REKLAMA

Precedensowe ostrzeżenie – europejscy nadzorcy ostro przeciwko kryptowalutom

Michał Kisiel2018-02-12 12:12analityk Bankier.pl
publikacja
2018-02-12 12:12

Europejskie urzędy nadzorujące rynki finansowe wydały 12 lutego skierowane do konsumentów ostrzeżenie dotyczące ryzyk związanych z nabywaniem wirtualnych walut. „Waluty takie jak bitcoin charakteryzują się ekstremalną zmiennością i wykazują wyraźne cechy bańki cenowej” – czytamy w oświadczeniu.

Datowany na 12 lutego dokument firmują trzy instytucje odpowiedzialne za nadzór nad sektorem finansowym – ESMA (European Securities and Markets Authority), EBA (European Banking Authority) oraz EIOPA (European Insurance and Occupational Pensions Authority). Wspólne ostrzeżenie skierowane jest do konsumentów w Unii Europejskiej kupujących wirtualne waluty. W treści dokumentu znajdziemy wątki poruszane już przez niektóre instytucje nadzorcze w poszczególnych krajach, m.in. KNF.

fot. Dado Ruvic / / Reuters

Mianem wirtualnych walut w oświadczeniu określono cyfrową reprezentację wartości, która nie jest wydawana ani gwarantowana przez bank centralny lub władze publiczne. W dokumencie podkreślono, że kryptowaluty nie mają statusu legalnego środka płatniczego. „Są one wysoce ryzykowne, ich wartość nie jest zapewniona przez żadne namacalne aktywa i nie są uregulowane przez unijne prawo. Dlatego też konsumenci nie mają żadnych środków ochrony prawnej” – wskazano w ostrzeżeniu.

Zdaniem nadzorców opiekujących się rynkiem bankowym, kapitałowym i ubezpieczeniowym, nabywcy kryptowalut ryzykują utratą znacznej części lub nawet całości zaangażowanych środków. Wśród niebezpieczeństw związanych z fenomenem wirtualnych walut wymieniono:

  • Skrajną zmienność i ryzyko powstawania baniek spekulacyjnych.
  • Brak prawnej ochrony nabywców – „przykładowo, jeśli platforma wymiany kryptowalut lub dostawca portfela upadnie lub stanie się obiektem cyberataku, sprzeniewierzenia funduszy lub konfiskaty w wyniku działań wymiaru sprawiedliwości, unijne prawo nie oferuje żadnych szczególnych środków ochrony prawnej, które pokryłyby straty lub zagwarantowały odzyskanie dostępu do zgromadzonych wirtualnych walut” – wskazano w ostrzeżeniu.
  • Brak przejrzystości w kształtowaniu ceny kryptowalut.
  • Ryzyko operacyjne – przerwy w działaniu platform wymiany.
  • Nieodpowiedniość wirtualnych walut do „większości celów”, w tym inwestowania i oszczędzania na emeryturę.

Dokument zawiera kilka wskazówek dla osób, które zamierzają nabyć kryptowaluty lub produkty finansowe oparte na nich. Nadzorcy zalecają zgromadzenie odpowiednich informacji o cechach walut i związanych z nimi ryzykach, „nie angażowanie środków, na których utratę możemy sobie pozwolić” oraz dbałość o sprzęt i oprogramowanie używane w operacjach związanych z obrotem takimi aktywami. „Należy być świadomym, że zakup kryptowalut od podmiotów, które są regulowane jako dostawcy usług finansowych nie sprawia, że wymienione ryzyka znikają” – podkreślono w ostrzeżeniu.

Oświadczenie europejskich nadzorców można potraktować jako dalszy ciąg serii upomnień kierowanych do konsumentów przez różne instytucje – począwszy od banków na krajowych instytucjach regulujących rynki finansowe skończywszy. Wśród instytucji finansowych widać jednak różne podejścia do nowego zjawiska, jakim są kryptowaluty. Mniejsze banki (np. działający w Niemczech Fidor Bank), dostawcy usług płatniczych (np. Revolut) czy firmy zarządzające aktywami na zlecenie tworzą produkty bazujące na wybranych wirtualnych walutach. Duże instytucje znacznie częściej zachowują dystans, a nawet w wewnętrznych regulacjach zakazują swoim pracownikom angażowania się w obrót kryptotokenami.

„Uważaj na NBP i KNF". Kryptowalutowe strachy na lachy

Komisja Nadzoru Finansowego oraz Narodowy Bank Polski uruchomiły kampanię informacyjną dotyczącą kryptowalut pod hasłem „Uważaj na kryptowaluty”. Jest to projekt, który bardzo kryptowaluty demonizuje. Chciałbym więc spojrzeć z innej strony na poszczególne argumenty użyte w tej kampanii.

Źródło:
Tematy
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

​Otwórz Konto z Kartą Otwartą na Dzisiaj i ciesz się nią bezpłatnie!

Advertisement

Powiązane: Bitcoin

Komentarze (6)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
nostsherlock
Ostrzeżenia ze strony urzędników (tymbardziej unijnych) znacząco zachęcają do kryptowalut. Przez kradzieżą oszczędności z kont na cyprze urzędnicy też uspokajali,w grecji zanim zablokowano bankomaty, zachęcano i uspokajano. W przypadku krypto ostrzegają. Wiecie co to znaczy...
plutarch
ładuj się w kryptę po szyję - powodzenia!
sel
Jesteście pewni ,że użyli słowo waluty? a kto i jak te waluty gwarantuje? jakie kary za podrobienie 1 złotówki czy 1 gr srebra wiem 12 lat ,a za wciskanie krypto kitu dalej nie ma żadnych kar?można golić kogo się da ze wszystkiego?
andybrandy
Dziękujemy za ostrzeżenia.
Gdzie można zatem kupić legalnie kryptowaluty ?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki