REKLAMA

Przed nami nowe wybory i wydzielenie Warszawy z Mazowsza

2020-07-23 07:04
publikacja
2020-07-23 07:04
fot. Jerzy Dudek / FORUM

Na jesieni mogą nas czekać kolejne wybory; z nieoficjalnych ustaleń dziennikarzy wynika, że powraca temat podzielenia województwa mazowieckiego - czytamy w czwartkowym "Dzienniku Gazecie Prawnej". Według gazety projekt ustawy w tej sprawie ma trafić do Sejmu jeszcze w lipcu.

Według ustaleń "Dziennika Gazety Prawnej" Prawo i Sprawiedliwość bardzo śpieszy się z zapowiadanym już wcześniej wyodrębnieniem stolicy i jej przyległości z województwa mazowieckiego. Miałoby to doprowadzić do przeprowadzenia wyborów na terenie dwóch nowych województw. "Musimy to przeprowadzić jeszcze w tym roku, bo idzie nowy budżet unijny, w ramach którego musimy zgłosić nie 16, ale 17 województw i ich regionalne programy operacyjne na lata 2021-2027" - mówi dziennikowi polityk PiS.

Według gazety projekt jest niemal gotowy i do końca lipca trafi do Sejmu. Być może posłowie zajmą się nim w sierpniu, później ustawa najpewniej trafi na 30 dni do Senatu. Jak tłumaczy rozmówca "DGP", "Sejm zająłby się jego poprawkami na początku września tak, by w listopadzie mogły się odbyć wybory".

Gazeta podaje, że nowe województwo objęłoby obecną Warszawę plus przylegające do niej powiaty, czyli tzw. obwarzanek. Podkreśla, że z takim pomysłem PiS nosi się już od poprzedniej kadencji, bo utworzenie województwa warszawskiego prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiedział w parlamentarnej kampanii wyborczej we wrześniu 2019 r.

Dziennik podaje, że jest jedna różnica w obecnie przygotowywanym projekcie, a tym poprzednim. Wcześniej zakładano okres przejściowy, w którym funkcję marszałka województwa stołecznego pełniłby prezydent Warszawy, a stołeczna rada pełniłaby funkcję sejmiku. W nowych planach okresu przejściowego nie ma, co oznacza wybory w tym roku.

"PiS kieruje się wyłącznie politycznymi względami" - komentuje w rozmowie z gazetą marszałek woj. mazowieckiego Adam Struzik i zapowiada, że będzie starał się pomysł zablokować.

PiS chce dokonać podziału woj. mazowieckiego, by w sposób polityczny przejąć władzę na Mazowszu

Nieprawdziwy jest argument, iż dzięki podziałowi Mazowsza biedniejsza część województwa będzie miała większe szanse na pozyskiwania środków europejskich. "Jest to z gruntu fałszywa i nieprawdziwa teza, ponieważ w 2016 r. - dzięki staraniom marszałka Adama Struzika i koalicji, w ramach której PSL współrządziło - Komisja Europejska dokonała statystycznego podziału woj. mazowieckiego" - przypomniał poseł PSL Piotr Zgorzelski.

wni/ mark/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Załóż Konto Przekorzystne na selfie

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
incitatus
Jaki Napoleon takie Księstwo Warszawskie nas czeka
karbinadel
A po co się ograniczać? Przywrócić 49 województw z epoki Gierka, będzie jeszcze więcej stanowisk dla zasłużonych towarzyszy
jes
Jak widać z komentarzy słoiki najbardziej nie lubią stolicy :)))

Robią w niej i nienawidzą. Jak amerykańskie lewaki nienawidzą USA :)
barysza51
Nie mogą wygrać w Warszawie to wsadzą tam swojego wojewodę. Taki jest zamysł.
and00
A to teraz wojewoda nie jest ich?
antybolszewik
Tak na poważnie to finansowo nie ma to sensu ponieważ EU rozlicza oddzielnie Warszawę i pozostałe Mazowsze. Jedynie politycznie aby powalczyć o marszałka Mazowsza dla PiSu to gratka. Wiąże się to jednak z jeszcze większą administracją i biurokracją oraz "bareizmami" - część chlewów pod Warszawą okaże Tak na poważnie to finansowo nie ma to sensu ponieważ EU rozlicza oddzielnie Warszawę i pozostałe Mazowsze. Jedynie politycznie aby powalczyć o marszałka Mazowsza dla PiSu to gratka. Wiąże się to jednak z jeszcze większą administracją i biurokracją oraz "bareizmami" - część chlewów pod Warszawą okaże się metropolitalna.
bankroll
Ja bym Warszawę przeniósł do Niemiec, wraz z wszystkimi jej mieszkańcami.
antybolszewik
Nawet tak nie zapowiadaj bo wszyscy do Warszawy będą walić drzwiami i oknami :D
and00 odpowiada antybolszewik
Przecież możesz jechać nawet dziś, bilet już za 100zł kupisz do Niemiec
Inna sprawa co tą Warszawą by się w Niemczech działo?
Przecież oni już tam mają swoje urzędy centralne, siedziby firm zagranicznych i własnych, celebrytów
Poza tym u nich mądrze jest to rozproszone w różnych miastach

Powiązane: Samorządy i regiony

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki