REKLAMA

Pracownicy korzystający z "elektryków" zapłacą dodatkowy podatek

2021-06-09 06:43
publikacja
2021-06-09 06:43
Pracownicy korzystający z "elektryków" zapłacą dodatkowy podatek
Pracownicy korzystający z "elektryków" zapłacą dodatkowy podatek
fot. buffaloboy /

Skarbówka nakłada dodatkowy podatek na pracowników korzystających z ekologicznych aut – pisze w środę "Rzeczpospolita".

Jak pisze gazeta, fiskus rzuca kłody pod nogi firmom, które inwestują w elektryczne samochody. "Twierdzi, że pracodawca udostępniający pracownikowi ekologiczne auto i zwracający koszty ładowania pojazdu w domu, musi mu naliczyć dodatkowy przychód i podatek". "To swoista schizofrenia, z jednej strony państwo zachęca do elektromobilności, z drugiej – skarbówka zastawia podatkowe pułapki" – mówi w "Rz" Grzegorz Gębka, doradca podatkowy w kancelarii GTA.

Gazeta pisze, że o interpretację wystąpiła spółka, która udostępnia pracownikom służbowe elektryki. "Mogą je wykorzystywać także na cele prywatne. Z tego tytułu spółka nalicza im, na podstawie ustawy o PIT, zryczałtowany przychód w kwocie 250 zł miesięcznie. Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał jednak, że w ryczałcie nie mieści się zwrot kosztów doładowania samochodu w domu. I nakazał dodatkowo opodatkować te kwoty" - pisze "Rz".

Wynika z nich, że ryczałt obejmuje też sfinansowane pracownikowi paliwo. A w autach elektrycznych takim paliwem jest przecież prąd – tłumaczy w "Rz" Radosław Żuk, doradca podatkowy, partner w KZP. "Podejście fiskusa spowoduje problemy dla księgowych, nie wiadomo bowiem, jak wyliczyć dodatkowy przychód" – mówi gazecie Grzegorz Gębka.

Dodano, że eksperci nie mają wątpliwości, że takie interpretacje mogą zniechęcić część firm do inwestycji w ekologiczne auta. "Przedsiębiorcom potrzebne są zachęty, a nie podatkowe obciążenia" – podkreśla Radosław Żuk.

wni/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
administratorosiedla
I dlatego w naszym kraju nic się nie opłaca. Bo gdy tylko wykażesz inicjatywę aby coś poprawić, usprawnić, wejść na wyższy poziom - to zaraz postkomuniści Ci przypomną gdzie Twoje miejsce i jaka jest Twoja rola (podatki i składki). Ludzie, kiedy wy się ogarniecie na kogo głosujecie.
qart
Kiedy właściciele elektryków zaczną się dokładac do kosztów utrzymania dróg? Czemu właściciele pojazdów na benzynę czy olej napędowy mają płacić za nich?
Raczej nie jest to biedna grupa.
administratorosiedla
Wtedy kiedy właściciele spalinowych zaczną dokładać do leczenia chorób wywołanych przez zapylenie, spaliny, tlenki siarki, tlenki azotu, dwutlenek węgla. Koszt służby zdrowia to 110.000.000.000 zł rocznie.
antek10
Tak samo bedzie z fotowoltaiką
dongonzales
Nie widzę tu nic dziwnego. Z jakiegoś powodu do tego, że dojeżdżam do pracy na rowerze nikt mi nie dopłaca. Przecież rower od roweru bardziej ekologiczne jest tylko chodzenie. Domaganie się jakiegoś wsparcia do samochodów elektrycznych wygląda na jeden wielki przekręt. Kolejny przykład nakręcania konsumpcji. Coś jak Nie widzę tu nic dziwnego. Z jakiegoś powodu do tego, że dojeżdżam do pracy na rowerze nikt mi nie dopłaca. Przecież rower od roweru bardziej ekologiczne jest tylko chodzenie. Domaganie się jakiegoś wsparcia do samochodów elektrycznych wygląda na jeden wielki przekręt. Kolejny przykład nakręcania konsumpcji. Coś jak z IKEA ekologia w każdym aspekcie ale jak mi się potłucze szklanka to już drugiej takiej samej nie kupię bo zmieniła się kolekcja więc zapewne zdecyduję się na cały komlet. Podobnie papierowe słomki, żeby nie było plastiku, będziemy wycinać drzewa (być może tropikalne) lub przetwarzać makulaturę co też jest energochłonne.
batic
Ale imba o nic. Pracownik dostaje bonus na ładowanie prądem a pracodawca nie ma za to płacić podatku. Ja to bym chciał dostać rower bez podatku, bo jest bardziej ekologiczny. A najlepiej proszę mi zapłacić w ekologicznej żywność na cały miesiąc i zwolnić to z podatku i składek zdrowotnych.
shadow_xx
Widzę dużo czerwonych łapek przy Twojej wypowiedzi.

To o czym jest napisane w artykule to nie żaden bonus tylko zwrot kosztów za ładowanie służbowego samochodu swoim prądem.

A idąc Twoim tokiem myślenia to jeżeli wyłożyłbyś z własnej kieszeni na jakąkolwiek firmową sprawę np. tankowanie służbowego
Widzę dużo czerwonych łapek przy Twojej wypowiedzi.

To o czym jest napisane w artykule to nie żaden bonus tylko zwrot kosztów za ładowanie służbowego samochodu swoim prądem.

A idąc Twoim tokiem myślenia to jeżeli wyłożyłbyś z własnej kieszeni na jakąkolwiek firmową sprawę np. tankowanie służbowego samochodu i później pracodawca miałby Ci oddać pieniądze to również trzeba je opodatkować.
damamad odpowiada shadow_xx
"także do celów prywatnych"
pstrzezek
Jakoś dziwne że w każdym innym kraju promowanie elektryków polega na ulgach a nie opłatach
konik_garbusek
To jest właśnie powód, dla którego nie wrócę do Polski w najbliższym czasie. To cudowny kraj, ale prawo się zmienia co miesiąc, każdy nowy urzędnik czy rząd może sobie w ciągu 2-3 miesięcy wprowadzić nową ustawę czy co tam im pasuje i zmienic reguł gry. To jest po prostu straszne, ci ludzie w rządzie nie zdają To jest właśnie powód, dla którego nie wrócę do Polski w najbliższym czasie. To cudowny kraj, ale prawo się zmienia co miesiąc, każdy nowy urzędnik czy rząd może sobie w ciągu 2-3 miesięcy wprowadzić nową ustawę czy co tam im pasuje i zmienic reguł gry. To jest po prostu straszne, ci ludzie w rządzie nie zdają sobie sprawy jakie MILIARDY strat oni generują, przez to ze straszą inwestoró, emigrantów etc. Straszne i smutne.

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki