REKLAMA

Prąd tanieje, ale nie u dostawców. Jak firma może płacić mniej?

2013-01-14 10:48
publikacja
2013-01-14 10:48

Energia elektryczna na Towarowej Giełdzie Energii tanieje. Sugerowałoby to, że ceny prądu powinny spaść. Tymczasem najwięksi dostawcy energii namawiają firmy i gospodarstwa domowe na dwuletnie lojalki ze stałą ceną. To nie pierwszy przypadek, kiedy ktoś chce zarobić na nieświadomości innych.

oferta dostawców energii elektrycznej dla firm
foto: thetaXstock

W wyniku konsolidacji polskiego rynku energetycznego na mocy programu rządowego powstały cztery kluczowe grupy energetyczne. Należą do nich Polska Grupa Energetyczna, Tauron – Polska energia, Grupa Energetyczna Centrum Enea oraz Grupa energetyczna Północ ENERGA. Wszystkie spółki są de facto własnością Skarbu Państwa, a ceny energii elektrycznej dla klientów indywidualnych odgórnie ustala Urząd Regulacji Energetyki. Duże firmy kupujące prąd mogą bronić się przed ewentualną zmową cenową, dywersyfikując dostawców na Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Małe firmy mają gorzej.

Cena w hurcie spada, a rachunki wciąż wysokie

W drugim kwartale 2012 r. cena hurtowa prądu na TGE była o 19 proc. niższa od ceny w tym samym okresie w 2011 r. Na spadkach cen już skorzystały największe spółki giełdowe kupujące energię, a zdaniem ekspertów to jeszcze nie koniec obniżek.

– KGHM korzysta ze spadku cen energii w ostatnim czasie, ponieważ część energii kupuje krótko przed rozpoczęciem dnia dostawy energii, a dodatkowo część zakupów dokonywana jest na rynku dobowo-godzinowym. Przykładem jest zakup energii na I kwartał roku 2013, który został dokonany w grudniu 2012 roku po atrakcyjnych cenach – mówi Sylwia Rozkosz z departamentu komunikacji KGHM Polska Miedź SA.

Kliknij i znajdź najlepszego dostawcę energii
Najlepszy dostawca energii
Wypełnij formularz, a my skontaktujemy się z Tobą w celu przedstawienia oferty

Obniżki na TGE to jednak zła wiadomość dla spółek z grupy energetycznej, bo maleją ich zyski. Spółki próbowały to odrobić delikatną podwyżką. Średnia cena energii elektrycznej (podawana przez prezesa URE) za III kwartał 2012 r. wyniosła 203,37 zł/ MWh, a za II kwartał – 201, 09 zł/ MWh.

Notowania cen energii elektrycznej na TGE (kwartalnie )

  notowania cen energii elektrycznej 

Planowany taryfikator opublikowany przez URE


średnie zmiany taryf

Przy kilkuprocentowych spadkach w zysku netto podnoszenie cen dla odbiorców indywidualnych niewiele daje. Straty odbija się na małych i średnich firmach. W pierwszym półroczu 2012 r. cena jednej megawatogodziny dla sektora MSP wynosiła 561, zł, czyli o 62 zł więcej, niż płaciły gospodarstwa domowe korzystające z tej samej taryfy. Jest to też o 188 zł więcej, niż wynosiła cena dla dużych zakładów przemysłowych, które kupują prąd na rynku dobowo-godzinowym na TGE.

– KGHM ma zróżnicowany portfel zakupów zarówno jeżeli chodzi o liczbę dostawców, jak i rodzaje kontraktów. Chroni to przed ewentualną „zmową cenową” oraz pozwala uzyskać ceny zgodne z tendencjami rynkowymi. Ponieważ nasz portfel zawiera kontrakty roczne, kwartalne, zakupy dobowo-godzinowe i zakupy na TGE, nie obawiamy się zmowy cenowej największych dostawców. Dostawcami energii elektrycznej dla KGHM Polska Miedź SA są również inne firmy, np. GDF Suez, ALPIQ, EDF – wylicza Sylwia Rozkosz.

Wysoki rachunek za prąd? Możesz zmienić dostawcę

Po otwarciu rynku energii elektrycznej każdy odbiorca ma możliwość swobodnego wyboru dostawcy prądu. Aby skutecznie obniżyć koszty ponoszone na energię, wystarczy znaleźć innego partnera w handlu.

– Obecnie dużo firm z branży MSP zmienia dostawców energii elektrycznej. Należy jednak bacznie przyjrzeć się warunkom wymienionym w umowie – zwrócić uwagę, czy zawierają wszystkie certyfikaty. Wielu dostawców oferuje niskie ceny, ale później firmy i tak muszą dopłacać, aby spełnić niezbędne kryteria. Nie zawsze też korzystne jest podejmowanie wcześniejszej decyzji o tym, ile będziemy płacili za prąd. Na początku 2012 r. słyszało się głosy, że im wcześniej podejmie się takie decyzje, tym lepiej. Później niestety wielu przedsiębiorców na tym straciło – mówi Marcin Nowacki, dyrektor Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

problem z długami »Interwencja Bankier.pl: mam kredyty i nie mogę ich spłacić

Uważać należy nie tylko na pozorne oszczędności, ale również na podejrzane opłaty handlowe i manipulacyjne, kary umowne, a przede wszystkim na cenę. Klienci indywidualni mogą sprawdzić ofertę na stronie URE, gdzie dostępny jest specjalny kalkulator dla gospodarstw domowych. Firmy są w gorszej sytuacji i muszą analizować każdą ofertę oddzielnie. Spółki energetyczne starają się zarobić na ewentualnej nieświadomości i proponują np. ofertę stałej ceny na dwa lata, podczas gdy eksperci prognozują spadki cen.

Przykładowa oferta spółki z grupy

oferta spółki z grupu

Jak zmienić dostawcę prądu?

Pierwszym krokiem przy zmianie dostawcy jest wybór sprzedawcy i zawarcie z nim umowy sprzedaży. Nowa umowa powinna wejść w życie z dniem wygaśnięcia dotychczasowej umowy, ponieważ gwarantuje to ciągłość sprzedaży.

Kolejnym krokiem będzie wypowiedzenie pierwszej umowy kompleksowej. Następnie należy powiadomić operatora systemu dystrybucji o zawarciu umowy sprzedaży z nowym sprzedawcą za pomocą formularza udostępnionego przez operatora. Gdy już to zrobimy, operator powinien dostosować liczniki. Na końcu należy rozliczyć się z dotychczasowym dostawcą na podstawie stanu licznika na dzień zmiany sprzedawcy. Proces zmiany nie powinien przekroczyć 30 dni.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
[email protected]

Źródło:
Tematy

Komentarze (5)

dodaj komentarz
~Eko Maniak
Zainstalowałem na dachu firmy 3 kW baterii słonecznych z rozprowadzeniem do konkretnych urządzeń, rachunek za prąd zmalał. Instalacja hula już od marca zeszłego roku w lecie najwięcej pochłaniała klima teraz to nie problem. Koszt instalacji pokryłem kredytem ekologicznym z fakturki odliczyłem VAT a amortyzacja to 10% rocznie. Po Zainstalowałem na dachu firmy 3 kW baterii słonecznych z rozprowadzeniem do konkretnych urządzeń, rachunek za prąd zmalał. Instalacja hula już od marca zeszłego roku w lecie najwięcej pochłaniała klima teraz to nie problem. Koszt instalacji pokryłem kredytem ekologicznym z fakturki odliczyłem VAT a amortyzacja to 10% rocznie. Po prostu bajka ale musi być profesjonalnie zrobione i tu odradzam zrób to sam za pomocą allegro i używanych podzespołów z Niemiec. Bartek Śląskie
~leo
Duon wprowadzil ciekawa sprzedaz energii,a co najwazniejsze z gwarancja tanszego pradu przez 2 lata.
~wito
leo - po co naganiasz?

Gwarancje stałej ceny dają prawie wszyscy sprzedawcy energii. Problemem jest to, że jak kupisz przy spadających cenach energii na rynku hurtowym (jak jest to obecnie), to gwarancja działa przeciw tobie. Bo gwarantują Ci wyższe ceny niż te, które będą za kilka miesięcy. Więc lepiej kupić energię na pół
leo - po co naganiasz?

Gwarancje stałej ceny dają prawie wszyscy sprzedawcy energii. Problemem jest to, że jak kupisz przy spadających cenach energii na rynku hurtowym (jak jest to obecnie), to gwarancja działa przeciw tobie. Bo gwarantują Ci wyższe ceny niż te, które będą za kilka miesięcy. Więc lepiej kupić energię na pół roku albo max rok i potem znowu zobaczyć kto daje dobre warunki.

Generalnie trzeba uważnie sprawdzić jakie są warunki umowy - oprócz ceny - jakie opłaty handlowe, dodatkowe ubezpiecznienia, ewentualne kary za zerwanie umowy itd...
~wito
Każdy musi podejmować decyzje ostrożnie i świadomie. Fakt, że pojawiają sie firmy koguty. Ale nie tylko w tej branzy. Więc nie należy wszystkich gonić, tylko korzystać z dobrych ofert wiarygodnych sprzedawców.
~sped
nabijanie w butelkę trwa w najlepsze moze pogonić już pora to całe towarzystwo

Powiązane: Energetyka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki