REKLAMA

Posłowie KO o doniesieniach nt. planów podziału Mazowsza: szkodliwe, przyniosą straty

2020-07-23 12:04
publikacja
2020-07-23 12:04
fot. Pixabay / Pexels

Posłowie KO wyrazili w czwartek oburzenie w związku z planami PiS wydzielenia Warszawy i okolicznych gmin z Mazowsza, o których donoszą media. Według nich taki podział byłby szkodliwy, także finansowo dla stolicy i reszty regionu. Posłowie zapowiedzieli, że zwrócą się do rządu o informację w tej sprawie.

"Dziennik Gazeta Prawna" napisał w czwartek, że na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory, gdyż z nieoficjalnych ustaleń dziennika wynika, że Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Według gazety, projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Doniesienia "DGP" oburzyły w czwartek mazowieckich posłów Koalicji Obywatelskiej: Marcina Kierwińskiego i Jana Grabca.

Kierwiński, sekretarz generalny i lider mazowieckich struktur PO, nazwał pomysł Prawa i Sprawiedliwości "poronionym". "Nie mamy wątpliwości, że tego typu inicjatywa to próba karania mieszkańców Warszawy i Mazowsza za to, że zdaniem Kaczyńskiego są niepokorni, że nie wybierają PiS, że sejmik województwa mazowieckiego to sejmik, w którym PiS nie rządzi, że prezydent miasta stołecznego Warszawy pochodzi z opozycji, że od 2005 r. (...) PiS nie może wygrać w Warszawie" - powiedział poseł KO.

W jego ocenie pomysł Prawa i Sprawiedliwości jest szkodliwy zarówno dla stolicy jak i całego regionu. "Nie ma zgody na to, żeby za polityczne fobie i cele Jarosława Kaczyńskiego płacili mieszkańcy Mazowsza. Ten pomysł jest zły, szkodliwy. To pomysł, który doprowadzi do tego, że straci i Mazowsze i Warszawa; to pomysł, który doprowadzi do tego, że powstanie najuboższe województwo w kraju" - wskazał Kierwiński.

Grabiec podkreślił, że zmiany w podziale administracyjnym są możliwe, jednak - jak dodał - powinny towarzyszyć im konsultacje z samorządowcami i mieszkańcami oraz uwzględniać interes obywateli. On również przekonywał o szkodliwości rozważanych przez PiS zmian.

"Jest szkodliwy zwłaszcza dla tych regionów, które potrzebują transferu środków, potrzebują doinwestowania. Dziś zasada jest taka, że Koleje Mazowieckie, które przywożą mieszkańców różnych subregionów mazowieckich do Warszawy, funkcjonują w oparciu o środki całego Mazowsza, które w ogromnej mierze pochodzą z Warszawy i okolicy. Szpitale wojewódzkie są środkami z samorządu Mazowsza, bez względu na to, gdzie są położone" - mówił rzecznik PO.

Skrytykował przy tym tryb, w jakim - według niego - rząd Prawa i Sprawiedliwości pracuje nad projektem w sprawie podziału Mazowsza - w pośpiechu, "cichcem" i bez konsultacji z mieszkańcami. "Nie pozwolimy na to, żeby niszczyć organizm samorządowy, który budowany jest od dziesięcioleci, gdzie tworzą się więzi społeczne, gdzie budowany jest sprawiedliwy transfer z bardziej zamożnego centrum regionu do subregionów mazowieckich po to, żeby budować zrównoważony rozwój Mazowsza" - zaznaczył Grabiec.

Zapowiedział, że posłowie KO będą domagać się od rządu informacji na temat stanu prac nad projektem ustawy w tej sprawie i ewentualnych strat, które może spowodować podział województwa mazowieckiego. (PAP)

autor: Marta Rawicz

mkr/ par/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki