REKLAMA
WEBINAR

Prezes XTB: Potrzebujemy zmienności

2016-08-29 16:32
publikacja
2016-08-29 16:32

Wyniki finansowe firmy i plany dalszego rozwoju komentuje w rozmowie z Bankier TV prezes X-Trade Brokers, Jakub Malý.

Prezes XTB: Potrzebujemy zmienności
Prezes XTB: Potrzebujemy zmienności
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Anna Drozd: Nie minął kwartał od debiutu XTB, a już przyszło rozczarowanie. Państwa wyniki finansowe okazały się gorsze od oczekiwań, a kurs wyznaczył minima. Pojawiają się opinie, że to tzw. „efekt debiutu”. Jak Państwo odnoszą się do tej kwestii?

Jakub Malý: W mojej opinii na wyniki drugiego kwartału wpływ miał mix dwóch różnych czynników, które zadziałały w tym samym czasie. Pierwszy czynnik to oczywiście sytuacja rynkowa. W drugim kwartale większość handlu odbywała się przy zmniejszonej zmienności. Rynek, który przebywa w określonym przedziale zmienności to jedno z najgorszych zachowań rynku, jakie może przytrafić się firmie podobnej do naszej. Potrzebujemy zmienności, która wykroczy poza określony zasięg i będzie mogła przełamać trend.  

Drugi element, który widoczny jest w wynikach, to znaczący wzrost kosztów. Zaobserwowaliśmy m.in. potrojenie wydatków na marketing. Myślę, że to najważniejszy element po stronie kosztów, na który należy zwrócić uwagę. Przede wszystkim chodzi o tzw. performance marketing, czyli marketing dzięki któremu pozyskujemy klientów. Druga rzecz to wydatki na kampanię wizerunkową, które z naszego punktu widzenia są inwestycją, która zaprocentuje w przyszłości. Większość wydatków poniesionych w drugim kwartale na produkcję i inne elementy działań marketingowych zostało już zaksięgowanych, podobnie jak 80% kosztów związanych z wykorzystaniem naszego ambasadora Madsa Mikkelsena.

Jaki mają Państwo plan na odzyskanie zaufania inwestorów, które zostało nadwątlone tymi słabymi wynikami? Czy w ogóle uważają Państwo, że to zaufanie należy odbudowywać?

Oczywiście będziemy się starali najlepiej jak możemy, aby odbudować nasze wyniki oraz zaufanie inwestorów. Przede wszystkim zmaleją wydatki marketingowe, gdyż koszty poniesione na wspomnianą już kampanię wizerunkową traktujemy jako zdarzenie jednorazowe. Nie zmienia to jednak faktu, że wciąż będziemy z niej czerpali pewne korzyści tj. wzrost rozpoznawalności marki.  Uważam, że koszty marketingowe powrócą do średniego poziomu z 2015 roku.

Dodatkowo, od czasu kiedy zainwestowaliśmy spore środki w optymalizację naszej technologii i automatyzację procesów marketingowych, nacisk będzie kładziony na performance i efekty. A zatem jeśli nie będzie efektów, to bonusy dla pracowników nie zostaną przyznane lub będą mniejsze.

Tylko niewiele ponad 10% rachunków otwartych u Państwa jest kwalifikowanych jako aktywne. Z czego ta sytuacja wynika i czy inni brokerzy też mają podobny wynik?

Myślę, że nasi konkurenci, podobnie jak my, starają się, aby liczba aktywnych rachunków była możliwie jak  największa. Obserwujemy przyrost aktywnych klientów, co stanowi solidną podstawę do osiągnięcia poprawy przychodów.

Co spowodowało, że dwukrotnie wzrosły Państwa obroty na indeksach w Hiszpanii, dzięki czemu ten kraj ma ponad 15-procentowy udział w przychodach?

Wynika to głównie z faktu, że nasi klienci w Hiszpanii zawsze preferowali inwestowanie w akcje czy indeksy giełdowe. Teraz, gdy wprowadziliśmy do oferty akcje syntetyczne, czyli kontrakty CFD na akcje ze światowych giełd, to zainteresowanie jeszcze wzrosło. Dodatkowo zauważyliśmy, że wielu klientów z walut czy surowców przeszło na trading na indeksach, co na pewno ma związek z rozwojem wydarzeń na giełdach w II kwartale tego roku.

Czy szykują Państwo jakieś nowe produkty/aplikacje dla swoich klientów. Jakie są Państwa plany na najbliższe kwartały?

W ciągu dwóch miesięcy uruchomimy najnowszą wersję naszej autorskiej platformy transakcyjnej xStation (wersja HTML5). Pojawi się wiele ulepszeń bazujących na najnowszych technologiach, co powinno zaowocować nowymi funkcjonalnościami. Zbliża się także aktualizacja naszej aplikacji mobilnej. Ogólnie cała firma zostanie wciągnięta w jeden ekosystem, który umożliwi lepszy przepływ pieniędzy i przyczyni się do oszczędności dla klientów.

Dodamy także nowe instrumenty. Obecnie mamy ich ponad 3000 i myślę, że trend wzrostowy na tym polu zostanie utrzymany.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~makro
platforma xStation, która jak chcesz zająć pozcję w dogodnym momencie to na to nie pozwala (tak na chwilkę staje się nieaktywna a potem cudowne ozdrowienie gdy już jesteś w czarnej d...),
mają rachunek niby z ecn ale to tylko z nazwy bo operacje odrzuca w momencie kiedy powinno brać z szerokiego rynku, ja zupełnie straciłem do
platforma xStation, która jak chcesz zająć pozcję w dogodnym momencie to na to nie pozwala (tak na chwilkę staje się nieaktywna a potem cudowne ozdrowienie gdy już jesteś w czarnej d...),
mają rachunek niby z ecn ale to tylko z nazwy bo operacje odrzuca w momencie kiedy powinno brać z szerokiego rynku, ja zupełnie straciłem do nich zaufanie
~optixx
kompletnie denna oferta opcyjna, jakieś cyfrówki z wygaśnięciem za godzinę przy bandyckich kwotowaniach - skazujecie ten segment na wymarcie, spece z XTB. no i regularnie odwalacie reklamacje, tak by to zawsze klient był uwalony. np. jakiś kurs niby wisi, ale transakcji można dokonywać, jak klient zarobi to kasujecie deal. w drugą kompletnie denna oferta opcyjna, jakieś cyfrówki z wygaśnięciem za godzinę przy bandyckich kwotowaniach - skazujecie ten segment na wymarcie, spece z XTB. no i regularnie odwalacie reklamacje, tak by to zawsze klient był uwalony. np. jakiś kurs niby wisi, ale transakcji można dokonywać, jak klient zarobi to kasujecie deal. w drugą stronę to wała. słabo, słabo!
~xyz
Nieszczęście inwestorów dobre cha cha cha.To nie jest nieszczęście to zachłanność niedouczonych pazernych i naiwnych Baranów co myślą że forex to maszynka do robienia kasy
~xyz
Nik wam nie każe grać barany,nie zarabiasz nie graj i nie szukaj winy w złych mocach
fixinc
Potrzebują zmienności, bo są zwykłym drapieżnikiem na rynku a ich klienci są zwykłym daniem na talerzu.
Broker musi być brokerem, czyli uczciwym pośrednikiem, który żywi się jedynie drobną prowizją i pilnuje interesów klienta. Nie może mieć przychodu z grania przeciw klientowi.
XTB ma granie przeciw klientowi wpisane w
Potrzebują zmienności, bo są zwykłym drapieżnikiem na rynku a ich klienci są zwykłym daniem na talerzu.
Broker musi być brokerem, czyli uczciwym pośrednikiem, który żywi się jedynie drobną prowizją i pilnuje interesów klienta. Nie może mieć przychodu z grania przeciw klientowi.
XTB ma granie przeciw klientowi wpisane w strategię i podstawę działania.

IPO tej firmy to płynne wyjście właściciela gdy krowa jeszcze żyje i wygląda na tłustą.
~Leon
Nigdy więcej XTB. Lepiej poszukać dobrego ECN.
~dealer
Wbrew pozorom jedyną różnicą jaką zauważysz na ECNie w stosunku do systemu typu market maker (MM) będzie to, że zapłacisz na ECN-ie prowizję. Wiem bo sprawdziłem. Na ECN-nie czasami szybciej Cię wysadzi niż na MM. Podczas publikacji PayRoll-sów edek potrafi na ECN-ie rozjechać się na 30-50 pipsów czego nie ma na MM co z kolei może Wbrew pozorom jedyną różnicą jaką zauważysz na ECNie w stosunku do systemu typu market maker (MM) będzie to, że zapłacisz na ECN-ie prowizję. Wiem bo sprawdziłem. Na ECN-nie czasami szybciej Cię wysadzi niż na MM. Podczas publikacji PayRoll-sów edek potrafi na ECN-ie rozjechać się na 30-50 pipsów czego nie ma na MM co z kolei może Cię wysadzić z pozycji jeśli masz blisko SL. Argumenty, które są przedstawiane przez sprzedawców ECNa mówiące o tym, że broker "dojeżdża" specjalnie SL i wysadza klientów z pozycji są przekolorowane. Osobiście doświadczyłem kilkukrotnie sytuacji, gdzie rynek dochodził mi do ułamków pipsa do mojego SL po czym zawracał a ja zostawałem z żywą pozycją inwestując w systemie MM. Gdyby w/w argumenty okazały się prawdziwe i broker celowo wysadzał bliskie SL to z pewnością ze względu na tak bliskiego mojego SL zadziałałby algorytm rozszerzający spread i by mnie wyczyścili z pozycji. Nic takiego jednak się nie stało. Prawdą jest, że XTB żyje z tego co przegrasz bo nawet się nie zabezpieczają na rynku na sumę otwartych u nich pozycji klientowskich. Robią tak bo mają po swojej stronie statystyki na ich korzyść. Przyczyną jednak tego, że ludzie przegrywają jest po prostu złe zarządzanie przez nich samych pozycją w środowisku dużego lewara i ustawiania złych SL. Rynek poluje na traderów w każdym momencie i aby się w to bawić trzeba być po prostu dobrym w temacie. Nie wystarczy tylko otworzyć pozycję i czekać na zyski. Trzeba się na tym znać nie mniej jak na chirurgi neuronowej. Każde wejście musi być dokładnie odpalone. Jeśli tego ktoś nie potrafi musi zabezpieczyć większy cash na rachunku żeby przeżyć margines błędu. Proste schematy dostępne na szkoleniach dla wszystkich tutaj nie działają. Powodzenia.
~Leon odpowiada ~dealer
Większość się zgadza. Tylko ECN oferują mniejszy lewar oraz żądają większego depozytu, a to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo -szczególnie dla początkujących. Z własnego doświadczenia - Broker MM zmknął mi samoczynnie zyskowną pozycję (nie pozwolili mojej pozycji rosnąć) bez mojego zlecenia TP. Uznali mi dopiero po mojej reklamacji.Większość się zgadza. Tylko ECN oferują mniejszy lewar oraz żądają większego depozytu, a to pozytywnie wpływa na bezpieczeństwo -szczególnie dla początkujących. Z własnego doświadczenia - Broker MM zmknął mi samoczynnie zyskowną pozycję (nie pozwolili mojej pozycji rosnąć) bez mojego zlecenia TP. Uznali mi dopiero po mojej reklamacji. Naliczali mi również nisłuszny SWAP niezgodny z tabelą SWAPową. W przypadku kiedy SWAP - WIBOR wychodził z korzyścią dla mnie kiedy powininem otrzymywać dzienny SWAP to nie płacili mi nic. Jeśli chodzi o SL niejednokrotnie zdarzało się, że ceny u MM nie zgadzały się z rynkiem rzeczywistym - czyszczenie SL u MM jest faktem. Co do rozjechanych spreadów nie uwierzę, że ECN ma większy spread niż MM - nawet podczas publikacji danych,~noMercy odpowiada ~dealer
Już wiadomo dla kogo pracujesz i kto ci wypłatę na konto przelewa
~dealer odpowiada ~Leon
Co do spreadów nie musisz wierzyć... po prostu sprawdź. Dla mnie też było to pewnym zaskoczeniem jak zobaczyłem. Nie zawsze to zjawisko występuje ale czasami tak jest, szczególnie na bardzo dynamicznie rozchwianym rynku. Wynika to z prostej przyczyny, a mianowicie ECN to rzeczywisty rynek, na którym mogą się zdarzać luki ofertowe Co do spreadów nie musisz wierzyć... po prostu sprawdź. Dla mnie też było to pewnym zaskoczeniem jak zobaczyłem. Nie zawsze to zjawisko występuje ale czasami tak jest, szczególnie na bardzo dynamicznie rozchwianym rynku. Wynika to z prostej przyczyny, a mianowicie ECN to rzeczywisty rynek, na którym mogą się zdarzać luki ofertowe w krótkich odstępach czasu i powstaje "dziura zleceniowa" gdzie między BIDem a OFFERem może pojawić się kilkadziesiąt pipsów luki. W przypadku MM tego nie ma ponieważ platforma bierze najlepszą cenę spośród kilku kontrybutorów/dostawców. Inną kwestią jest że w przypadku MM broker przeważnie przed ważnymi danymi rozszerza spread.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki