Premier: Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm

Wprowadzimy tzw. estoński CIT dla mikro i małych firm, czyli przesunięcie poboru podatku na moment wypłaty zysku przez spółkę - mówił we wtorek w expose premier Mateusz Morawiecki.

(fot. Adam Chełstowski / FORUM)

"To wsparcie w reinwestycji zysku i ułatwienie finansowania własnego dla małych firm, które bardzo potrzebują zastrzyku kapitału" - powiedział szef rządu.

Morawiecki oświadczył, że Polska będzie jednym z najbardziej przyjaznych krajów dla inwestorów zagranicznych, zapowiedział też wsparcie międzynarodowej ekspansji polskich firm. "Jak w pierwszej kadencji, będziemy na warunkach rynkowych repolonizować, bo im więcej polskich firm, tym więcej wolności i dobrobytu, tym więcej normalności" - dodał premier.

"Czwarta rewolucja przemysłowa, big data, sztuczna inteligencja, uczące się maszyny, drukarki 3D, cyberbezpieczeństwo, chmury danych - albo będziemy takiej rewolucji aktywnymi uczestnikami, albo zostaniemy zepchnięci na pobocze historii. Jesteśmy ambitnym narodem i chcemy wejść w główny nurt przemian gospodarczych świata" - mówił Morawiecki. "Wreszcie, po setkach lat, oto najważniejsze zadanie przed nami: otwórzmy Polsce drzwi do nowoczesności, do przyszłości" - dodał.

Premier zapowiedział uproszczenie prawa podatkowego i kolejne ulgi inwestycyjne.

"Nie zaprzestaniemy uszczelniania podatków, ale też będziemy upraszczali prawo podatkowe i wprowadzali rozwiązania wspierające polskie firmy" - powiedział. 

Premier zapowiedział dalszą przebudowę systemu podatkowego i zapowiedział kolejne ulgi inwestycyjne.

K.

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 9 carlito1

Najbardziej przyjaznym krajem dla inwestorów zagranicznych to my już od 89 roku jesteśmy...... A kolejne "ułatwienia" to se można wsadzić

! Odpowiedz
8 22 karbinadel

Przestańcie mydlić ludziom oczy tym CIT-em. Ponad 95% małych przedsiębiorstw rozlicza się PIT a nie CIT, więc wszystkie te bajki o obniżkach CIT są dla ciemnego ludu, który nigdy nie będzie prowadził własnej działalności

! Odpowiedz
28 20 pomorzaninm

...zaraz zaglosuje nad 30 krotnoscią i zabiore w skladkach ZUS najlepiej wykwalifikowanym pracownikomw ich ciezko zarobione pieniadze by moj Pan Jaroslav Polskie Zbaw mogl obiecac 13 i 14 emeryture bo przeciez emeryci to przyszlosc naszej partii !!!
..po expose zaraz tez prosze państwa wyjade pierwszym polskim seryjnym samochodem elektrycznym ktory Polakom obiecalem a teraz nawet nic nie wspomnialem w expose ...taka moja mała niespodzianka dla Narodu :)
Niech zyje Partia !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

 • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

  Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

 • Termin płatności składek oraz złożenia deklaracji przez pracodawców zatrudniających pracowników.

  Termin zapłaty raty podatku leśnego przez osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

  Termin zapłaty miesięcznej kwoty podatku od nieruchomości przez osoby prawne i jednostki organizacyjne nie posiadające osobowości prawnej.

 • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

  Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.