Prezes PiS zapowiedział obniżkę uposażeń poselskich i zwrot nagród przez ministrów

Ministrowie i sekretarze stanu przekażą dla Caritas nagrody, jakie otrzymali za pracę w rządzie. Poinformował o tym prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Zapowiedział on też przygotowanie projektu ustawy obniżającej o 20 procent uposażenia poselskie.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Byli ministrowie rządu PiS podlegają takiej samej odpowiedzialności partyjnej jak wszyscy inni; jeśli otrzymali dodatkowe pieniądze, to powinni je przekazać na Caritas - dodał prezes PiS.

"Komitet Polityczny na mój wniosek ustalił dzisiaj, że zostanie złożony do laski marszałkowskiej projekt obniżenia o 20 proc. pensji poselskich" - mówił prezes PiS. Kaczyński stwierdził, że "w 1997 roku pensja plus dieta posła, to było co najmniej sześć przeciętnych w gospodarce narodowej, dzisiaj jest już około dwóch, a po wprowadzeniu tych zmian będzie jeszcze wyraźnie niżej".

Warto przeczytać:Ile zarabia poseł?

"Ponieważ my wiemy, że jesteśmy dla społeczeństwa i to nie jest tak, że idzie się do polityki dla pieniędzy, i nie jest celem polityki bogacenie się polityków, wobec tego podjęliśmy pewne decyzje" - oświadczył Kaczyński po posiedzeniu Komitetu Politycznego PiS.

Jak dodał, niektóre z tych decyzji będą "musiały mieć kształt projektów ustaw". "Ministrowie konstytucyjni i sekretarze stanu, którzy są politykami zdecydowali się na przekazanie swoich nagród - tutaj terminem będzie połowa maja - na cele społeczne do Caritasu" - poinformował Kaczyński.

Jarosław Kaczyński oświadczył, że w głosowaniu nad tym projektem zostanie wprowadzona dyscyplina poselska. Jeśli ktoś nie poprze projektu, to straci szanse na miejsce na liście wyborczej.

"Vox populi, vox dei - głos ludu, głos Boga. Jeśli społeczeństwo tego chce, a widać wyraźnie, że chce, to my się przychylamy do tej decyzji i będziemy w związku z tym ponosić finansowe straty, ale dla dobra ojczyzny, dla budowy przeświadczenia społeczeństwa, że polityka rzeczywiście nie jest dla bogacenia się, jest po to, żeby służyć dobru publicznemu" - powiedział Kaczyński.

Pytany o możliwy początek prac nad projektami ustaw obniżających wynagrodzenia, prezes PiS powiedział, że może to nastąpić "jeśli nawet nie przed tym posiedzeniem Sejmu, które mamy w przyszłym tygodniu, to przed następnym, może nawet będzie dodatkowe posiedzenie Sejmu, żeby te ustawy możliwie szybko uchwalić". "Na pewno nie będziemy z tym zwlekać" zadeklarował. Dodał, że jest to "decyzja, którą najdalej w ciągu dwóch miesięcy uda się wyegzekwować", uwzględniając proces legislacyjny kończony podpisem prezydenta.

Jarosław Kaczyński dodał, że PiS chce wprowadzenia limitów wynagrodzeń dla wójtów, burmistrzów, prezydentów miast, marszałków, starostów i ich zastępców.

Kaczyński wskazał też, że zniesione zostaną "wszelkie dodatkowe, poza pensją, świadczenia, jeśli chodzi o kierownictwa spółek Skarbu Państwa".

Dodał, że "społeczeństwo oczekuje skromności i wobec tego ta skromność będzie wprowadzana". "Krótko mówiąc: będzie w tej chwili dużo, dużo skromniej. Dużo skromniej niż było dotychczas" - powiedział prezes PiS.

"Wicepremier Beata Szydło miała prawo do tego, żeby się bronić w sprawie nagród i broniła się (...).  Społeczeństwo tego nie zaakceptowało i myśmy to przyjęli do wiadomości" - mówił Kaczyński.

Informacyjna Agencja Radiowa(IAR)Siekaj/dabr/mitro/ PAP rbk/ mro/ mrr/ brw/ wni/ par/ gb/ mok/ mkr/

Źródło: Bankier24

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 11 sonmi451

Nawet jeżeli macie w d... los 12 milionów spółdzielców i macie w rodzinie prezesa spółdzielni mieszkaniowej, to z pewnością zgodzicie się, że ludzi, którzy:
- przez 8 lat procedują zmianę ustawy i nie są w stanie tego zrobić
- wydają miliony na "ekspertyzy"
- nie potrafią wyznaczać deadlineów, etapować prac i po 8 latach "nagle dziwią się" że nie zdąrzyli

nie zasługują NA ŻADNE PUBLICZNE PIENIĄDZE. POWINNI JE ZWRÓCIĆ I MIEĆ DOŻYWOTNI ZAKAZ SPRAWOWANIA FUNKCJI PUBLICZNYCH. A JEST TAK, ŻE NIE___PONOSZĄ____ŻADNEJ___ODPOWIEDZIALNOŚCI. KONIEC Z TYM!! NIECH SIE IDĄ SPRAWDZAĆ W BIZNESIE. GÓD LAK

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 sonmi451

A EUROPOSŁOWIE?

TEŻ ODPOWIADAJĄ ZA MILIARDOWE KONTRAKTY?

! Odpowiedz
2 11 sonmi451

Dobrze. Ale późno.

Za 8 lat "procedowania" cywilizowanego prawa spółdzielczego dla 12 milionów spółdzielców, czyli udawania że się na prawde pracuje należy sie rozwiązanie sejmu i trybunał stanu dla przewodniczacych komisji sejmowej, która zmarnotrawiła publiczne miliony na "ekspertyzy".

Ale co wazniejsze, to pokazuje że CI LUDZIE NIE PONOSZĄ ŻADNEJ ODPOWIEDZIALNOŚCI - WIĘC SKĄD TAK WYSOKIE PENSJE?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
42 48 bojack_pl

„Jak dofinansowac caritas zeby lud jeszcze przyklasnal”

! Odpowiedz
4 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 5 silvio_gesell

Jak zrobić tak, by twoi przeciwnicy obrażali wszystkich wokół.

! Odpowiedz
33 62 gyco

Bedzie tak jak z tymi zwolnionymi przez Morawieckiego wiceministrami. Tak się jakoś porobiło że zaraz zostali zatrudnieni na stanowiskach dyrektorskich lub pełnomocników, z pensjami znacznie wyższymi od dotychczasowych a przy okazji skasowali odprawy. Takie akcje są dla tzw ciemnego ludu i do pokazywania na paskach w TVPIS.

! Odpowiedz
19 20 pawelsalsa

A czemu mieli by nie zostac zatrudnieni gdzie indziej? Skoro zwolniono ich z jednej pracy wzieli i poszukali sobie innej, ty bys chyba tez tak zrobil czy czekalbys na smierc glodowa? Nawet jezeli znalezli lepiej platna to co w tym zlego?

! Odpowiedz
6 16 gyco odpowiada pawelsalsa

Człowieku tam nikt nic sobie nie musiał szukać, dostał nowe stanowisko w administracji tylko inaczej nazwane i jeszcze lepiej płatne

! Odpowiedz
12 5 pawelsalsa odpowiada gyco

Aty co wszystko wiedzacy czy jak? Czym sie rozni praca w administracji od kazdej innej? Ciebie jako kwalifikowana sprzataczke w PKSie zwalniaja z pracy , bierzesz szmate, miotle i wiaderko i idziesz sprzatac kible na PKP tak? A ze kible na PKP lepiej platne niz dworce na PKSie? Masz szczescie i tyle, dobrze trafiles! Masz kwalifikacje, cos umiesz, jako kwalifikowana sprzataczka dwocow i kibli prace znajdziesz zawsze!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.