REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Pozwy "frankowe" a banki z GPW. Te instytucje mają ich najwięcej na swoim koncie

2021-11-08 16:12
publikacja
2021-11-08 16:12
Pozwy "frankowe" a banki z GPW. Te instytucje mają ich najwięcej na swoim koncie
Pozwy "frankowe" a banki z GPW. Te instytucje mają ich najwięcej na swoim koncie
/ FORUM

Liczba nowych postępowań sądowych przeciwko siedmiu giełdowym bankom w związku z umowami kredytowymi we frankach szwajcarskich w III kwartale 2021 roku wyniosła 7,2 tys., czyli była 3 proc. niższa niż w II kwartale - wynika z informacji zebranych przez PAP Biznes na podstawie raportów banków.

Pod koniec września 2021 roku banki te były pozwane w sumie w 44,9 tys. sprawach, czyli o 19 proc. więcej niż pod koniec czerwca (37,6 tys.)

Najwięcej spraw sądowych dotyczących tych kredytów pod koniec III kwartału toczyło się przeciwko mBankowi (12,2 tys.), PKO BP (10,8 tys.) oraz Bankowi Millennium (10,5 tys.)

W ujęciu liczbowym najwięcej nowych spraw przybyło w III kwartale w Banku Millennium i PKO BP (po ok. 1,8 tys.) oraz w mBanku (1,6 tys.).

Liczba pozwów ws. kredytów CHF wg danych przedstawionych przez banki
Łączna liczba pozwów Liczba nowych spraw różnica kdk
na koniec III kw. '21 w III kw .(proc.)
Millennium 10450 1876 7%
mBank 12150 1582 0%
Santander 7603 1103 -7%
PKO BP 10815 1847 -9%
BNP Paribas 1794 416 -4%
Pekao 1337 294 20%
ING BSK 701 84 -18%
SUMA 44850 7202 -3%
* dane zebrano z 7 giełdowych banków i nie obejmują m.in. Getin Noble Banku, który wyniki za III kwartał opublikuje w środę, 10 listopada

W ślad za rosnącą liczbą sądowych pozwów banki zwiększają rezerwy na ryzyko prawne związane z tymi kredytami. W III kwartale najbardziej obciążyły one wyniki Banku Millennium, który w tym okresie zawiązał łącznie 526 mln zł takich rezerw i po raz kolejny zanotował stratę netto.

Rezerwy te miały duży wpływ także na wyniki mBanku, który jednak w tym okresie zanotował nieduży zysk. Rezerwy związane z kredytami walutowymi w CHF w III kwartale w tym banku wzrosły do 436,8 mln zł z 248,5 mln zł w II kwartale 2021 roku.

Część banków, obserwując duży napływ spraw sądowych, zdecydowała się na uruchomienie programów ugód w frankowiczami, w tym dwa banki - PKO BP oraz ING Bank Śląski - zrobiły to w formule zaproponowanej przez przewodniczącego KNF, która polega na konwersji kredytu w CHF na kredyt w PLN, tak jakby od początku kredyt był kredytem złotowym.

PKO BP, który rozpoczął proces zawierania ugód na początku października, informował, że liczba wniosków o mediację umów kredytów frankowych złożonych przez jego klientów przekroczyła 12 tys., a ponad 500 mediacji zostało zakończone pozytywnie w Sądzie Arbitrażowym. Bank podawał, że od maja obserwuje systematyczny spadek liczby pozwów.

Bank w zeszłym tygodniu podał, że jest zadowolony z efektów rozpoczętego programu ugód, jednak oceniał, że po podwyżce stóp procentowych skłonność klientów do ich zawierania może być niższa niż wynikało to z przeprowadzonej wcześniej ankiety.

ING, który ze swoim programem ugód ruszył pod koniec października, informował, że ma blisko 300 umów z wnioskiem o mediację.

Własny program ugód z kredytobiorcami walutowych kredytów hipotecznych rozwija Bank Millennium. Bank w III kwartale podpisał 2,6 tys. takich ugód i liczył, że w ostatnim kwartale podpisze ich około 2 tys.

Przedstawiciele Millennium zwracali uwagę, że w III kwartale liczba zawartych ugód była większa niż liczba nowych pozwów sądowych, których przybyło ok. 1,8 tys.

W trakcie prezentacji wyników za III kwartał mBank, Santander i Pekao informowały, że nadal nie podjęły decyzji w sprawie oferowania ugód.

mBank informował, że przygotowuje się do przeprowadzenia pilotażu ugód i obecnie pracuje zarówno nad ugodami w formule zaproponowanej przez Przewodniczącego KNF, jak i nad własnym, alternatywnym rozwiązaniem.

Santander Bank Polska przeprowadza testy tego procesu. Bank także nie wykluczał ani przystąpienia do ugód z klientami w formule zaproponowanej przez KNF, ani ugód na własnych warunkach.

Prezes Pekao powiedział, że bank będzie chciał poczekać na doświadczenia innych banków w tym zakresie, by zobaczyć jakim zainteresowaniem klientów cieszą się zaproponowane rozwiązania.

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Frankowcy w sądach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki