Premier: Obniżka CIT obejmie 90 proc. wszystkich firm

Obniżka CIT z 15 do 9 proc. obejmie 90 proc. wszystkich firm - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. Jak poinformował, obniżka będzie dotyczyła 420 tys. firm.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

"My obejmujemy tą obniżką 90 proc. wszystkich firm, czyli ogromna większość firm, która płaci podatek od zysków firm, który się nazywa CIT, będzie objęta tą obniżką. Jest 460 tys. firm, które płacą CIT z tego 420 tys. będzie objęta tą obniżką, a więc jest to bardzo dobra wiadomość dla ogromnej liczby firm, które płacą CIT" - podkreślił Morawiecki.

Dodał, że jest "to jeden z najniższych podatków CIT w Europie". "Filozofia działania naszych poprzedników była taka, że tych silnych zostawiano w spokoju, a tych małych często gnębiono, a my chcemy odwrotnie - dla tych małych dajemy obniżkę CIT, dajemy niższy ZUS, a od tych dużych udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską podatek, który w końcu zaczną płacić" - podkreślił szef rządu.

Wyjaśnił, że te firmy, które płacą podatek CIT odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia i za 77 proc. inwestycji. "Czyli mimo, że liczbowo jest to mniejsza skala, to w sensie wielkości zatrudnienia, liczby pracowników, poziomu wynagrodzeń, to jest niezwykle ważna część naszej gospodarki" - dodał premier.

Morawiecki zaznaczył także, że rząd dla tych najmniejszych firm, ma "znaczącą reformę płacenia za ZUS".

Mniejszy ZUS dla małych firm oraz obniżenie CIT-u dla małych i średnich firm do 9 proc. premier zapowiedział na sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie.

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mrr/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 satoshi

A skończy się na pomocy finansowej dla bardzo małych polskich przedsiębiorstw jak JP Morgan czy Mercedes.

! Odpowiedz
1 1 czerwony_wiewior

Im mniej rząd będzie miał pieniędzy do wydawania na bzdurne przedsięwzięcia typu Polska Fundacja Narodowa, tym lepiej. Co nie zmienia faktu, że najpierw dowalili wszystkim a teraz trochę ulżą kilku procentom przedsiębiorstw

! Odpowiedz
5 9 karbinadel

Wasz tytuł jest tak samo wprowadzający w błąd jak dęta propaganda PiS. Nie 90% procent wszystkich firm, lecz co najwyżej 90% firm rozliczających się CIT. A one stanowią ledwie kilka procent wszystkich przedsiębiorstw

! Odpowiedz
0 1 silvio_gesell

Przecież to jest oczywiste, że na 2,5mln firm w Polsce 80% to jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie płacą CIT. To nie jest propaganda, tylko normalna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy znają rynek.

! Odpowiedz
8 12 jarekzbyszek

Propaganda jak za Urbana. Które małe firmy wykazują zysk i płacą CIT? Taką obniżką może sobie....

! Odpowiedz
3 7 silvio_gesell

Ale cisną :-o

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

Brak wydarzeń

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.