Pracownicy Almy: O wszystkim dowiadujemy się z prasy

redaktor Bankier.pl

W delikatesach Alma półki nadal świecą pustkami, a firma wydała jak dotąd jeden oficjalny komunikat, z którego wynika, że rentowne placówki nie mają problemów z towarowaniem. Zapytaliśmy pracowników, czy w związku z napiętą sytuacją w firmie, czekają ich zmiany kadrowe i płacowe. 

– O wszystkim dowiadujemy się z prasy – mówi w rozmowie z Bankier.pl Bożena Krysiak - kasjerka i przewodnicząca związku zawodowego w delikatesach Alma. – Spółka poinformowała nas jedynie o tym, że znajduje się w złej sytuacji finansowej, której poprawa ma nastąpić w najbliższych miesiącach.

(fot. Paweł Krzywicki / FORUM)

Alma: do zamknięcia nierentowne placówki

Według oświadczenia prasowego firma zamierza zamknąć niektóre nierentowne placówki, a klientów marketu prosi o wyrozumiałość. O kiepskiej sytuacji polskich delikatesów pisaliśmy na łamach Bankier.pl w artykule: Problemy Almy. Kurs szoruje po dnie.

Pracownica Almy donosi, że sukcesywnie przychodzą "jakieś" dostawy, które jednak nie są w stanie wypełnić sklepowych półek. Co ciekawe, firma prowadzi otwarte rekrutacje na stanowiska kasjerów czy magazynierów w placówkach na terenie Warszawy, Szczecina, Wrocławia, Poznania, Opola oraz Gdyni. Na portalu Praca.pl znajduje się obecnie 37 aktualnych ofert zatrudnienia. To mogłoby wskazywać, że sytuacja delikatesów nie jest tak zła, jak można przypuszczać.

Alma Market - oświadczenie prasowe

Zatowarowanie sklepów Alma w rentownych placówkach pozostaje na odpowiednim poziomie. Zgodnie z zapowiedzią i informacjami, które podawaliśmy w naszych sprawozdaniach, placówki, które nie przynoszą odpowiednich przychodów będą ograniczane powierzchniowo lub zamykane, dlatego ich asortyment jest zmniejszany. Jednocześnie otwieramy sklepy w lokalizacjach o lepszym potencjale sprzedaży. W maju br. uruchomiliśmy sklep w nowym miejscu w Łodzi, w lipcu w Węgrzcach koło Krakowa.

Opublikowany jednostkowy wynik netto za I półrocze 2016 r. dotyczący spółki Alma Market SA jest lepszy, w porównaniu do tego samego okresu 2015 r. Wygenerowany zysk netto wynosi 2,48 mln  zł i jest o 113 proc. wyższy od wyniku w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Zysk z działalności kontynuowanej w omawianym okresie na jedną akcję wynosi 0,45 zł w stosunku do –3,41 zł wg stanu na dzień 31.12.2015 r.

Dodatnie przepływy pieniężne netto z działalności operacyjnej i inwestycyjnej były lepsze w obu przypadkach o ponad 15 mln zł rok do roku i jednocześnie spółka spłaciła ponad 20 mln zł kredytów.

Kapitał własny spółki na dzień 30 czerwca 2016 r. jest o ponad 5,2 mln wyższy w stosunku do stanu na koniec 2015 r.

Alma Market SA zrealizowała opublikowane w marcu 2016 r. prognozy wyników osiągając zysk netto na poziomie 2,48 mln zł, co daje 124 proc. realizacji prognozy.

5 sierpnia 2016 r. spółka podpisała aneksy przedłużające dwie umowy kredytu obrotowego o wartości 12 mln zł i 7,5 mln zł.

Zarząd Alma Market mając na uwadze dalszy rozwój spółki podjął decyzje o przeglądzie opcji strategicznych we wszystkich obszarach działalności biznesowej. Spółka rozważa poszukiwanie inwestora branżowego, utrzymanie istniejącej struktury właścicielskiej, jak również poszukiwanie inwestora finansowego. Decyzje związane z wyborem konkretnej opcji nie zostały jeszcze podjęte.

Spółka Alma Market SA pragnie zapewnić, że cały czas pracuje nad poprawą sytuacji w swoich sklepach, co w perspektywie powinno przynieść oczekiwane efekty. W tym momencie przepraszamy Klientów za czasowe niedogodności i prosimy wszystkich o wyrozumiałość.

Pracownicy Almy: "Nikomu nie wypowiedziano umowy"

Krysiak w rozmowie z Bankier.pl wskazała, że według jej wiedzy żaden pracownik nie otrzymał wypowiedzenia. – Wszyscy pracują na takich samych zasadach, jak przed informacją o złej sytuacji finansowej. Nikomu również nie zmniejszono z tego powodu zakresu obowiązków – tłumaczy Krysiak. Pracownica poinformowała, że wynagrodzenia spływają regularnie i są w tej samej ustalonej wysokości co wcześniej.

Zatrudnieni są świadomi, że niektóre placówki mogą zostać zamknięte, jednak nie obawiają się utraty pracy:  Osoby, które zostaną zwolnione z powodu nierentowności placówki, znajdą pracę w marketach Almy w innej lokalizacji  przekonuje Krysiak. 

Mimo że na półkach nie widać towaru, pracownicy wykonują swoje obowiązki w niezmienionym trybie. Jak dotąd również nikomu nie wypowiedziano umowy, ani nie zmniejszono etatu. Zatrudnieni nie obawiają się o swoje stanowiska, a o sytuacji finansowej marketu, w którym pracują, dowiadują się z prasy lub pocztą pantoflową. 

Weronika Szkwarek

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 4 ~Obojętnie

Witam . Czytając wypowiedzi , ciekawi mnie kilka spraw . Skoro istnieją związki to dlaczego po prawie roku tak wielu pracowników Almy jeszcze o nich nie wie ? Dlaczego jest mydlenie oczu przez samych pracowników w sprawie zwolnień ? fakt brak ale z tego co mi wiadomo wielu osobą po prostu nie przedłużono umów. Trochę śmieszna jest wypowiedz , że przykładowo w Sopocie nikt nie został zwolniony a poniżej napisane ze 3/4 personelu jest na umowa zlecenie ? z tego co mi wiadomo Alma nie bawiła się w zatrudnienie na Umowa Zlecenie . Jak to ktoś mi powiedział , pracownicy robią przysługę pracodawcy i sami się zwalniają , prawda jest jednak to ze uciekają z tonącego statku albo po prostu nie przedłużają im umów :). Czy związki chociaż jedna rzecz załatwiły pracownikowi by było coś lepiej ? co z socjalem ? Odp na to pytanie wygląda tak samo jak na to dlaczego w Almie niema taki marek jak PEPSI Lay's itp. - ,,Są prowadzone negocjacje'' a tak naprawdę to jedna wielka ściema . Ciekawi mnie tez czy związki odwiedzają inne placówki w, których nie mają przedstawicieli, którzy by na bierzaco informowali o działaniach związków . To przecież zabawne że o własnej firmie ludzie muszą się dowiadywać z gazet. Zaraz ci sami ludzie będą musieli biegać przykładowo do sieci sklepów Biedronka , Lidl w sprawie czy dalej będą pracować w Almie. Co zabawne Alma jest jedna z niewielu firm gdzie brak socjalu , Gdyż na 10 podobnych sklepów jakie zapytałem o to odpowiedziały ze posiadają socjal i faktycznie tam tak jest. nie wspomnę o zarobkach jakie są w almach - 1360 zł. netto około. Tak więc prosił bym o nie pisanie głupot w stylu ,,niema zwolnień '' albo o ,, prowadzonych negocjacjach . Dziękuję :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 6 ~były

Jak w naszym (byłym już sklepie) pojawiła się ostatnio kontrola z PIP to i regulamin Funduszu znalazł się na tablicy. Oczywiście o Związkach też nikt nie wiedział. Nikt ze związków przez rok nie wysilił się aby nas poinformować że istnieją.
Zarabialiśmy od 1360 do 1410 (ewentualnie 100zł dali tzw.premii, ale od 3 miesiecy jej nie widzieliśmy)
Od lipca ludzie sami zaczęli się zwalniać albo Alma nie przedłużała umów..... 16 września zwolnili wszystkich..
Dla tych co jeszcze pracują: W Almie są Związki Zawodowe i jest ZFŚS.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 ~Zainteresowana

15 Dalej cisza ...???!!! Gdzie inwestor...?? Co dalej...??

! Odpowiedz
1 7 ~Darek_Sopot

W Sopocie widać że są już praktycznie wyłącznie pracownicy tymczasowi. Ze starej gwardii ekspedientów nie ma już chyba nikogo. Szkoda bo bardzo miło się robiło zakupy w Almie. To nieprawda że sklep był strasznie drogi. Można było w Almie kupić naprawdę ciekawe produkty w przystępnej cenie. Przede wszystkim sklep miał świetnie opracowaną stronę wizualną i ciekawy program lojalnościowy. Ale teraz rzeczywiście jest dramat z towarem i absolutna, nieodwracalna utrata wizerunku delikatesów z produktami z wyższej półki.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~Ania

Dokladnie, ja tez uwilbialam jezdzic do almy na Bielanach Wroclawskich po ciekawe produkty, ktorych nie mozna kupic w innych sklepach, swietne chleby na zakwasie bez polepszaczy, wedliny, super wybor czekolad czy kaw. Od tygodnia jednak moja alma juz zamknieta:(

! Odpowiedz
1 2 ~Kolorowa

To nieprawda, sama dostałam wypowiedzenie i osób zwolnionych było dużo więcej wiec nie wiem co to za brednie...

! Odpowiedz
0 1 ~Obi

Nowy Targ- Alma- Puste półki a niektórych już nie ma , pusto jak na polu po żniwach...

! Odpowiedz
0 1 ~bladi

Dziwne piszą że umowy są a tu dziwne bomi nie przedurzyli.

! Odpowiedz
1 4 ~Złośliwy_Gnom

Bomi zbankrutowały chyba z 10 lat temu, nic dziwnego.

! Odpowiedz
0 6 ~WP

Bomi 2... rekrutują ponieważ pracownicy widząc co się dzieje odchodzą do biedronki gdzie jest coraz lepiej dla pracowników (pracownicy almy marzyliby o takiej pensji i socjalu...)

! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.