REKLAMA

Prezes Fenix Group: rewitalizowane kamienice z czasem zyskują na wartości

2013-05-06 06:00
publikacja
2013-05-06 06:00

Dla przeciwników taśmowo produkowanych mieszkań deweloperzy mają m.in. ofertę odnowionych kamienic. Kogo stać na takie mieszkania i kto będzie się w nich czuł dobrze - w rozmowie z Bankier.pl opowiada o tym prezes Fenix Group Andrzej Kawalec.

Bankier.pl: Jaka jest największa zaleta mieszkań w rewitalizowanych kamienicach?Andrzej Kawalec, prezes Fenix Group

Andrzej Kawalec, prezes Fenix Group: Z punktu widzenia kupującego mieszkanie w zrewitalizowanej kamienicy w centrum Warszawy, największą zaletą takiej inwestycji jest fakt, że z perspektywy czasu wartość tego mieszkania będzie rosła w porównaniu do podobnych lokali w nowych inwestycjach deweloperskich. Widać to wyraźnie na przykładzie tego co stało się w innych stolicach Europy Zachodniej w ostatnich latach gdzie najbardziej poszukwanymi i nadroższymi lokalizacjami są systematycznie centralnie zrewitalizowane budynki historyczne.

Natomiast z punktu widzenia lokatora, na pierwszy plan wysuwa się komfort mieszkania w standardzie niespotykanym we współczesnym budownictwie (wysokość lokali powyżej 3,5 m), funkcjonalność, kameralność i nieśmiertelne piękno odrestaurowanych wnętrz, a także prestiż, jaki daje budynek o historycznej wartości i klasycznym designie. Klasycznie piękne kamienice przetrwały próbę czasu, podczas gdy nowe „starzeją się” dużo szybciej.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Czym rewitalizowane kamienice przeważają nad nowym budownictwem?

Wspomnianym wysokim standardem projektowanych mieszkań (duża wysokość, budynki najczęściej z cegły, niepowtarzalny układ przestrzenny, duże możliwości aranżacji wnętrz), a także usytuowaniem w centrum miasta. Ponadto klasycznie piękne kamienice przetrwały próbę czasu, podczas gdy nowe „starzeją się” dużo szybciej. Często już wizualizacje współcześnie projektowanych budynków nie mają wiele wspólnego z realnym wyglądem inwestycji, a zdarza się, że do wyburzenia przeznacza się domy, które nie mają nawet 20 lat. Technologia budowania kamienic jest owocem dziesiątek czy setek lat myśli architektonicznej, podczas gdy część tak zwanych nowoczesnych rozwiązań jest tylko testowana i bardzo wiele z nich się nie sprawdza. Historyczne kamienice, projektowane z pietyzmem i zgodnie z kanonami sztuki, przetrwały już dziesięciolecia i wystarczy odrestaurować ich wygląd i unowocześnić wyposażenie, aby nie tylko nadal zachwycały, ale z czasem zyskiwały na wartości.

kamienica

Pojedynek deweloperów:

odnowiona kamienica
vs
nowy blok

deweloperskie

Dla kogo przede wszystkim nadają się mieszkania w rewitalizowanych kamienicach?

Nie kierujemy naszej oferty do jakiejś konkretnej grupy nabywców. Kamienice znajdują się w różnych lokalizacjach, a wielkości proponowanych mieszkań są bardzo zróżnicowane – od małych metraży po duże apartamenty.

Jak wygląda dziś profil najczęstszego mieszkańca takich odnowionych kamienic?

Najczęściej mieszkaniami w odrestaurowanych kamienicach w centrum Warszawy są zainteresowani młodzi profesjonaliści, którzy tu pracują, cenią sobie wielkomiejskość, dostęp do rozrywki czy najlepszej gastronomii. Dla nich również czas jest cenny i nie chcą go tracić w korkach. Miejski gwar, możliwość spotkań towarzyskich i bliskość ośrodków kultury (teatr, opera) jest atrakcyjny dla ludzi starszych i dlatego również i oni są naszymi potencjalnymi klientami. Trochę mniejszy procent mieszkańców stanowią rodziny z dziećmi w wieku szkolnym. W tym przypadku decyduje dogodne usytuowanie pod względem komunikacyjnym, ułatwiające choćby dowożenie dzieci do szkoły albo na zajęcia dodatkowe. Wśród klientów zdarzają się również osoby starsze, które traktują taki zakup inwestycyjnie, ale atutem dla nich jest także bliskość i łatwy dostęp do instytucji kultury czy innych atrakcji miasta.

Jaki standard wykończenia lokalu dostaje klient w cenie takiego lokalu?

Oferujemy mieszkania w standardzie deweloperskim. Jednakże dla zainteresowanych klientów mamy propozycję wykończenia mieszkań pod klucz. Przy projektach indywidualnych współpracujemy z najlepszymi architektami, którzy są wrażliwi na nieśmiertelne piękno klasycznych wnętrz.

zrewitalizowane kamienice
Fenix Group

Czy (kiedy i w jakim zakresie) kupujący może wprowadzać zmiany do projektu lokalu?

Kupujący może w pewnym zakresie wprowadzać zmiany do projektu danego lokalu, na przykład proponować przesunięcie ścianek działowych czy łączenie poszczególnych mieszkań w taki sposób, aby otrzymać konkretny metraż. Jednak zgłaszanie zmian do projektu lokalu zależy od etapu prac budowlanych prowadzonych w danej inwestycji.

zrewitalizowane kamienice
Fenix Group

Czy ceny takich lokali są negocjowalne? Jaki poziom zniżki jest do osiągnięcia?

Ceny każdego mieszkania są ustalane indywidualnie. Istnieje możliwość ich negocjowania, choć uwarunkowana wieloma czynnikami, takimi jak wpłacanie poszczególnych transzy za mieszkanie.

Co prócz samego mieszkania można uzyskać w jego cenie? (piwnica, wyposażenie, projekt itp.)?

Klientom, którzy jako pierwsi decydują się na zakup mieszkań w danych inwestycjach, oferujemy wykonanie sztukaterii i ułożenia dywanów z kafelków cementowych. Inną propozycją jest wyposażanie mieszkań w takie nietypowe i unikatowe dzisiaj elementy, jak zabytkowe piece kaflowe lub XIX-wieczne żeliwne kozy. Balkony w naszych mieszkaniach nie są dodatkowo płatne.

Jednak każda kamienica jest inna, każda lokalizacja wpływa na to, jakie dodatkowe elementy możemy umieścić w ofercie. Na przykład w budynku przy Hożej 50 dostępne są mieszkania na parterze, które będą miały prywatne ogródki. Ponadto przed tą kamienicą będzie się roztaczał ogród, a na Poznańskiej lokatorom służyć będzie przeszklone patio.

zrewitalizowane kamienice
Fenix Group

Ile kosztuje najtańszy, a ile najdroższy obecnie (cena 1 mkw.) lokal mieszkaniowy w Państwa obecnej ofercie i jakie ma parametry?

Ceny mieszkań w naszych inwestycjach w centrum Warszawy kształtują się od 8 000 do 30 000 zł/mkw. Cena zależy od lokalizacji inwestycji, a także metrażu mieszkania czy położenia na wybranym piętrze.

Najdroższymi mieszkaniami w naszych inwestycjach są mieszkania typu penthouse, dostępne w niektórych kamienicach, znajdujące się na ostatnich piętrach budynku. Apartamenty te wyróżnia przede wszystkim ich wysokość, sięgająca nawet 5,5 m, a także duże tarasy.

Który ze swoich obecnie dostępnych na rynku lokali wskazaliby Państwo jako szczególny, ze względu na nieprzeciętne zdaniem Państwa parametry?

Atrakcyjną propozycją, którą mamy w ofercie mieszkań na Hożej 50, są wspomniane penthouse’y na ostatnim piętrze. Główne zalety tych mieszkań to wysokość przekraczająca 3,5 metra, funkcjonalny rozkład pomieszczeń, a także możliwość wyjścia na taras znajdujący się na dachu inwestycji, z którego roztacza się widok na Warszawę.

Jakie metraże mieszkań są dostępne w Państwa inwestycjach?

Dostępne są mieszkania już od 23m2, a powierzchnia największych apartamentów przekracza 200 m2.

zrewitalizowane kamienice
Fenix Group, Poznańska, Noakowskiego

Jaki system ogrzewania dominuje w takim budownictwie?

W naszych kamienicach instalowany jest system ogrzewania miejskiego. Grubość murów starych budynków oraz nowoczesne rozwiązania izolacyjne wraz z wymianą okien i drzwi pozwalają utrzymać ciepło zimą i zapewnić przyjemny chłód latem przy niskich kosztach eksploatacyjnych.

Zawsze rewitalizujemy budynki tak, by ponadczasowe piękno kryło wyposażenie wykorzystujące najnowocześniejsze rozwiązania techniczne, obejmujące ogrzewanie, windy, klimatyzację itp.

Jaką wysokość miewają lokale?

Wysokości mieszkań w poszczególnych budynkach wahają się od 3 m do nawet 5,50 m. To zdecydowany atut jeśli porównamy je z dzisiejszymi standardami nowoczesnego budownictwa.

Czy mieszkania mają parkingi podziemne i piwnice?

Są one dostępne w przypadku sporej części mieszkań. Klienci warszawskich inwestycji przy Poznańskiej 16 i Hożej 50 mogą dokupić do mieszkania podziemne miejsca parkingowe, a przy Noakowskiego 16 będziemy oferować dzierżawę miejsc parkingowych w rewitalizowanej Hali Koszyki.

Co do piwnic - część mieszkań posiada komórki lokatorskie znajdujące się na poziomie garaży.

zrewitalizowane kamienice
Fenix Group, Hoża, Górnośląska

Czy mieszkania mają balkony?

Większość oferowanych mieszkań ma przynajmniej mały balkon. Jednak w tym przypadku oferta wygląda różnie w poszczególnych kamienicach: są mieszkania z niewielkim balkonem albo ogródkiem, inne mają nawet po dwa balkony, a niektóre lokale wychodzą na ponadstumetrowe tarasy.

Co unikatowego jest w inwestycjach mieszkaniowych w rewitalizowanych kamienicach, odróżniającego je od rynku pierwotnego?

Wyróżniają je ponadczasowe wartości estetyczne odrestaurowanych budynków – niepowtarzalny styl secesji, art déco czy eklektyzmu. Unikatowy jest materiał użyty do budowy, czyli cegła, dzisiaj zupełnie niestosowana, a zdecydowanie zdrowsza jako budulec mieszkań. Ponadto liczy się funkcjonalność kamienic czy rozplanowanie przestrzenne lokali. Porównując inwestycje z rynku pierwotnego z tymi w rewitalizowanych kamienicach można stwierdzić, że te drugie będą z czasem zyskiwać na wartości.

Co jest jeszcze do poprawienia na rynku odnawianych kamienic, tak żeby były bezkonkurencyjne wobec lokali innego typu, np. nowych mieszkań?

Niezbędne wydaje się rozwiązanie problemów prawnych związanych z roszczeniami do działek w śródmieściu Warszawy i uchwalenie planów zagospodarowania przestrzennego, pozwalających na stworzenie masy krytycznej zrewitalizowanych mieszkań w centrum stolicy. Pozwoliłoby to na ekspansję tego segmentu rynku i wyjście poza niszowość, która charakteryzuje go obecnie.

Rozmawiały: Zuzanna Brud, Malwina Wrotniak, Bankier.pl

Źródło:

Do pobrania

mix5pngmix5pngmix5pngmix5pngmix5pngmix5png
Tematy

Komentarze (8)

dodaj komentarz
~ADI
O ILE DOBRZE KOJARZE TO JEDNYM Z CICHYCH WSPOLWLASCICIELI TEJ FIRMY JEST MAZ PANI PREZYDENT WARSZAWY H.G.WALTZ p WALTZ TO CHYBA WSZYSTKO WYJASNIA DLACZEGO TA FIRMA POSIADA LUB ODZYSKUJE TYLE KAMIENIC
~prokur
tymi typami z tej tzw firmy musi zajac sie prokuratura
~bulimia
Przede wszystkim to teraz jak będą prześwietlać te reprywatyzowane kamienice należałoby się obawiać wpisów roszczeń w KW, a to już może być grubo! Wolę zatem kupić w nowym budownictwie w apartamentowcu z garażem, przestronnym tarasem, pomieszczeniem gospodarczym na rower, recepcją i innymi udogodnieniami.
Jak miałbym wydać kilka
Przede wszystkim to teraz jak będą prześwietlać te reprywatyzowane kamienice należałoby się obawiać wpisów roszczeń w KW, a to już może być grubo! Wolę zatem kupić w nowym budownictwie w apartamentowcu z garażem, przestronnym tarasem, pomieszczeniem gospodarczym na rower, recepcją i innymi udogodnieniami.
Jak miałbym wydać kilka milionów to gdzie mam trzymać auto za 500 tyś. na ulicy i szukać pół godz miejsca aby zaparkować 500 m od zamieszkania i zap.ć z zakupami przez miasto? Gdzie mam usiąść na poranną kawę, na tych pseudo balkonikach i wąchać smrody z ulicy, a rowery rodziny mam trzymać w przedpokoju? Nie kupuje się oczami tylko trzeba wziąć pod uwagę realia codziennego życia.
Niech restaurują te kamienice, Warszawa będzie ładniejsza ale czy powinno się w nich mieszkać? Biura tak ale do mieszkania, w życiu!
Kamienice są super ale liczy się wygoda za te pieniądze.
~Noakowskiego
Och, pamiętam te remonty. Wyburzanie ścian nośnych, przebijanie podłóg/sufitów, zakręcanie wody i gazu w kamienicy bez ogrzewania. Pamiętam mijanie na schodach niepolskojęzycznych mężczyzn wynoszących żeliwne wanny. Pamiętam, że ktoś mówił o zagrożeniu, o możliwości katastrofy budowlanej i pamiętam jak temat ucichł, a nikt nie przejmował Och, pamiętam te remonty. Wyburzanie ścian nośnych, przebijanie podłóg/sufitów, zakręcanie wody i gazu w kamienicy bez ogrzewania. Pamiętam mijanie na schodach niepolskojęzycznych mężczyzn wynoszących żeliwne wanny. Pamiętam, że ktoś mówił o zagrożeniu, o możliwości katastrofy budowlanej i pamiętam jak temat ucichł, a nikt nie przejmował się, że w mieszkaniach wciąż są ludzie - remont postępował. Pamiętam horrendalny czynsz i kartkę z prośbą o opuszczenie lokalu. Dokąd iść? Nie podano, ale w końcu eksmisji na bruk się nie stosuje, więc pamiętam oczekiwanie na wskazanie kolejnego adresu. Pamiętam też jak adres wskazano po sprawach sądowych, po wszystkich nerwach i łzach. I pamiętam wyprowadzkę, jakby ktoś splunął w twarz. Bez powodu. Dlaczego mam opuścić dom? Czy ktoś zdecydował, że są ludzie lepsi ode mnie i to oni zasługują na mieszkanie tutaj? Kto? I pamiętam te ogłoszenia. Teraz ktoś zapełni to mieszkanie swoimi wspomnieniami, swoimi radościami i smutkami. Będzie oglądał te same ściany, chodził po tej samej podłodze, żył pod tym samym niebem, tylko lepszy. Kupi ten przywilej po tym jak mnie zmuszono do opuszczenia domu.
~ByłyPracownikFirmy
Szkoda że remont generalny łącznie z podbijaniem fundamentów odbywa się z mieszkańcami kamienic. Pozdrowienia dla Rafała Freda Flinstona w odblaskowej różowej koszulce. Pewnie zastępuje on Tęczę na Zbawiciela
~Warszawiak
Szkoda, że nie padło pytanie w jaki sposób Grupa Fenix przejmuje kamienice....
~abc
zapewne kupuje od miasta (czasami z mieszkańcami komunalnymi mieszkającymi tam prawie za darmo nie wiadomo czemu) lub właścicieli, którzy nie potrafią razem nic z nieruchomością zrobić. często są to rodziny wielopokoleniowe, a wiadomo jak wygląda współpraca w takiej grupie i konieczności zainwestowania niemałych pieniędzy...
~adi
walcowej maz jest cichym wspolnikiem w tej firmie z tego co slyszalem

Powiązane: Rozmowa Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki