REKLAMA

Premier: Obniżka CIT obejmie 90 proc. wszystkich firm

2018-04-16 20:04
publikacja
2018-04-16 20:04

Obniżka CIT z 15 do 9 proc. obejmie 90 proc. wszystkich firm - zapowiedział w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki w Polsat News. Jak poinformował, obniżka będzie dotyczyła 420 tys. firm.

/ fot. Krystian Maj / FORUM

"My obejmujemy tą obniżką 90 proc. wszystkich firm, czyli ogromna większość firm, która płaci podatek od zysków firm, który się nazywa CIT, będzie objęta tą obniżką. Jest 460 tys. firm, które płacą CIT z tego 420 tys. będzie objęta tą obniżką, a więc jest to bardzo dobra wiadomość dla ogromnej liczby firm, które płacą CIT" - podkreślił Morawiecki.

Dodał, że jest "to jeden z najniższych podatków CIT w Europie". "Filozofia działania naszych poprzedników była taka, że tych silnych zostawiano w spokoju, a tych małych często gnębiono, a my chcemy odwrotnie - dla tych małych dajemy obniżkę CIT, dajemy niższy ZUS, a od tych dużych udało nam się wynegocjować z Komisją Europejską podatek, który w końcu zaczną płacić" - podkreślił szef rządu.

Wyjaśnił, że te firmy, które płacą podatek CIT odpowiadają za 60 proc. zatrudnienia i za 77 proc. inwestycji. "Czyli mimo, że liczbowo jest to mniejsza skala, to w sensie wielkości zatrudnienia, liczby pracowników, poziomu wynagrodzeń, to jest niezwykle ważna część naszej gospodarki" - dodał premier.

Morawiecki zaznaczył także, że rząd dla tych najmniejszych firm, ma "znaczącą reformę płacenia za ZUS".

Mniejszy ZUS dla małych firm oraz obniżenie CIT-u dla małych i średnich firm do 9 proc. premier zapowiedział na sobotniej konwencji PiS i Zjednoczonej Prawicy w Warszawie.

autor: Katarzyna Krzykowska

ksi/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto sobie i dziecku i zyskaj 200 zł w promocji na zakupy u naszych partnerów.

Komentarze (6)

dodaj komentarz
satoshi
A skończy się na pomocy finansowej dla bardzo małych polskich przedsiębiorstw jak JP Morgan czy Mercedes.
czerwony_wiewior
Im mniej rząd będzie miał pieniędzy do wydawania na bzdurne przedsięwzięcia typu Polska Fundacja Narodowa, tym lepiej. Co nie zmienia faktu, że najpierw dowalili wszystkim a teraz trochę ulżą kilku procentom przedsiębiorstw
karbinadel
Wasz tytuł jest tak samo wprowadzający w błąd jak dęta propaganda PiS. Nie 90% procent wszystkich firm, lecz co najwyżej 90% firm rozliczających się CIT. A one stanowią ledwie kilka procent wszystkich przedsiębiorstw
silvio_gesell
Przecież to jest oczywiste, że na 2,5mln firm w Polsce 80% to jednoosobowe działalności gospodarcze, które nie płacą CIT. To nie jest propaganda, tylko normalna wiadomość dla przedsiębiorców, którzy znają rynek.
jarekzbyszek
Propaganda jak za Urbana. Które małe firmy wykazują zysk i płacą CIT? Taką obniżką może sobie....

Powiązane: Plan Morawieckiego

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki