REKLAMA

Prezes PGE chce spotkać się z burmistrzem Złoczewa w sprawie przyszłości kopalni odkrywkowej

2020-08-04 16:09
publikacja
2020-08-04 16:09
Prezes PGE chce spotkać się z burmistrzem Złoczewa w sprawie przyszłości kopalni odkrywkowej
Prezes PGE chce spotkać się z burmistrzem Złoczewa w sprawie przyszłości kopalni odkrywkowej
fot. risteski goce / / Shutterstock

Prezes zarządu PGE Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski chce spotkać się z burmistrzem Złoczewa Dominikiem Drzazgą, by porozmawiać o przyszłości kopalni odkrywkowej węgla brunatnego, której utworzenie jest planowane od lat na terenie tej gminy w Łódzkiem.

Jak podkreśliła Małgorzata Babska z biura prasowego PGE, propozycja spotkania jest odpowiedzią prezesa Dąbrowskiego na list otwarty wystosowany do niego pod koniec lipca w imieniu mieszkańców gminy Złoczew przez jej burmistrza.

W piśmie przekazanym PGE, Dominik Drzazga zwrócił się do PGE z pytaniami dotyczącymi powstania kopalni odkrywkowej i związanej z nią przyszłością gminy. Burmistrz podkreślił, że mieszkańcy z jednej strony rozumieją korzyści gospodarcze, a z drugiej nie zapominają o negatywnych skutkach, jakie w środowisku naturalnym może spowodować ta inwestycja.

Zdaniem Drzazgi, stałe przesuwanie terminów wydania decyzji przez Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska, które powoduje "zamrożenie" inwestycji, nie wpływa korzystnie na sytuację osób zamieszkujących obecnie teren potencjalnej odkrywki.

"Największą bolączką dla społeczeństwa jest brak konkretnych decyzji, a spekulacje medialne coraz bardziej niepokoją mieszkańców i rodzą nowe pytania. Czy kopalnia powstanie, czy też nie. Odłożone są w czasie inwestycje w gospodarstwa rolne i przedsiębiorstwa. Narasta frustracja związana z okresem oczekiwania i pojawiają się pytania: Co dalej robić? Czy szukać nowego miejsca po tym, gdy inwestycja w odkrywkę stanie się realna. Czy spokojne gospodarować na roli przekazywanej z pokolenia na pokolenie?" - napisał w piśmie do prezesa PGE.

Jednocześnie - jak zauważył burmistrz - samorząd Złoczewa w ciągu ostatnich lat dołożył wszelkich starań, aby opracować i przyjąć wszelkie dokumenty niezbędne do ubiegania się o uzyskanie koncesji na wydobycie węgla ze złoża Złoczew. Dlatego w liście zaznaczył, że Gmina Złoczew będzie czekać na konkretne decyzje w tej sprawie do końca 2020 roku.

"Po tym czasie, dbając o interes gminy i jej zrównoważony rozwój, będziemy zmuszeni do zmiany strategii oraz przeznaczenia terenów" - zakomunikował.

W przesłanej do burmistrza odpowiedzi, PGE poinformowało m.in. o wymogach formalnych procesu uzyskania koncesji, w tym o zaskarżeniach organizacji pozarządowych, które wpływają na wydłużenie procesu koncesyjnego.

"W piśmie PGE podkreśla, że projekt złoża Złoczew analizowany jest również z perspektywy nadziei jak i obaw mieszkańców oraz korzyści jak i strat ekonomicznych, a samo uzyskanie koncesji nie będzie tożsame z rozpoczęciem realizacji inwestycji, której powodzenie zależeć będzie w głównej mierze od otoczenia regulacyjnego w kraju i Unii Europejskiej" - wyjaśniło biuro prasowe Grupy PGE.

Prezes Dąbrowski podkreślił także, że trwają prace nad nową strategią Grupy PGE; dokument przedstawiający plany spółki do 2030 roku z perspektywą do 2050 roku ma być przedstawiony jesienią. Już teraz, ze względu na wagę i znaczenie przyszłości gminy i złoża Złoczew dla mieszkańców, Dąbrowski zaproponował spotkanie i wspólną rozmowę z burmistrzem.

W 2018 r. PGE spółka Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna otrzymała decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach dla kopalni węgla brunatnego Złoczew, która otwierała drogę do rozpoczęcia starań o uzyskanie koncesji na wydobycie. W kwietniu 2019 r. Ministerstwo Środowiska poinformowało o wszczęciu postępowania w sprawie udzielenia koncesji, niedługo potem odwołanie od decyzji środowiskowej złożył Greenpeace.

Zasoby złoża Złoczew, rozciągające się na przestrzeni ok. 10 km na terenie kilku gmin, szacowane są na kilkaset milionów ton węgla brunatnego. W opinii władz lokalnych w kontekście wyczerpania złoża Bełchatów, którego zasoby mają być wykorzystane do 2038 roku, uruchomienie odkrywki w Złoczewie warunkuje dalszy rozwój południowo-zachodniej części regionu łódzkiego.(PAP)

autorka: Agnieszka Grzelak-Michałowska

agm/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki