Pożyczanie w internecie to nie działalność gospodarcza

31 maja Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał wyrok warszawskiego WSA uznający, że udzielanie pożyczek na portalach social lending nie ma znamion działalności gospodarczej.

Interpretacja ta została wcześniej zaskarżona przez Dyrektora Izby Skarbowej działającego w imieniu Ministerstwa Finansów, które pierwotnie przyjęło, że sam fakt posiadania komputera, dostępu do Internetu i podporządkowania się regulaminowi platformy pożyczkowej świadczy o zorganizowanym charakterze działalności pożyczkodawcy.

Mimo że interpretacja ma charakter indywidualny, dotyczący konkretnego przypadku pojedynczego pożyczkodawcy, to jest to ważny punkt odniesienia dla innych tego rodzaju spraw będących obecnie w toku. Uznanie inwestowania w serwisach pożyczek społecznościowych za działalność gospodarczą mogłoby oznaczać poważne kłopoty dla dopiero rozwijającego się rynku social lending w Polsce i znacznie ograniczyć liczbę potencjalnych pożyczkodawców.

Dokumentacja sprawy w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych

M.K.

Komentuje Rafał Skarżyński, autor bloga na temat social lending SLparty.pl

Środowisko pożyczkodawców związanych z serwisami social lending powinno być zadowolone z tego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego. Orzeczenie to kończy, z pozytywnym skutkiem, sądową batalię trwającą od 2009 r.

Naczelny Sąd Administracyjny podtrzymał korzystny dla podatnika wyrok WSA w Warszawie, uznając że pożyczanie na portalach pożyczek społecznościowych nie jest działalnością gospodarczą. Należy pamiętać, że jest to wyrok w sprawie interpretacji indywidualnej. Tak więc każdy urząd skarbowy będzie rozpatrywał sprawę pojedynczego podatnika oddzielnie, odnosząc się jednak do wcześniejszych wyroków sądów administracyjnych i NSA.

Czekamy więc na treść orzeczenia, które powinno zostać opublikowane na dniach. Wtedy będzie można zapoznać się z przesłankami, na których sąd oparł swój wyrok.

To jednak jeszcze nie koniec spraw sądowych związanych z social lending. Za kilka miesięcy NSA przeanalizuje odwołanie podatnika od orzeczenia Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku w podobnej sprawie. Trzymamy kciuki.

/ SLparty.pl


Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Bosman

Do: Autor: ~fx

Oni, to jest Państwo, to są urzędnicy i politycy, zabierający cześć twojego wynagrodzenia, w imieniu Państwa. Zabierają i wydają nie swoje tylko nasze pieniądze. Problem jest w tym, że jeżeli do władzy "dorwą" się nieudacznicy to marnotrawią te ofiary. Długo by mówić na ten temat. Przez ostatnie 20 lat naoglądaliśmy się ich bez liku ..............

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~fx

Dnia 2011-06-02 o godz. 11:33 ~Bosman napisał(a):
> Do: Autor: ~fx

Oni, to jest Państwo, to są urzędnicy i
> politycy, zabierający cześć twojego wynagrodzenia, w
> imieniu Państwa. Zabierają i wydają nie swoje tylko nasze
> pieniądze. Problem jest w tym, że jeżeli do władzy
> "dorwą" się nieudacznicy to marnotrawią
> te ofiary. Długo by mówić na ten temat. Przez ostatnie 20
> lat naoglądaliśmy się ich bez liku ..............

Czyli... ONI to MY!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~fx

Dnia 2011-06-01 o godz. 18:00 ~adzia napisał(a):
> A w zamian dali kartki na zywnosc i kostke szarego mydła
> raz na miesiac.

...oni, czyli KTO?

! Odpowiedz
0 0 ~KtoTo

Krasnoludki oraz mikołaje. Nie przeszkadzaj sobie w śnie.

! Odpowiedz
0 0 ~adzia

A w zamian dali kartki na zywnosc i kostke szarego mydła raz na miesiac.

!
Polecane
Najnowsze
Popularne