REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Ulga abolicyjna ograniczona. Emigranci dopłacą podatek w Polsce?

2021-11-10 06:47
publikacja
2021-11-10 06:47
Ulga abolicyjna ograniczona. Emigranci dopłacą podatek w Polsce?
Ulga abolicyjna ograniczona. Emigranci dopłacą podatek w Polsce?
fot. maziarz / / Shutterstock

Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii szukają potwierdzenia, że nie będą musieli rozliczać się z krajowym fiskusem. Problemem może być rodzina - czytamy w środowym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Jak podkreśla dziennik, osoby pracujące na stałe za granicą po raz pierwszy rozliczą się na nowych zasadach. Od początku 2021 r. ulga abolicyjna została ograniczona do kwoty 1360 zł, co oznacza, że wiele osób będzie musiało dopłacić podatek w Polsce. "Stracą pracujący w krajach, z którymi łączy nas niekorzystna umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania – metoda proporcjonalnego odliczenia, m.in. w Wielkiej Brytanii. Dlatego coraz więcej podatników występuje o interpretacje, które mają ich zabezpieczyć przed takim scenariuszem. Szukają sposobu na potwierdzenie, że przestali być polskimi rezydentami podatkowymi i nie muszą płacić tu podatku od całości dochodów" - czytamy.

Dziennik zwraca uwagę, że wszystko zależy od tego, jakie związki ma podatnik z Polską. "Skarbówka przyznaje w interpretacjach, że osoba, która wyprowadziła się na stałe za granicę, przestaje być polskim rezydentem, o ile nie ma tu najbliższej rodziny. Taką odpowiedź (interpretacja nr 0113-KDIPT2-2.4011.619. 2021.3.DA) uzyskała podatniczka, która wyjechała do pracy w Wielkiej Brytanii w 2018 r., a jej zarobki wpływają na rachunek w tamtejszym banku. Nie ma męża ani dzieci. W Polsce nadal mieszka jej ojciec, a ona sama ma tu własne mieszkanie, którego nie wynajmuje. Nie planuje powrotu, z wyjątkiem urlopów" - czytamy.

"Fiskus zgodził się, że jej centrum interesów życiowych znajduje się teraz za granicą. W Polsce podlegać będzie jedynie ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To znaczy, że nie musi tu płacić podatku o" - informuje "Rz". (PAP)

nmk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (30)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Dojna Zmiana się wyżywi, suweren niekoniecznie
jas2
Dojna zmiana już nie rządzi od 6 lat.
300_pala odpowiada jas2
Fakt
. Jarek się schował, podobno chory
qonradx
Ciekawe kiedy tym co mają dwie nerki i dwa płuca zaczną ustawowo po jednym wycinać
kapitaneo
Co w tym dziwnego? Skoro żona/ mąż, dzieci emigranta mieszkają w Polsce to tutaj powinien płacić podatki. Jego rodzina korzysta z infrastruktury, służby zdrowia, itp. W Polsce dzieci się kształcą, korzystają z bezpieczeństwa zapewnianego przez Policję, Straż, wojsko.
demeryt_69
Na dodatek robili ostry rejwach, gdy Cameron zlikwidował zasiłki na dzieci przebywające w Polsce - to se ne vrati :)

jpelerj
Ale zintensyfikowali szukanie kasy! Skończy się tym, że emigranci pójdą do sądów, a przed wyrokami ograniczą swoje przyjazdy do PL i przyspieszą ewentualne ściąganie rodzin (ten, kto ma jeszcze taką możliwość).
vonmisses
I za karę przestaną przysłać kasę do PL :)
prawnuk
ktoś z was kiedyś (jako Amerykanin) "spadkował" w USA? Zabawa sie zaczyna od zapłacenia WSZYSTKICH podatków (chyba, że USA ma stosowną umowę - a nie jest to zbyt często). Dopiero jak coś zostanie - do mamy spadek. To samo powinno byc w Polsce - wyjeżdzasz - masz obowiązek płacić podatki w Polsce. Nie chcesz ktoś z was kiedyś (jako Amerykanin) "spadkował" w USA? Zabawa sie zaczyna od zapłacenia WSZYSTKICH podatków (chyba, że USA ma stosowną umowę - a nie jest to zbyt często). Dopiero jak coś zostanie - do mamy spadek. To samo powinno byc w Polsce - wyjeżdzasz - masz obowiązek płacić podatki w Polsce. Nie chcesz płacić? rezygnuj z obywatelstwa.
Wiecie, że w USA jest ok 60.000 osób pobierająch polski KRUS? Teraz strasznie protestują, bo Amerykanie zaczęli im od minimalnej emerytury ODLICZAĆ to wyłudzone w Polsce świadczenie

Powiązane: Polacy podbijają zagraniczne rynki pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki