Praca zdalna także po epidemii. Prezydent zapowiada zmianę w Kodeksie pracy

2020-07-04 14:44
publikacja
2020-07-04 14:44
fot. Maria Mikhaylichenko / Shutterstock

Chcę, żeby obecne przepisy dotyczące pracy zdalnej zostały utrzymane w Kodeksie pracy, by było to rozwiązanie m.in. dla kobiet w ciąży - powiedział w sobotę prezydent Andrzej Duda we Wrocławiu. Jak podkreślił, można się spodziewać jego inicjatywy legislacyjnej w tej kwestii.

Podczas spotkania z mieszkańcami na wrocławskim rynku Duda ocenił, że "podczas pandemii koronawirusa bardzo wielu ludzi pracowało zdalnie i wielu pracowników, i przedsiębiorców, jest z tego zadowolonych".

"Chcę, żeby obecne przepisy umożliwiające pracę zdalną zostały utrzymane w Kodeksie pracy; żebyśmy mogli tak dalej pracować, bo to jest odbiurokratyzowane i elastyczne" - zaznaczył prezydent. Jak podkreślił, "wtedy, kiedy to jest zgodne z interesem pracownika i pracodawcy, kiedy praca pozwala, a pracownik chce i pracodawca pozwala, żeby mógł świadczyć na tych zasadach pracę zdalną cały czas".

Według Dudy "taki przepis może pomóc kobietom w ciąży, komuś, kto ma kontuzję uniemożliwiającą chodzenie do pracy; oraz osobom, które sprawują opiekę na dziećmi". "Może dziecko zachoruje, a praca zdalna pozwoli na to, żeby nie brać zwolnienia, i pozostać z dzieckiem" - mówił prezydent.

Duda zapowiedział, że można spodziewać jego propozycji legislacyjnej w tej sprawie. "Już dzisiaj rozmawiałem na ten temat wicepremier Jadwigą Emilewicz, która powiedziała, że jest to świetny pomysł, i jest przekonana, że rząd przyjmie taką propozycję" - podkreślił.(PAP)

autorzy: Iwona Pałczyńska, Roman Skiba

ipa/ ros/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (20)

dodaj komentarz
pancerowany
Chcę, chciałbym, pragnę... Mamy Dyzia Marzyciela za prezydenta.
przemek_opinia
Gość chce dodać kolejne de facto od lat oczekiwane udogodnienie. Epidemia na to pozwala bez lamentu opozycji. I pomimo tego udogodnienia opozycja na forum podnosi lament, że źle.
qart
Z obietnic PO najbardziej mi się podobało podniesienie płac w budżetówce. A następnie po wyborach zamrożenie na 8 lat. Teraz robią w konia następne pokolenie.
killgore
A mi się podobała wyższa kwota wolna od podatku i obniżenie VAT do poprzednich poziomów a potem słynne "ni damy rady"... A nie, to był Adrian :)
qart
Niemcy wściekli bo za PO Polacy przyjeżdzli zbierać szparagi, a Polki zmieniać pampersy staruszkom. Teraz już nie wyjeżdzają.
killgore
W jakiej rzeczywistości? Byłeś choć raz w życiu poza Małkinią?
onurb
Ten nabzdyczony goguś bez jakiejkolwiek przyzwoitości obieca teraz wszystko. Wystarczyło spełnić obietnice z poprzednich wyborów np. podniesienia kwoty wolnej od podatku, a nie teraz kłamać
macierz
Co są warte obietnice Dudusia?

Andrzeja Duda, który obiecał, że najniższa krajowa zostanie podwyższona w przyszłym roku aż do 3 tys. zł, a w 2023 r. do 4 tys. zł.

Dane zawarte w dokumencie ministerstwa finansów mówią o tym, że płaca minimalna w 2021 roku wyniesie nie 3 tys. złotych, a 2665 zł (50,3
Co są warte obietnice Dudusia?

Andrzeja Duda, który obiecał, że najniższa krajowa zostanie podwyższona w przyszłym roku aż do 3 tys. zł, a w 2023 r. do 4 tys. zł.

Dane zawarte w dokumencie ministerstwa finansów mówią o tym, że płaca minimalna w 2021 roku wyniesie nie 3 tys. złotych, a 2665 zł (50,3 proc. przeciętnego wynagrodzenia),czyli ok 1800 zł na rękę, W 2022 r. średnia krajowa ma wynieść 2732 zł (czyli 49,4 proc.), a w 2023 r. Polacy zatrudnieni za najniższą krajową co miesiąc będą zarabiać 2800 zł (48,7 proc.). Jak widać wyliczenia Ministerstwa Finansów nie zgadzają się z zapewnieniami Dudy.
sturmbannfuhrer_brunner
Warte są bardzo dużo bo tylko PAD zależy na dobru Twojej rodziny. Czaskoskiego polska normalna rodzina nie interesuje, nie będziecie czuć się bezpiecznie.
killgore odpowiada sturmbannfuhrer_brunner
Jedyna osobą, która mówi "Czaskoski" jest jeden bezzębny dziadek z Żoliborza, miej litość i nie śmiej się ze starszego człowieka. Wystarczy, że mu się wydaje, że jest Napoleonem...

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki