że wygrana z Gazpromem ma swoje przełożenie na ceny gazu. "Od dzisiaj ceny gazu dla państwa są o 10,5 proc. niższe niż do tej pory, jeżeli do tego dodamy, że od 2015 roku, odkąd zostałem prezydentem RP, te ceny cały czas trochę spadały, w sumie całe zmniejszenie się cen na przestrzeni ostatnich 5 lat, wliczając dzisiejszą obniżkę, która od dzisiaj się zaczyna to jest prawie 18 proc." - powiedział prezydent.

Jak mówił, dla zwykłej rodziny oznacza to prawie 1800 zł oszczędności.

"Od 2015 roku 1,2 mln ludzi udało się wyprowadzić ze skrajnego ubóstwa"

Ubiegający się o reelekcję Andrzej Duda prosił mieszkańców o wsparcie w II turze wyborów prezydenckich; mówił, że od 2015 r., od kiedy został głową państwa, znacznie zmniejszono ubóstwo.

"Od 2015 r. 1,2 mln ludzi naszymi decyzjami udało się wyprowadzić ze skrajnego ubóstwa, tak niskiego poziomu ubóstwa w Polsce, jak jest teraz, nie było jeszcze nigdy w historii, nigdy. O to właśnie chodzi, to po to jest ta polityka - nastawiona na rodzinę i zwykłego człowieka. Proszę, żebyście państwo mnie wsparli, bo chcę ją kontynuować, to czy będzie mogła być kontynuowana, rozstrzygnie się dokładnie 12 lipca" - mówił Duda.

Dodał, że polityka powinna oznaczać dbałość o każdą grupę społeczną. "Zawsze powtarzam, pod biało-czerwoną flagą, naszą, z uśmiechem, z godnością, jest miejsce dla każdego z naszych rodaków" - podkreślił prezydent.

Jak mówił, chce wolnej Polski, w której wszyscy są wolni.

autorzy: Aleksandra Rebelińska, Marcin Rynkiewicz, Karol Kostrzewa

Źródło:PAP
Tematy
Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Nowy etap inwestycji „GRZEGÓRZECKA 77” w Krakowie. Sprawdź!

Komentarze (46)

dodaj komentarz
brylantyna
Nie wiem, skąd te oburzone komentarze tutaj. Przecież obniżenie podatków raz, że będzie impulsem do wzmocnienia konsumpcji, dwa że otwiera pewną furtkę na przyszłość – może w końcu obniżą podatek z tych 23 do 22%
lisa1045
Nie wiem, kto głosuje na Trzaskowskiego. On ma hasła, Duda to czyny.
maciek_rosol
Widzę że podłapaliśmy pomysł od niemców, moim zdaniem to rozsądne gospodarczo posunięcie bo pobudza sprzedaż. Ludzie kupują więcej, wpływy z podatku są większe, i tak się wychodzi z kryzysu
_moonlight
Współpraca między prezydentem i premierem jest bardzo ważna. Pamiętacie co było za poprzednich rządów? Ustawy miesiącami odbijały się od sejmu do senatu, prezydent, podpis. Komedia. Teraz jest szybko i sprawnie
colombo12
Ciekawe, co by zrobił Trzaskowski. Pamiętamy jak to za PO było. "Idzie kryzys, VAT wynosi teraz 25% na wszystko". I premia dla ministrów, kolegów ministrów, sekretarek i kierowcy taksówki, który podwoził zmrożoną flaszkę do pałacu
bionizyzlotopolski
Nie byłem przekonany na kogo głosować w drugiej turze, ale jak spojrzę do kieszeni i przypomnę sobie, co było pięć lat temu, to mój wybr jest bardzo prosty – Duda.
mateuszkaczmarek
Duda nie dość, że dobrze się prezentuje na arenie międzynarodowej (a pamiętajmy że to jest główne zadanie prezydenta), to jeszcze potrafi szybko podejmować ważne decyzje. Moje zaufanie sobie zaskarbił.
aktywacjapasywacja
Tak się powinno rządzić krajem – sprawnie, szybko, skutecznie. Proaktywnie, nie reaktywnie. Mój głos idzie na dudę
olekmalach
Trudno teraz o zmianę władzy, to by była porażka która by zatrzymała gospodarkę. A ekonomiści mówią o najgorszym kryzysie od czasów wojny. To naprawdę nie jest dobry czas na nowego prezydenta
histograf_codzienny
Co jak co, ale PAD i Morawiecki pokazują, że w takim duecie są w stanie sprawnie wprowadzać sprawnie i szybko ustawy. Idzię naprawde trudny czas. Nie możemy teraz powierzyć kraju komuś innemu

Powiązane: Wybory prezydenckie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki