Premier: Fundusz autobusowy to szansa na pobudzenie kolejnej wielkiej fali polskiego kapitalizmu

Fundusz autobusowy to ogromna szansa na kolejną falę przedsiębiorczości, na pobudzenie kolejnej wielkiej fali polskiego kapitalizmu - mówił w czwartek premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania z samorządowcami dot. rozwoju połączeń lokalnych.

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Czwartkowe spotkanie zorganizowane zostało w KPRM z okazji wejścia w życie ustawy o Funduszu rozwoju przewozów autobusowych o charakterze użyteczności publicznej, której celem jest przywrócenie zredukowanych połączeń autobusowych przede wszystkim w małych miastach i na wsiach. Fundusz ma przywrócić połączenia autobusowe, które zostały zlikwidowane z powodu deficytu, kiedy przychody z biletów były niższe niż koszty utrzymywania tych linii.

"Naszym podstawowym życzeniem jest, żeby powiat spotkał się z powiatem" - podkreślił premier Morawiecki. Przypomniał, że według danych Głównego Urzędu Statystycznego ponad 3 mln pracowników dojeżdża do pracy w innej gminie niż gmina ich zamieszkania. "To często są odległości powyżej 50 km, średnia - to powyżej 40 km" - dodał.

Zdaniem premiera fundusz autobusowy to "ogromna szansa na kolejną falę przedsiębiorczości, na pobudzenie kolejnej wielkiej fali polskiego kapitalizmu".

"Przedsiębiorca nie zainwestuje tam, gdzie jest ogromna nieefektywność (...) związana z pozyskaniem pracowników, z dojazdem do pracy, z pozyskaniem pracowników z sąsiednich gmin, bo właśnie drogi są nie takie, bo nie ma odpowiednich połączeń" - tłumaczył Morawiecki.(PAP)

autorzy: Katarzyna Florencka, Michał Boroń

kflo/ mick/ amac/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 7 born2roll

Nie wiem co ten dżentelmen bierze ale powinien połowę.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,7% II 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% II 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 330,48 zł II 2020
Produkcja przemysłowa rdr 4,9% II 2020

Znajdź profil