REKLAMA

Pracodawca zatrudniający "na czarno" zapłaci podwójnie

2021-07-30 10:48
publikacja
2021-07-30 10:48
Pracodawca zatrudniający "na czarno" zapłaci podwójnie
Pracodawca zatrudniający "na czarno" zapłaci podwójnie
fot. Pawel_Brzozowski / / Shutterstock

Ministerstwo Finansów szykuje nowy oręż do walki z szarą strefą. Projekt "Polskiego ładu" przewiduje zasadę, że firma zatrudniająca na czarno będzie musiała doliczać do swojego przychodu wynagrodzenia zapłacone „pod stołem”. Nieuczciwy pracodawca zapłaci też z własnej kieszeni zaległy podatek pracownika i jego składki na ubezpieczenie - donosi serwis Prawo.pl.

Jak informuje portal, pracownik nielegalnie zatrudniony oraz pracownik, który otrzymuje część wynagrodzenia „pod stołem”, w przypadku ustalenia takich okoliczności nie będzie ponosił obciążeń podatkowych wynikających z tych okoliczności. Konsekwencje w zakresie podatku dochodowego będą obciążały pracodawcę.

Według Prawo.pl Ministerstwo Finansów ma nadzieję, że zmiana przepisów zachęci zatrudnionych na czarno pracowników do dochodzenia swoich praw i zgłaszania do odpowiednich organów faktu, że pracują nielegalnie. Obecnie jest tak, że stwierdzenie zatrudnienia na czarno albo ujawnienie wypłat części wynagrodzenia „pod stołem” nie zwalnia pracownika z obowiązku rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Podobnie - w przypadku zapłaty przez płatnika - pracodawcę zaległych składek na ubezpieczenia społeczne oraz ubezpieczenie zdrowotne, pracodawca ma prawo domagać się od osoby fizycznej równowartości wpłaconej składki.

Pracodawca, który zatrudnia na czarno, stanowi nieuczciwą konkurencję w stosunku do firm, które legalnie zatrudniają pracowników oraz ujawniają rzeczywiste wynagrodzenia. Ministerstwo Finansów spróbuje teraz kolejnego sposobu, by przeciwdziałać temu zjawisku. Z przedstawionego projektu Polskiego Ładu wynika, że pracodawca, który zatrudnia na czarno, za każdy miesiąc nielegalnego zatrudnienia będzie musiał doliczyć sobie przychód w wysokości równowartości minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Jadwiga Chorązka, doradca podatkowy, dyrektor w PwC, zwraca uwagę w wypowiedzi dla Prawo.pl, że już dzisiaj ordynacja podatkowa co do zasady przewiduje ograniczenie odpowiedzialności podatnika z tytułu zaniżenia lub nieujawnienia przez płatnika podstawy opodatkowania (do wysokości zaliczki, do której pobrania zobowiązany jest płatnik), a niewłaściwe ustalenie dochodu do opodatkowania jest objęte sankcjami karnymi skarbowymi.

Mechanizm, który ma zostać wprowadzony, będzie rodzajem dodatkowej kary za nielegalne zatrudnienie. I to na dodatek - podwójnej. Z jednej strony bowiem będzie ona realizowana poprzez pełną odpowiedzialność zatrudniającego za niezapłacony PIT i składki na ZUS (z jednoczesnym, pełnym wyłączeniem odpowiedzialności pracownika za przedmiotowe zobowiązania), jak również poprzez przypisanie pracodawcy fikcyjnego przychodu w kwocie minimalnego wynagrodzenia, które powinno było zostać legalnie wypłacone zatrudnianej osobie (i od takiego fikcyjnego przychodu pracodawca zapłaci również podatek).

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
jas2
Wysoka kwota wolna od podatku spowoduje, że będzie się opłacało płacić legalnie a nie pod stołem.
300_pala
Buchacha . Hak to policzyłeś ???
alberto2020
No w porządku ale przecież w kościele nie ma kasy fiskalnej a jednak przyjmowanie pieniędzy przez księdza za świadczoną usługę jest legalne. Jak naciskać to na wszystkich a nie tylko wybranych
jas2
Kościoły, fundacje (np. Owsiak), są zwolnione z podatku dochodowego i VAT. Po cóż więc ksiądz miałby mieć kasę fiskalną? Czy wolontariusze WOŚP chodzą z kasami fiskalnymi? Myśl trochę chłopie...
300_pala odpowiada jas2
Od kiedy to ksiądz nie płaci pit
alberto2020 odpowiada jas2
Widzę różnicę między WOŚP, która przekazuje całą kasę po odjęciu utrzymania fundacji na cele charytatywne a kościołem, który jest po prostu firmą zarabiającą na świadczeniu usługi nabożeństwa i innych usług. Kościół po prostu zarabia dużo a płaci niewielki podatek
ameba1
Marksizm w rządzie jak i wśród co niektórych komentujących już mocno zakorzeniony. Zobaczycie jaką biedą to się skończy :) Raptem 30 lat temu wywalczyliśmy wolny rynek i co? Nie sprawdził się chyba. Wracamy do octu na półkach. Wszystkim gów***0, ważne, że po równo :)
bha
Krótkowidż widzi marksizm bo mu tak wygodnie i zawsze najprościej pogadać takie dyrdymały.A to tylko od lat już coraz większy wyzysk żerowanie jednych ludzi wobec innych. Ale cóż ....nie wiem czy wstyd jest znany tu komentującym ,ludzie ludziom gotują coraz większy jawny wyzysk mając przy tym klapki na oczach od lat .Niestety
arzab
Wzruszająca jest ta troska rządzącej kliki o pracownika ( a nie o dodatkowe wpływy do wiecznie dziurawego budżetu ) ! Chyba się pobeczę.
A tak poważnie to niech takie głupoty opowiadają na Wiejskiej, tam są tacy, którzy to łykną !
bha
Cóż latami daje się pod stołem, latami trzyma na minimalnej, latami bez żadnych podwyżek jakoś mi tzw. dawców pracy wcale nie źal. A tak jest niestety już w wielu branżach i zawodach żerowanie na pracy innych jest na porządku dziennym od lat. . Niestety.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki