REKLAMA

Premier: W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób

2021-09-19 20:24
publikacja
2021-09-19 20:24
Premier: W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób
Premier: W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę; po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety - napisał premier Mateusz Morawiecki. Przekazał, że rozmawiał z szefami Straży Granicznej i MSWiA, a na miejscu pracują służby i prokuratura.

"W rejonie przygranicznym znaleziono zwłoki trzech osób, które próbowały nielegalnie przekroczyć granicę. Po stronie białoruskiej zaś zwłoki kobiety. Jestem po rozmowie z komendantem głównym Straży Granicznej gen. Tomaszem Pragą oraz ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim" - napisał szef rządu w niedzielę wieczorem na Facebooku.

Premier podkreślił, że na miejscu pracują służby i prokuratura, która wyjaśnia okoliczności tragicznego wydarzenia. "Należy zbadać ewentualny związek powyższych dramatycznych zdarzeń z dotychczasowymi białoruskimi prowokacyjnymi działaniami mającymi miejsce na naszej wschodniej granicy" - zaznaczył Morawiecki.

Przekazał również, że w poniedziałek rano weźmie udział w odprawie z przedstawicielami służb. "Będziemy państwa informować na bieżąco" - zadeklarował premier.

W niedzielę Straż Graniczna poinformowała na Twitterze, że tego dnia w rejonie przygranicznym z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób; przekazała ponadto, że dalsze czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura.

Wiadomość tę potwierdziła rzeczniczka Straży Granicznej ppor. Anna Michalska. "W niedzielę w trzech różnych miejscach przygranicznych z Białorusią znaleziono zwłoki trzech osób. Wszystko wskazuje na to, że są to najprawdopodobniej nielegalni imigranci, jednak na tym etapie nie będziemy udzielać jakichkolwiek informacji. Czynności w tej sprawie prowadzi prokuratura" - powiedziała PAP Michalska.

Z kolei białoruska straż graniczna poinformowała w niedzielę po południu o znalezieniu „ciała kobiety o niesłowiańskich rysach” 1 metr w głąb terytorium Białorusi przy granicy z Polską w rejonie Kanału Augustowskiego. Cytowany przez agencję BiełTA przedstawiciel lokalnej straży granicznej przekazał, że obok kobiety była trójka dzieci, mężczyzna i starsza kobieta, a wszyscy są obywatelami Iraku.

Od początku września Straż Graniczna odnotowała już ponad 3,8 tysiąca prób nielegalnego przekroczenia granicy Polski z Białorusią.

Od 2 września w przygranicznym pasie z Białorusią, czyli w części województw podlaskiego i lubelskiego, obowiązuje stan wyjątkowy. Obejmuje 183 miejscowości. Został wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów.

Przedstawiciele rządu uzasadniają konieczność wprowadzania stanu wyjątkowego sytuacją na granicy z Białorusią, gdzie reżim Alaksandra Łukaszenki prowadzi "wojnę hybrydową" oraz rosyjskimi ćwiczeniami wojskowymi Zapad.(PAP)

Autorka: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka

sdd/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Otwórz Konto Mój Biznes i zyskaj nawet 1800 zł

Komentarze (32)

dodaj komentarz
carlito1
Pierwszy co przekroczył, strzał .. fakt jeden zginie ale problem rozwiązany.
anty12
Tak to jest jak si eprobuje nielegalnie przekroczyc granice.
samsza
Jest właściwa droga, przejście graniczne lub ambasada w Mińsku, nie..! Sam słyszałem polskiego prawnika (!), że jak ktoś wybiera przejście przez lasy lub bagna to tam powinien na niego czekać usłużny urzędnik i wszystko załatwić od ręki. Taki sam skutek będzie miało wspieranie sędziów olewających prawo, orzekających Jest właściwa droga, przejście graniczne lub ambasada w Mińsku, nie..! Sam słyszałem polskiego prawnika (!), że jak ktoś wybiera przejście przez lasy lub bagna to tam powinien na niego czekać usłużny urzędnik i wszystko załatwić od ręki. Taki sam skutek będzie miało wspieranie sędziów olewających prawo, orzekających wg. widzimisie, jako modelu praworządności. Czy inne ścieżki na skróty.
pozhoga
Mam niejasne wrażenie, że z Iraku najbliżej do Turcji i Arabii Saudyjskiej. Co takiego jest akurat w jewrokołchozie, że wolą wydać X tys. EUR na przelot tutaj? Pytanie retoryczne...
and00
Co jest takiego w Białorusi?
Łatwa do uzyskania wiza oraz wygodne połączenia lotnicze
and00
Powiesić za nogę na palu w widocznym miejscu na postrach
Jak czasami ptaki na polu
drabio
To idź na ochotnika będziesz jako przestroga...
sandman77
Lewactwo ma krew na rękach. To oni kuszą ich socjalem i zachęcają do narażania życia.
wrecker
No dokładnie, gdyby lewacki PiS nie sypał socjalem z naszych podatków to by tego problemu nie było
pozhoga odpowiada wrecker
Kpisz czy lewak? Toć PiS rozdaje socjal:
a) obywatelom Polski, nie nachodźcom,
b) w kwotach śmiesznie niskich w porównaniu z rdzeniem jewrokołchozu.
Efekt: ci uciekinierzy od złych talibów (o pardon: z Iraku - ciekawe jak to gazwyby wytłumaczą?) bynajmniej nie chcą zostać w Polsce, tylko do Reichu.

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki