REKLAMA

Poślesz dziecko do żłobka lub przedszkola? [Sonda Bankier.pl]

2020-05-01 11:30
publikacja
2020-05-01 11:30

Od 6 maja żłobki, klubiki dziecięce i przedszkola mogą wrócić do pracy, przyjmując pod opiekę najmłodszych - poinformował kilka dni temu premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta wzbudziła wiele wątpliwości zarówno rodziców, jak i samorządów i dyrektorów placówek.

fot. Ekaterina Dvoryaninova / / Shutterstock

Samorządy, które odpowiadają za publiczne żłobki i przedszkola, od razu wyraziły swoje wątpliwości. Dotyczą one braku odpowiednich wytycznych. Wiele miast zapowiedziało, że po weekendzie majowym ich publiczne placówki nadal pozostaną zamknięte. O placówkach prywatnych mają decydować dyrektorzy.

"Decyzja o otwarciu zostanie podjęta, gdy otrzymamy zapewnienie, że te placówki są bezpieczne. Dziś wysłane zostały pisma m.in. do Sanepidu, wojewody i wojewódzkiego konsultanta ds. chorób zakaźnych z prośbą o wytyczne, opinie i kontrole w placówkach. Domagamy się też precyzyjnych informacji i wytycznych od rządu" - mówił prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

Jeśli pytacie mnie państwo, czy faktycznie żłobki i przedszkola będą w Warszawie otwarte 6 maja, odpowiadam: "nie"; nie ma fizycznej możliwości, aby w tak krótkim czasie przeprowadzić tak poważne przedsięwzięcie - poinformował prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

O tym, że uruchomienie placówek i posłanie do nich dzieci nie jest obowiązkiem a opcją, mówił w reakcji na oburzenie rodziców minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Resort rodziny zapowiedział, że do 24 maja zostaje wydłużony dodatkowy zasiłek opiekuńczy przysługujący rodzicom dzieci do ósmego roku życia w związku z zamknięciem żłobków, klubów dziecięcych, przedszkoli i szkół z powodu zagrożenia koronawirusem. Przysługuje on również w przypadku niemożności sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19.

KWS

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Komentarze (24)

dodaj komentarz
maiar
Lekarze twierdzą, że coronawirusy są z nami od lat 60 wieku XX.
jas2
maiar nieprawda.
Są z nami od zawsze.
supernova
Obywatele. Postraszyliśmy już was fejkową pandemią, a teraz dla waszego dobra was zaszczepimy. Grzeczne narody - obniżka płodności o 10%. Krnąbrne narody - pandemia raka i płodność w dół o 90%.
warszawyak
Patrzę na ulicy gdzie 3/4 osób nie stosuje się do zarządzenia . Nikt tego nie pilnuje ! Czytam te posty i zastanawiam się , czy ten naród jest taki głupi czy człowiek w kapitaliźmie jest taki egoistyczny !!! Czy trzeba być inteligentny by zrozumieć , że w tej sytuacji chodzi nie o 70 % społeczeństwa tylko o te 30 % Patrzę na ulicy gdzie 3/4 osób nie stosuje się do zarządzenia . Nikt tego nie pilnuje ! Czytam te posty i zastanawiam się , czy ten naród jest taki głupi czy człowiek w kapitaliźmie jest taki egoistyczny !!! Czy trzeba być inteligentny by zrozumieć , że w tej sytuacji chodzi nie o 70 % społeczeństwa tylko o te 30 % , które ciężką pracą odbudowało Polskę ze zniszczenia wojennego ! Tez wirus to wielka zagadka , może się zmutować i dziesiątkować osoby z prawidłową odpornością . Trzeba słuchać mądrych i wyciągać wnioski . Na podstawie historii epidemii wirusowych zwykle były trzy fale. Tylko racjonalne postępowanie może zminimalizować śmiertelność . Jestem skłonny uznać , że w naszym wypadku ten pierwszy czynnik jest decydujący .
po_co
Ktoś wymyślił nowy trend - dzieci złe i to już tak od kilku dobrych lat ciągnie się jak gil z nosa.
Skoro dzieci są takie złe to likwidujmy państwowe szkoły, żłobki, domy malucha - niech sektor prywatny sam reguluje te sprawy.

Do jasnej cholery, drugi miesiąc w domu staram się pracować, a nie mam prostej
Ktoś wymyślił nowy trend - dzieci złe i to już tak od kilku dobrych lat ciągnie się jak gil z nosa.
Skoro dzieci są takie złe to likwidujmy państwowe szkoły, żłobki, domy malucha - niech sektor prywatny sam reguluje te sprawy.

Do jasnej cholery, drugi miesiąc w domu staram się pracować, a nie mam prostej pracy polegającej na skręcaniu długopisów, współpracuję z ludźmi na całym świecie w USA, Meksyku, Singapurze, Chinach... ale jakiś idiota stwierdził, że zrzuci mi na głowę dodatkowo obowiązek szkolny i uwaga - nie w formie jaką ja chciałbym dziecku przekazać, tylko w formie jakiej ten sam idiota uważa za konieczną.

Ja nikomu nie umniejszam ten co skręca długopisy ma dzisiaj znacznie gorzej niż ja, prawdopodobnie nie ma już pracy. Niemniej on też nie zarobi bo przez tego samego idiotę musi siedzieć w domu, być może z dzieckiem za które przedszkolanka lub nauczyciel dostaje pensję - co to za cholerna dysproporcja ?

Najpierw protestowali, teraz siedzą w domach, a ludzie którzy płacą na nich podatki odwalają ich robotę. Dziękuję, system edukacji w Polsce jest dla mnie tworem pierwszym do rozpędzenia.
warszawyak odpowiada po_co
Następny , który musi zarabiać miliony i ma gdzieś , że wirus jest niebezpieczny dla osób starszych . Nie dociera , że za chwilę ty będziesz w ich sytuacji ! ? Mało zarobiłeś , musisz za wszelką cenę powiększać swój majątek mając w pogardzie innych ?! Dopiero jak zachoruje ktos z twoich bliskich być może dotrze Następny , który musi zarabiać miliony i ma gdzieś , że wirus jest niebezpieczny dla osób starszych . Nie dociera , że za chwilę ty będziesz w ich sytuacji ! ? Mało zarobiłeś , musisz za wszelką cenę powiększać swój majątek mając w pogardzie innych ?! Dopiero jak zachoruje ktos z twoich bliskich być może dotrze , że piniądze nie są najważniejsze i że zdrowie oraz życia nie kupisz !!! Byznesmen !!!
po_co odpowiada warszawyak
Aktualnie robię wszystko aby zapewnić ciągłość produkcji w 3 fabrykach na świecie - dla ok 2000 pracowników. Zanim napiszesz głupoty zastanów się nad tym 3 razy. Nie zarabiam milionów mam po prostu trudną pracę, dziennie spędzam przed komputerem po 14 godzin.

To nie jest tak, że beze mnie Ci ludzie nie będą
Aktualnie robię wszystko aby zapewnić ciągłość produkcji w 3 fabrykach na świecie - dla ok 2000 pracowników. Zanim napiszesz głupoty zastanów się nad tym 3 razy. Nie zarabiam milionów mam po prostu trudną pracę, dziennie spędzam przed komputerem po 14 godzin.

To nie jest tak, że beze mnie Ci ludzie nie będą mieć pracy... to za daleko idący wniosek. Jestem jednym z kilkunastu inżynierów więc ma mnie kto zastąpić ale my wszyscy pracujemy na to aby cała rzesza pracowników miała co produkować.

Jesteś tak zaślepiony nienawiścią, że nie dociera do Ciebie rzeczywistość. Śmiertelność wynosi 3% wśród ujawnionych przypadków, co więcej ponad 80% osób starszych przechodzi tę chorobę bezobjawowo i to są oficjalne dane raportowane przez wszystkie kraje.
Biorąc to wszystko pod uwagę, zablokowaliśmy świat z uwagi na 1% osób które mogą ponieść śmierć dlatego, głównie dlatego że i tak już byli ciężko schorowani.

Wybacz, nie trywializuje skutków żadnej choroby, nie drwię z niczyjego życia ale powiedz mi jakie zagrożenie dla dziadka płynie z umieszczenia dzieci w wieku 0-3 w żłobku ? Jaka szkoda płynie dla dziadka z powodu powrotu dzieci w wieku 7-16 do szkół podstawowych ?
Jaka szkoda płynie dla dziadka z powodu powrotu ludzi młodych do pracy ?

Do jasnej cholery skoro choroba jest groźna dla dziadków to ja proponuję zafundujmy im najlepsze wakacje życia, zostawmy ich w domach i spełniajmy każdą zachciankę.
Uwierz mi, umrze znacznie mniej osób niż w czasach gdy szpitale są zamknięte nawet dla ludzi młodych którzy mają odbudować gospodarkę, uwierz mi będzie to kosztować mniej niż blokada gospodarki i uwierz mi, poziom życia ludzi starszych poprawi się znacznie - wystarczy myśleć, a nie działać emocjonalnie.

Jeszcze raz powtórzę, skoro problem dotyczy seniorów to ich powinno się izolować nie dzieci, a wraz z izolacją powinna pojawić się pełna mobilizacja społeczeństwa aby im pomóc. Pomóc przetrwać to co im zagraża.

Chyba, że masz zamiar czekać 30 lat aż umrą obecni seniorzy, a przez izolację nowi się nie zarażą ?
adam_bz odpowiada po_co
Szanuję za opinię w większości się zgadzam ale warto na problem popatrzeć także z innej strony. Przypuśćmy, że jedno chore dziecko pójdzie do przedszkola . Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać że zarazi pozostałe wcześniej czy później. Jak wiadomo dzieci przechodzą chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo.Szanuję za opinię w większości się zgadzam ale warto na problem popatrzeć także z innej strony. Przypuśćmy, że jedno chore dziecko pójdzie do przedszkola . Z dużą dozą prawdopodobieństwa można przypuszczać że zarazi pozostałe wcześniej czy później. Jak wiadomo dzieci przechodzą chorobę bezobjawowo lub skąpoobjawowo. Takie dzieci pójdą do domu i zarażą rodziców i dziadków ( często jeszcze w Polsce rodziny mieszkają w kilka pokoleń). W skali kraju to mogą to być tysiące nowych przypadków. Rodzice pójdą do pracy i zarażą współpracowników. We Włoszech to dzieci były nośnikami koronawirusa. Wydaje się , że wczesna decyzja o izolacji spowodowała że mamy względnie dobrą sytuację . Dzisiaj większość ludzi siedzi w domu. Wiem, że to trudne i gospodarczo to masakra, ale pomimo 1,5 miesiąca izolacji epidemia nie mija.
doswiadczony_junior odpowiada po_co
Nawet nie wiesz jak się cieszę że są ludzie w tym kraju którzy myślą tak jak ja.

warszawyak odpowiada po_co
Nie tacy mądrzy ludzie jak ty zdecydowali o restrykacjach związanych z epidemią ! Nie takie fabryki dla których pracujesz zawiesiły produkcję ! Ten wirus jest groźniejszy od hiszpanki która zabiła 55 mln osób !!! To są dopiero początki i nie wiadomo jak on się zachowa !!! Mądrzy ludzie każą nam unikać kontaktów Nie tacy mądrzy ludzie jak ty zdecydowali o restrykacjach związanych z epidemią ! Nie takie fabryki dla których pracujesz zawiesiły produkcję ! Ten wirus jest groźniejszy od hiszpanki która zabiła 55 mln osób !!! To są dopiero początki i nie wiadomo jak on się zachowa !!! Mądrzy ludzie każą nam unikać kontaktów z innymi osobami przekładając życie nad sprawami materialnymi ! Nie po to aby bogaty ( nie pracujesz 14 godz dziennie jako inż dla trzech fabryk za kilkanaście tysięcy zł ) się bogacił tylko aby uniknąć powtórki z hiszpanki gdzie w kolejnej fali wirus zbierał żniwo wśród dzieci !!! Dziś umierają starcy za chwilę zaczną umierać dzieci !!! Oby moje słowa nie były prorocze . Jeśli tak się stanie to tacy mądrzy inaczej zachłanni egoiści jak ty będę temu winni ! Polacy nawet nie są jeszcze na początku epidemmi.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki