Powell wyniósł złoto na nowe szczyty

Poniedziałkowy poranek przyniósł kontynuację wzrostu notowań złota, co niektórzy usiłują wiązać z niedzielnym wystąpieniem przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Tymczasem ceny żółtego metalu wyrażone w polskiej walucie ustanowiły nowy rekord.

- Zrobiliśmy dużo, ale nie powiedziałbym, że brakuje nam już amunicji. Nie ma żadnego limitu dla programów pożyczkowych, które uruchomiliśmy. Możemy więc jeszcze dużo zrobić, aby wesprzeć gospodarkę i jesteśmy zdeterminowani robić to tak długo, jak będzie trzeba – powiedział szef Fedu Jerome Powell w emitowanym przez CBS popularnym programie publicystycznym „60 minutes”.

W zasadzie Powell nie powiedział niczego odkrywczego. Nawet początkujący inwestor powinien wiedzieć, że współczesny bank centralny może jednym kliknięciem wykreować całkowicie z niczego nieskończoną ilość pieniądza. Ale mało który bankier centralny mówi o tym tak otwarcie jak przewodniczący Powell.  Tak, ten sam, pod rządami którego Fed „dodrukował’ ponad 2,5 biliona dolarów w 2,5 miesiąca.

(Bankier.pl)

Wypowiedzi szefa Rezerwy Federalnej mogły być katalizatorem, który nasilił obserwowany od kilku sesji wzrost notowań złota. Kurs najaktywniejszej serii kontraktów terminowych na królewski metal w poniedziałek przed południem rósł o 1%, osiągając wartość 1 770,95 USD za uncję trojańską. To już poziom tylko nieznacznie niższy od śródsesyjnego szczytu z 14 kwietnia (1788 USD/oz.), gdy dolarowe notowania złota osiągnęły najwyższy poziom od 7 lat.

Tymczasem historyczny rekord padł, gdy spojrzymy na cenę złota wyrażoną w polskich złotych. Przed południem wycena królewskiego metalu sięgnęła rekordowych 7450 złotych za uncję. Od początku 2020 roku ceny żółtego metalu wyrażone w PLN poszły w górę o blisko 30%.

Ale to cena trochę „teoretyczna”. Jeśli ktoś chciałby dziś kupić jednouncjową złotą monetę bulionową, to przy tej transakcji musi się rozstać z przynajmniej ośmioma tysiącami złotych. Zatem premia płacona przy zakupie fizycznego złota przekracza 7%. To i tak znacznie lepiej niż jeszcze kilka tygodni temu, gdy różnica między ceną złotej monety w Polsce a kursem kontraktów terminowych na złoto potrafiła przekraczać 25%.

Kliknij, żeby zapisać się na webinar Bankier.pl »
Kliknij, żeby zapisać się na webinar Bankier.pl »

Warto też zwrócić uwagę na fakt, że do szybko drożejącego złota dołączyły pozostałe metale szlachetne. Notowania srebra zwyżkowały o 3,7%, platyny o 3,9%, a palladu o przeszło 4%.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Ludzie:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
5 16 jendreka

Powiem krótko. Zachód jest naprawdę zgniły. Jak trzeba staje się bardziej komunistyczny niż komunizm, ale ... A w dupkę to mam.

! Odpowiedz
8 28 innowierca

Na chwile tylko i oddalo co wzmocnil. Zloto juz mialo erekcje i zaszczytowalo. Teraz ulica sie napycha jak zawsze. Jak wspomnialem w innym wpisie dilerzy bulionowi reklamuja sie w telewizji na zachodzie tak czesto jak proszki do prania :) :) rok temu po 1280 trzeba bylo kupowac a nie teraz jak reklamuja w telewizjach publicznych ::))

! Odpowiedz
13 16 open_mind

Tak się nie napalajcie na te szczyty jak łysy na preukę – bo obecnie „mafia-power” sadzi je w dół. Ceny złota będą takie na jakie „panowie” jemu pozwolą. Obecnie wydobycie i przetworzenie jednej uncji złota kosztuje około tysiąc dolarów – taka ciekawostka. Pozdrowienia dla napalonych.

! Odpowiedz
5 9 open_mind

Ciekawe jak USA zareaguje na płynące w tej chwili pod banderą Irańską tankowce do Wenezueli. Taka ciekawostka !

! Odpowiedz
11 22 khh

Ciekawostki ciekawostkami, a skonczy sie tak jak zawsze w historii swiata, czyli inflacja i ogoleniem klasy sredniej. Chcesz, siedz w zlotowkach czy jaka tam inna waluta ci odpowiada, moze ktoras poleci wolniej. Baw sie dopoki gra muzyka.

! Odpowiedz
5 6 open_mind odpowiada khh

Kiedy ja już od dawna zadowolony siedzę na krzesełku i z przyjemnością przygadam się szaleńcom w korowodzie. Ps. Ja ostatni raz tańczyłem jak był takt po 1400 $ za uncje. Pozdrawiam

! Odpowiedz
2 5 franek10

Ogladales kiedys:Chlopaki nie placza?To jest kupa,wszystkich oszukasz ale zycia nie oszukasz.Bob Marley napisal kiedys:Mozesz oszukac wszyskich przez pewien okres czasu.Mozesz oszukac jakis ludzi przez pewien okres czasu.
Ale nie mozesz oszukac waszystkich przez caly czas.
Polecam Mennica-okres oczekiwania byl 26 tygodni.

! Odpowiedz
5 3 franek10 odpowiada open_mind

Zatankowalem srebra pod korek po £12.60 podpierajac sie kredytem M&S.-12t£ na 4.6% Pozdrawiam.Zobaczymy jak dalej. pojdzie.

! Odpowiedz
5 0 franek10 odpowiada open_mind

USA zawsze popiera wolny rynek i konkurencje na tym rynku.Nie slauchales USA zadnych press conference

! Odpowiedz
2 0 khh odpowiada open_mind

aa, no to wiesz co graja ;)

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
ZŁOTO 0,07% 1 718,70
2020-05-29 07:12:00
MIEDŹ -0,49% 5 348,25
2020-05-29 07:12:00
ROPA -1,27% 35,67
2020-05-29 07:12:00
SREBRO 0,45% 17,97
2020-05-29 07:11:00
PLATYNA -0,42% 859,80
2020-05-29 07:12:00

Znajdź profil