Dniem wolnym łowią bankowców

redaktor Bankier.pl

W wielu firmach zatrudnieni cieszą się dodatkami w postaci prywatnej opieki medycznej, karty Multisport, premii świątecznych czy dofinansowania wypoczynku. Część trendów znanych z globalnych korporacji dotarła również do banków.

Obecnie nawet pracownicy dyskontów mają dodatki socjalne podobne do tych, które niegdyś charakteryzowały wyłącznie wielkie, międzynarodowe przedsiębiorstwa. Na co jeszcze, poza produktami na preferencyjnych warunkach, mogą liczyć pracownicy sektora bankowego?

Opieka zdrowotna prawie w każdym banku

W I kwartale br. po raz pierwszy ankietowaliśmy sektor bankowy w zakresie warunków zatrudnienia. Chcieliśmy poznać m.in. rodzaj podpisywanych umów, skalę rotacji, liczbę kobiet zajmujących kierownicze stanowiska czy plany na przyszłość. Część wniosków została opisana w artykule na łamach Bankier.pl pt. "Rynek pracownika kontra bankowość" i wcześniej w artykule "Bankowość w Polsce zdominowana przez kobiety". Tym razem pochylamy się nad kwestią benefitów pracowniczych.

(fot. Marek Wisniewski / FORUM)

Do najczęściej wskazywanego w sektorze bankowym benefitu należy prywatna opieka medyczna – według danych, jakie zebrała redakcja Bankier.pl, taki dodatek funkcjonuje w Euro Banku, Alior Banku, ING Banku Śląskim, Credit Agricole, Banku Pekao, w Grupie Millennium, Santander Banku Polskim, Getin Noble Banku, Banku BPS i PKO Banku Polskim.  

Równie popularnym i obecnym w większości banków dodatkiem są karty sportowe (np. Multisport). Co ciekawe - niektóre z instytucji oferowały je mimo funkcjonowania w ich miejscu pracy platformy MyBenefit (która również oferuje możliwość korzystania z aktywności rekreacyjnych). Do takich banków należały: PKO BP, Santander Bank Polska, ING Bank Śląski i w Banku Pekao (dla wybranych pracowników). Kolejnym benefitem, którym mogli pochwalić się niemal wszyscy zapytani, była możliwość dołączenia do grupowego ubezpieczenia na życie.

Dodatkowy dzień wolny

Jednym z „młodych", ale zyskujących na popularności benefitów spotykanym w bankach jest dodatkowy dzień wolny na wolontariat. Wraz z rosnącym znaczeniem CSR firmy coraz częściej zachęcają pracowników do pomagania innym, oferując im w tym celu dodatkowy wolny dzień.

Opcję dodatkowego dnia wolnego, który nie wynika z przepisów Kodeksu pracy, proponują pracownikom: Santander Bank Polska, Alior Bank czy Grupa Millennium. Bank Pekao podał w rozmowie z Bankier.pl, że planuje wdrożyć dwa dni urlopu na działania prospołeczne.

Pakiet dodatkowych dni wolnych oferuje pracownikom ING Bank Śląski – zatrudnieni mogą skorzystać z pełnopłatnych dni wolnych na wolontariat, dodatkowych dni w przypadku urlopów okolicznościowych, opieki nad dzieckiem niepełnosprawnym czy dnia wolnego na opiekę nad niepełnosprawnym członkiem rodziny.

Dofinansowania i prezenty

Część banków przyznaje zatrudnionym dodatki płacowe – są nimi dofinansowania do urlopów wypoczynkowych czy premie świąteczne. Niektórzy przygotowują również paczki świąteczne dla dzieci pracowników i finansują wyprawki szkolne.

Niektóre benefity pozapłacowe w bankach
Bank Dofinansowanie urlopu Premia świąteczna Paczki świąteczne dla dzieci pracowników Przygotowanie lub sfinansowanie wyprawki szkolnej
Alior Bank Tak Tak Tak Nie
Bank BPS Tak Tak Nie Nie
Credit Agricole Tak Nie Nie Nie
Euro Bank Tak Tak, w ramach ZFŚS Nie Tak, w ramach ZFŚS
Getin Noble Bank Nie Nie Nie Nie
ING Bank Śląski Tak Tak (zgodnie z kryterium dochodowym)
Nie Nie
Grupa Millennium Nie Tak Nie Nie
Bank Pekao Tak Tak (w wysokości jednej pensji) Nie Nie
Santander Bank Polska Nie Nie Nie Tak
Źródło: dane zebrane przez Bankier.pl, stan na 31 grudnia 2018 r.

O ile dofinansowanie wypoczynku jest powszechne wśród banków, to już niewiele z nich proponuje np. paczki świąteczne dla dzieci pracowników lub przygotowanie lub sfinansowanie wyprawki szkolnej.

Tego nie mają inni

Banki w odpowiedzi na nasze pytania wskazały również benefity, które nie są powszechne w innych firmach. I tak, Alior Bank wskazał, że w przedsiębiorstwie funkcjonują sekcje sportowe, są organizowane półkolonie i olimpiady sportowe. Bank BPS i ING Bank Śląski natomiast oferują Pracowniczy Program Emerytalny. W Grupie Banku Millennium firma dofinansowuje 50 proc. na projekty sportowe, turystyczne, kulturalne, które organizowane są przez pracowników w minimum 6-osobowych grupach. W Euro Banku oferowane są zniżki do kina, teatru i restauracji. 

Bogatym pakietem dodatków pochwalił się również Santander Bank Polska, który refunduje koszty opieki w żłobkach czy przedszkolach, refunduje koszty kolonii i obozów, funkcjonuje tam program prozdrowotny Zdrowie na Bank, organizowany jest Rajd Bankowca, czyli wyjazdy rekreacyjne dla pracowników i ich rodzin, dofinansowywane są studia podyplomowe i nauka języka.

Weronika Szkwarek

Źródło:
Firmy:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 zwyczajny

Zapraszam do Luksemburga. 8 dodatkowych dni wolnych wywalczonych przez związki zawodowe, +1 na urodziny +2 na wolontariat.

! Odpowiedz
1 1 kaczka-po-smolensku

dodatkowy dzień wolny na wolontariat :))))))))))))))))))))))))))))))))))

! Odpowiedz
1 10 endrju12

Dzień wolny?
Pracowałem w 3 bankach.
Co roku problem z wzięciem wolnego np. w długi weekend, generalnie jest problem z wzięciem wolnego kiedy potrzebujesz. Wolne możesz brać kiedy pracodawca tego potrzebuje.
W majówkę pustki w bankach a w pracy ma być większość zespołu.
Od kilku miesięcy w końcu wyrwałem się z tej patologii zwanej bankowością.
Urlop kiedy chcesz - zaległość z tego dnia nadrobisz jak wrócisz.
Oczywiście prywatna opieka, multisport, ubezpieczenie grupowe. Warunki takie jak w banku.
Aby nie brać wolnego masz przychodnię pod firmą i do lekarza idziesz w trakcie pracy.
Najlepsza decyzja w moim życiu.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 2 _emisariusz

w centralach banków też nie ma większego problemu z urlopem (przynajmniej ja się nie spotkałem a to moja trzecia) ;)

! Odpowiedz
1 17 skasowane_konto

enel-med to niemal NFZ, na termin wizyty do byle lekarza czekasz bez końca. To bez sensu.

! Odpowiedz
1 16 jouc

Mała poprawka:
Bank Millennium: pakiet medyczny dla większości pracowników enel-med: koszmarne terminy wizyt.
Karta multisport: uzależniona od dochodu na członka rodziny w praktyce w Korporacjach nie dostaje prawie nikt z Doradców.
Dofinansowanie wyjazdów integracyjnych 6 osobowych: uzależnione od kryterium dochodowego max 50 % wydatkow
Bonus swiateczny:uzależniony od kryteriów dochodowych: w praktyce w korporacjach nie dostaje prawie nikt z doradcow
Wczasy pod grusza: brak

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 21 dkjachu

Cytując klasyka: "... weź kredyt zmień pracę..."

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne