REKLAMA

Premier: Sprawiedliwość społeczna to sprawiedliwy system podatkowy

2021-05-07 10:07, akt.2021-05-07 10:37
publikacja
2021-05-07 10:07
aktualizacja
2021-05-07 10:37
Premier: Sprawiedliwość społeczna to sprawiedliwy system podatkowy
Premier: Sprawiedliwość społeczna to sprawiedliwy system podatkowy
fot. Adam Guz / / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Zaprezentuję w Porto nasz model społeczny, który opiera się o rodzinę i prowadzi do większej sprawiedliwości społecznej - powiedział w piątek premier Mateusz Morawiecki przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE.

Szef rządu podkreślił, że wybiera się do Portugalii "żeby dyskutować o problemach ogólnoeuropejskich, ale także po to, żeby zaprezentować nasz model społeczny". "Ten model doprowadził do zasadniczej zmiany w kierunku większej sprawiedliwości społecznej" - zaznaczył Morawiecki.

Dodał, że rząd podjął próbę walki z takimi plagami jak bezrobocie, czy bieda, które "niszczą tkankę społeczną". "W Porto zaprezentujemy nasze osiągnięcia w tym zakresie. Model społeczny, który promuje podstawową komórkę społeczną, jaką jest rodzina" - podkreślił premier. "Zmieniliśmy zasadniczo podejście do rodzin i chcemy się tym pochwalić" - mówił szef rządu.

Na konferencji przed wylotem do Portugalii na Szczyt Społeczny i nieformalne posiedzenie Rady Europejskiej premier powiedział, że "Polska walczy o sprawiedliwy wspólny rynek". "Walczymy z różnego rodzaju protekcjonizmami. Z protekcjonizmem, który często jest częścią polityki państw zachodnich w szczególności" - podkreślił szef rządu. Dodał, że "to jest taka dość fałszywa teza, która podpowiada politykom zachodnim, że w ten sposób można chronić rynek wewnętrzny".

"Tymczasem my wskazujemy na to, że walka o konkurencyjność całej UE jest w interesie wszystkich, także klasy średniej w Europie Zachodniej. I te nasze głosy przebijają się coraz lepiej, coraz mocniej" - zaznaczył Morawiecki.

"Widzimy to w tym, że wiele inicjatyw jeszcze dwa lata temu bardzo głośnych dziś już albo zostało stępionych, albo wręcz odłożonych do lamusa. Takich inicjatyw, które blokują rozwój polskiej gospodarki. Będziemy oczywiście zabiegać dalej, by tu odnosić sukcesy" - mówił premier.

Morawiecki podkreślił również, że sprawiedliwość społeczna to także sprawiedliwy system podatkowy, eliminacja rajów podatkowych, nie tylko tych poza UE. "Są też raje podatkowe wewnątrz UE" - dodał. Podkreślił, że ten problem jest coraz mocniej dostrzegany przez OECD, UE czy nową amerykańską administrację.

"Mocny głos ze strony Polski właśnie zdecydowanie opowiada się za eliminacją tej niesprawiedliwości podatkowej" - zaznaczył.

"Potrzebny jest swobodny dostęp do patentów na szczepionki"

Premier przed wylotem do Portugalii na nieformalny szczyt UE zapowiedział, że będzie podnosił kwestię uwolnienia patentów na szczepionki przeciw Covid-19.

"Na pewno głośno powiem o pewnej zmianie, która jest potrzebna (...), mianowicie o swobodnym dopuszczeniu do patentów na szczepionki przeciw Covid-19 wszystkich tych, którzy mają technologiczne możliwości produkowania i wykorzystywania swoich linii technicznych dla produkcji szczepionek" - oświadczył Morawiecki.

Jak zaznaczył, Covid-19 to choroba globalna, to pandemia, która nie tylko doprowadziła do śmierci milionów ludzi na świecie, ale grozi też długotrwałą stagnacją i zapaścią gospodarczą.

Według premiera musimy poradzić sobie z Covid-19 w wymiarze globalnym. Dodał, że także do biedniejszych, mocno zaludnionych krajów południa trzeba dostarczyć szczepionki.

"Nie chcemy dopuścić do czwartej fali (epidemii), albo zdecydowanie chcemy zrobić wszystko, żeby ta fala była jak najmniejsza, w Polsce najlepiej, żeby w ogóle jej nie było. A jeżeli gdzieś jej echa będą na świecie to żeby nie dotarły one do Rzeczypospolitej" - powiedział Morawiecki.

"Będę bardzo mocno wypowiadał się w tej sprawie i będziemy dążyć do tego, żeby przekonać te najbogatsze państwa, które są jednocześnie posiadaczami patentów do tego, żeby udostępniły te patenty i żeby ta produkcja mogła ruszyć w sposób zwielokrotniony, pięć, dziesięć razy więcej niż to jest dzisiaj, bo to jest potrzebne wyeliminować epidemię na całym świecie" - podkreślił szef polskiego rządu.

autor: Piotr Śmiłowicz, Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Karol Kostrzewa, Rafał Białkowski

Źródło:PAP
Tematy
Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Ubezpieczenie NNW Studenta dedykowane dla studentów i uczniów wyższych uczelni z 10% rabatem

Komentarze (74)

dodaj komentarz
carlito1
Sprawiedliwy czyli koszmarnie skomplikowany system promujący nieruóbstwo. Zabierający pracowitym i oszczędnym, a dający kolesiom i patoli lub ogólnie ludzi którym się po prostu nie chcę.
sel
Raczej chodzi im o to ,że sprawiedliwie to znaczy dla nich wszystko reszta nic, no może rydz a reszta nic.
robokaktus
A może zamiast walczyć z rajami podatkowymi zrobić z Polski raj podatkowy?
scuti1986
Dodrukiem pieniądza, rozdawnictwem i okradaniem pracujących nikt dobrobytu nie zbudował... takie państwa w końcu upadały. Pracą buduje się silne państwo i bogaty kraj. Tymczasem pusty pieniądz ładowany w gospodarkę pod szyldem sprawiedliwości społecznej to zniechęcanie ludzi do pracy za szmaciane papierki zwane złotówkami, które Dodrukiem pieniądza, rozdawnictwem i okradaniem pracujących nikt dobrobytu nie zbudował... takie państwa w końcu upadały. Pracą buduje się silne państwo i bogaty kraj. Tymczasem pusty pieniądz ładowany w gospodarkę pod szyldem sprawiedliwości społecznej to zniechęcanie ludzi do pracy za szmaciane papierki zwane złotówkami, które ciągle tracą na wartości. Morawiecki mówi "sprawiedliwość", a myśli "wyzysk" !!! ot cała prawda
samsza
Pan się zapędził w te rejony, to niech wytłumaczy sprawiedliwość istnienia etatów, diet, umów śmieciowych, które jakoś są wbrew temu co mówisz.
Może być jedynie w kontekście podatkowym, np. wysokiej kwoty wolnej dla poślich diet.
langdon25
Sprawiedliwość społeczna wg PiS :

Jak masz w rodzinie Omajtka lub kogokolwiek z PiS to twoja rodzina znajomi krewni koledzy są ustawieni do końca życia.

Dlatego stawiamy na RODZINE !

To powie kłamca Morafiecki w Lizbonie.
jarekzbyszek
Sprawiedliwy system podatkowy tak będzie wyglądał: Nowakowi zabierzemy pralkę i lodówkę, a Kowalskiej damy lodówkę. Kowalska będzie zachwycona i my też. Nam jako nadzorcy zostanie pralka. Wygrane wybory.
lukaszslask
Panie Premierze
My przede wszystkim musimy skonczyc sponsorowac zachodnie koncerny....
bo teraz to wyglada tak,ze placimy podatki,po to zeby powstawaly mieszkania socjalne,dla Pracownikow Amaz,Mc itp,bo maja za niskie wynagrodzenia,zeby kupic lub wynajac mieszkanie,a Pan Bezo jednym z najbogatszych na swiecie......chory system.
Panie Premierze
My przede wszystkim musimy skonczyc sponsorowac zachodnie koncerny....
bo teraz to wyglada tak,ze placimy podatki,po to zeby powstawaly mieszkania socjalne,dla Pracownikow Amaz,Mc itp,bo maja za niskie wynagrodzenia,zeby kupic lub wynajac mieszkanie,a Pan Bezo jednym z najbogatszych na swiecie......chory system.....i nikt tego nie widzi
tak_sobie_pisze
tego Pana nie da się już dłużej słuchać... ani oglądać zreszta tez.

Powiązane: Szczyt unijny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki