Pozew zbiorowy frankowców z BPH wchodzi w kolejną fazę

analityk Bankier.pl

Po trzech latach od złożenia pozwu w Sądzie Okręgowym w Gdańsku sprawa wytoczona Bankowi BPH rusza z miejsca. Grupa 500 kredytobiorców spłacających zobowiązania indeksowane do walut obcych żąda uznania umów za niewiążące. Do 9 czerwca do pozwu mogą dołączać kolejni zainteresowani.

Chociaż dokumenty przygotowane przez kredytobiorców trafiły do gdańskiego sądu w marcu 2015 r., sprawa wciąż jest na bardzo wczesnym etapie. Podobnie jak w przypadku innych pozwów zbiorowych (w tym największego, gromadzącego klientów Banku Millennium), pozwani wykorzystują wszystkie prawne możliwości obrony. Bank BPH złożył najpierw wniosek o ustanowienie kaucji na zabezpieczenie kosztów procesu, a następnie - po jego odrzuceniu - zażalenie na postanowienie sądu.

(fot. Krzysztof Wojciewski / FORUM)

W czerwcu 2016 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku odrzucił żądanie kredytodawcy, przyjmując, że służyło ono utrudnieniu działań pozywających. Jesienią 2016 r. pozew przyjęto do rozpoznania w trybie grupowym, a bank ponownie odwołał się od tej decyzji. Zażalenie wskazywało m.in. na zróżnicowanie faktycznych podstaw roszczeń członków grupy oraz brak statusu konsumenta niektórych kredytobiorców.

W październiku 2017 r. Sąd Apelacyjny w Gdańsku oddalił zażalenie Banku BPH. 9 marca 2018 r. kancelaria Komarnicka Korpalski reprezentująca pozywających kredytobiorców rozpoczęła przyjmowanie kolejnych członków do grupy. Termin upływa 9 czerwca 2018 r. Członkowie przyjmowani w drugim terminie, po przyjęciu pozwu do rozpoznania, muszą się liczyć z koniecznością uiszczenia wyższego wynagrodzenia dodatkowego.

Przypomnijmy, że osią sporu jest klauzula indeksacyjna. Zdaniem kredytobiorców umowa dawała bankowi dowolność w kształtowaniu kursu kupna i sprzedaży waluty przy wypłacie i spłacie zobowiązania. Pozywający oczekują unieważnienia całej umowy. W przypadku, gdyby sąd orzekł nieważność wyłącznie klauzuli indeksacyjnej i utrzymał w mocy pozostałe zapisy umowy, kredytobiorcy mogliby liczyć na zwrot nadwyżki spłat wynikającej ze stosowania spreadu.

Żaden z pozwów zbiorowych dotyczących kredytów hipotecznych bazujących na walutach obcych nie został do tej pory ostatecznie rozstrzygnięty.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
10 39 palestrina

jestem w tej I grupie tego pozwu, co prawda stać mnie na spłacnie tego złodziejskiego niby"kredytu", ale zobaczymy co powie sąd. :) czekam kolejne lata, ale się doczekam :))) proponowałem BPH przewalutowanie po średniej cenie rynkowej 50/50 a w odpowiedzi dostałem że nie ma podstaw bo wszystko w umowie jest zgodne z prawem, ja na to ze spread, etc - nie nie nie, wszystko jest zgodne z prawem, - przekazałem korespondencje kancelarii, która się bardzo ucieszyła, a w krtóce to będzie bank bph krzyczał, nie! nie! nie! czemu... ja jestem cierpliwy- jak zbiorówka się nie powiedzie to wytoczę proces osobiście - będę ich gnębił, benksterów jednych

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 jkl777

Dwa razy tego samego nie da sie procedowac.

! Odpowiedz
14 14 1202rwnoomc

Ratuj Polskę! Podpisz petycje https://stopacthr1226.org/new-sign-online-petition-now/ 12.03.br. spotkanie Polonii z członkami Kongresu USA celem przekaz.petycji i zablokowania roszczeń diaspory zydowskiej wobec Polski

! Odpowiedz
0 21 1202rwnoomc

Może już czas skończyć z C E N Z U R A?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne