Powstanie specustawa, która ma ułatwić walkę z suszą

Jest przygotowana specustawa, która ułatwi walkę z suszą, bo koordynuje działania różnych resortów w tej sprawie - zapowiedział w środę minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski.

(fot. Stockr / Shutterstock)

Ardanowski wraz z prezydentem Andrzej Dudą wziął udział w konferencji w Kamionnej (woj. mazowieckie).

"Bardzo mi zależy, by gospodarstwa rodzinne, oparte o rodzinę, tradycję, przetrwały; nie tylko te ogromne, dostarczające ogromnej ilości żywności, ale też bardzo zawodne i uzależnione od kryzysów" - powiedział.

Przyznał, że prezydent na spotkaniu z kilkoma ministrami prosił, żeby "nie tylko zintensyfikować prace związane z suszą, ale zacząć je bardziej koordynować". "Chcę z zadowoleniem poinformować - jest przygotowana specustawa, które koordynuje wszystkie te działania, związane z przeciwdziałaniem suszy" - podkreślił Ardanowski.

Gospodarzem projektu - dodał - jest Ministerstwo Gospodarki Wodnej i Żeglugi Śródlądowej, ale resort rolnictwa także odpowiada za część przygotowywanych przepisów.

W ustawie, jak zapowiedział, będzie m.in. likwidacja "pewnych przeregulowań prawnych, terminów, zaświadczeń itd". Ma to ułatwić walkę z suszą.

Będzie też abolicja nie zgłoszonych do rejestru głębokich studni. "Chcemy też zrezygnować z dotychczasowej opłaty, która wynosi ok. 4,5 tys. złotych i (zmienić) na opłatę, która jest przy pozwoleniu wodno-prawnym, czyli 234 zł 88 groszy" - mówił Ardanowski.

"Ważne, żeby ci co mają te studnie mogli je eksploatować w sposób legalny" - zaznaczył.

Przypomniał też, że 5 metrów sześciennych wody na dobę średniorocznie, pobierane do celów rolniczych, jest zwolnione z jakichkolwiek opłat.

"Chcemy też w nowy sposób uregulować funkcjonowanie spółek wodnych w Polsce, bardzo wzmacniając ten ruch społeczny spółek wodnych" - informował minister rolnictwa. (PAP)

pś/ drag/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 guciamucia

A ja tam już w tamtym roku postawiłam w ogrodzie zbiornik na deszczówkę od dom i woda i to mój sprawdzony sposób na suszę. Jak nazbieram deszczu, to się nie muszę martwić, że mi wody braknie.

! Odpowiedz
1 12 infinum

Nie rozumiem tego całego zamieszania.

Nie mogą po prostu zakazać suszy ustawą?

Po problemie.

! Odpowiedz
2 8 specjalnie_zarejestrowany2

Kto będzie mierzył te 5 metrów sześciennych? Trzeba powołać urząd kontroli wody i prokuraturę wodną. Gazowaniem rolnikow może sie zająć policja wodna.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil