REKLAMA

Czy można połączyć pracę na etacie z własną działalnością?

2019-04-20 06:00
publikacja
2019-04-20 06:00

Połączenie własnej działalności gospodarczej z pracą na etacie jest realne. Dodatkowo osoba, która się na to zdecyduje, może zaoszczędzić oraz bezpiecznie sprawdzić, jakie rozwiązanie jest dla niej korzystniejsze.

Większość pracujących w Polsce nadal wybiera bezpieczne zatrudnienie na etacie. Jednak nie brakuje osób, które chciałyby założyć własną firmę, ale boją się utraty tej stabilizacji, z którym niewątpliwie kojarzona jest umowa o pracę. Dla tych, którym marzy się własny biznes, jest jednak szansa i wcale nie muszą od razu rezygnować z obecnego stanowiska.

/ YAY Foto

Największą zaletą prowadzenia działalności gospodarczej w momencie, gdy przedsiębiorca jest zatrudniony na podstawie umowy o pracę, jest to, że samozatrudniony może się sprawdzić w prowadzeniu przedsiębiorstwa, nie tracąc bezpiecznej przystani w formie etatu. Dodatkowo koszty prowadzenia firmy, jednocześnie będąc zatrudnionym, są niższe.

Preferencyjne składki ZUS a etat

Zakładając pierwszą firmę, przedsiębiorca płaci mały ZUS, czyli obniżone składki społeczne. Obowiązuje on przez pierwsze dwa lata prowadzenia działalności gospodarczej. Jednak warto pamiętać, że jeśli zdecydujemy się na prowadzenie działalności gospodarczej połączonej z etatem, preferencyjne składki nie będą obowiązywały, przynajmniej przez jakiś czas.

Preferencyjne stawki ZUS mogą obowiązywać jednak osoby, które spełnią kilka warunków, nawet jeśli wcześniej prowadziły działalność gospodarczą. Jeśli przedsiębiorca chce płacić niższe składki ZUS:

  • nie powinien prowadzić własnej firmy w ciągu ostatnich 5 lat,
  • nie upłynął okres 24 miesięcy od założenia firmy, oznacza to, że z preferencyjnego ZUS-u można korzystać przez pozostałe miesiące,
  • nie świadczy na rzecz byłego pracodawcy usług o podobnym charakterze, który wykonywał na etacie.

Jeśli rejestrujemy firmę po raz pierwszy, albo minęło 5 lat od zakończenia poprzedniej działalności, od 30 kwietnia 2018 r. przedsiębiorca może skorzystać z ulgi na start i nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne ZUS przez 6 miesięcy. Jednak obowiązuje to tylko, gdy przedsiębiorca, który rejestruje firmę w CEIDG nie jest ubezpieczony z innego tytułu (np. pracy na etacie).

O czym pamiętać, zakładając firmę i pracując równocześnie na etacie?

Zanim założysz firmę, pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić swoją umowę o pracę z obecnym pracodawcą. Jest to ważne, ponieważ niektóre firmy zawierają w niej umowę o zakazie konkurencji. Wówczas w chwili, gdy nowo założona firma miałaby podobny charakter do tej, w której obecnie pracuje przedsiębiorca, mógłby zostać pozwany za nieuczciwą konkurencję.

Pierwszym krokiem, gdy już zarejestrujesz swoją działalność gospodarczą, powinno być złożenie formularza ZUS ZZA. Według prawa należy to zrobić w terminie 7 dni. Prowadząc działalność gospodarczą w trakcie zatrudnienia u innego pracodawcy, przedsiębiorca nie ma obowiązku opłacania składek ZUS na ubezpieczenie społeczne w tym składki emerytalnej, chorobowej, rentowej, wypadkowej, na Fundusz Pracy oraz na Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Wszystkie te składki nadal będzie opłacał pracodawca. Nieuniknione jest opłacenie składki zdrowotnej podwójnie. Opłaca ją przedsiębiorca od działalności gospodarczej oraz pracodawca od umowy o pracę.

Samozatrudnienie na etacie – jak rozliczyć podatki?

Prowadząc firmę i będąc jednocześnie zatrudnionym, nadal trzeba pamiętać o podatkach. Dochody z działalności gospodarczej można opodatkować:

  • na zasadach ogólnych, wg skali podatkowej (stawki 18 proc. i 32 proc. od nadwyżki dochodów ponad 85.528 zł),
  • podatkiem liniowym (stała stawka 19 proc.),
  • ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • kartą podatkową.

Od tego, którą formę opodatkowania wybierze przedsiębiorca zależy, jakie zeznania będzie składał i z jakich ulg będzie mógł skorzystać.

Praca na etacie, jak i samozatrudnienie ma swoich zwolenników. Założenie własnej działalności gospodarczej, gdy jesteśmy zatrudnieni, może być dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie do końca potrafią się zdecydować na jedną z opcji. Jedno i drugie rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Etat daje poczucie bezpieczeństwa, własna firma - więcej swobody.

Sprawdź, czy jesteś gotowy na własny biznes - QUIZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (9)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
rav1932
Alchemik : o autokorekcie słyszał? Płata figle
kaaasia1980
Mi się udało połączyć te 2 rzeczy :) z etatu i tak niewiele wpada na konto. A zus przez pierwsze pół roku to tylko 340 zł

Przy okazji każdej dziewczynie myślącej o firmie polecam pomocną lekturę "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę". Bo opcji zdobycia pieniędzy na start jest naprawdę
Mi się udało połączyć te 2 rzeczy :) z etatu i tak niewiele wpada na konto. A zus przez pierwsze pół roku to tylko 340 zł

Przy okazji każdej dziewczynie myślącej o firmie polecam pomocną lekturę "Sekrety 12 sposobów jak zdobyć pieniądze na firmę". Bo opcji zdobycia pieniędzy na start jest naprawdę sporo :) :)
obsservator
Proszę nie siać dezinformacji. Przy połączeniu etatu i działalności, składki emerytalnej, chorobowej itp. nie płaci się w ogóle (bo są płacone z etatu). Płaci się natomiast składkę zdrowotną w wysokości 342,32 zł. Nie tylko przez pierwsze pół roku, ale cały czas. Część tej składki, a dokładniej 294,78 Proszę nie siać dezinformacji. Przy połączeniu etatu i działalności, składki emerytalnej, chorobowej itp. nie płaci się w ogóle (bo są płacone z etatu). Płaci się natomiast składkę zdrowotną w wysokości 342,32 zł. Nie tylko przez pierwsze pół roku, ale cały czas. Część tej składki, a dokładniej 294,78 zł można odliczyć od podatku – nie tylko płaconego z działalności, ale jeżeli dochody z działalności są małe, pozostałą część można odliczyć od podatku z etatu.
alchemik
"zarobki z firmy przekroczyły wypłatę z etatu odeszłam...W rok skupiając się tylko na swoim potroiłem zarobki." - schizofrenik czy zwykły mitoman. Z etatu ODESZŁA a zarobki POTROIŁ?!? No chyba, że w międzyczasie zmienił płeć:D
rav1932
Może a nawet powinien. Miałem dobry etat jednak uposażenie już nie do końca. Starania na rzecz firmy nie przekładały się uczciwie na wynagrodzenie. Nie prosiłem o podwyzki które dostawali inni. Robiłem swoje. Gdy budżet się nie domykał po powiększeniu rodziny rozpocząłem działalność "na lewo" po 3mies Może a nawet powinien. Miałem dobry etat jednak uposażenie już nie do końca. Starania na rzecz firmy nie przekładały się uczciwie na wynagrodzenie. Nie prosiłem o podwyzki które dostawali inni. Robiłem swoje. Gdy budżet się nie domykał po powiększeniu rodziny rozpocząłem działalność "na lewo" po 3mies widząc że jest w tym nadzieja założyłem działalność. I tak pomału rozwijałem swoje na boku. W pracy coraz mniej się przykładałem na rzecz swojego biznesu. Po dwóch latach połowę dniówki wisialem na swoim telefonie - co miałem zrobić było zrobione więc czas na prywatę. Gdy dostałem kredyt hipoteczny a zarobki z firmy przekroczyły wypłatę z etatu odeszłam. Oh jakie było zaskoczenie szefa, że po tylu latach że taki dobry pracownik.... W rok skupiając się tylko na swoim potroiłem zarobki. Polecam każdemu!
inwestujacy01
W artykule brakuje mi informacji o tym ze przez pierwsze pół roku prowadzenia pierwszej firmy w ogóle nie płacimy ZUS tylko składkę zdrowotna (coś koło 320 zł). Natomiast niższy ZUS jest po tym okresie przez dwa lata. Czyli ulgę na ZUS mamy przes 2.5 roku. Natomiast co do etat plus firma to po co zaraz zakładać biznes?W artykule brakuje mi informacji o tym ze przez pierwsze pół roku prowadzenia pierwszej firmy w ogóle nie płacimy ZUS tylko składkę zdrowotna (coś koło 320 zł). Natomiast niższy ZUS jest po tym okresie przez dwa lata. Czyli ulgę na ZUS mamy przes 2.5 roku. Natomiast co do etat plus firma to po co zaraz zakładać biznes? Teraz jest przepis o działaności nierejestrowanej. Czyli możemy wykonywać jakaś usługę albo jakiś drobny handel bez zakładania firmy do przychodu 50% minimalnej pensji miesięcznie. I to jest według mnie lepszy pomysł na sprawdzenie czy nasz pomysł się w ogóle sprawdza na rynku czy lepiej dać sobie spokój.
potiomkin
Umowa o zakazie konkurencji jest zbyteczna ponieważ każda działalność konkurencyjna pracownika z definicji godzi w interesy swojego pracodawcy. Jest to podstawą do zwolnienia pracownika, również w trybie natychmiastowym, co wielokrotnie znajduje uzasadnienie w orzecznictwie sądowym. W takim przypadku to pracownik musi udowodnić,Umowa o zakazie konkurencji jest zbyteczna ponieważ każda działalność konkurencyjna pracownika z definicji godzi w interesy swojego pracodawcy. Jest to podstawą do zwolnienia pracownika, również w trybie natychmiastowym, co wielokrotnie znajduje uzasadnienie w orzecznictwie sądowym. W takim przypadku to pracownik musi udowodnić, że jego działalność nie godziła w interes swojego pracodawcy, co jest dosyć trudne.
kempcior
Szanowna Pani Joanno, tematem artykułu jest działalność gospodarcza dla pracujących na etacie. Piszę Pani o preferencyjnych składkach ZUS, o zasadach itd. Wszystko po to żeby na koniec oznajmić, że pracownik etatatowy na dzialalności nie musi opłacać tych składek... O co kaman?

Powiązane: Biznes od kuchni

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki