REKLAMA

Porozumienie USA i Niemiec w sprawie sporu o Nord Stream 2

2021-07-21 22:26
publikacja
2021-07-21 22:26
Porozumienie USA i Niemiec w sprawie sporu o Nord Stream 2
Porozumienie USA i Niemiec w sprawie sporu o Nord Stream 2
fot. HANNIBAL HANSCHKE / / Reuters

Władze USA i RFN ogłosiły w środę we wspólnym oświadczeniu porozumienie w sprawie zakończenia sporu na temat gazociągu Nord Stream 2. W ramach umowy Niemcy zainwestują w ukraiński sektor energetyczny, zobowiążą się do sankcji w razie wrogich działań Rosji i wesprą Inicjatywę Trójmorza.

"Jeśli Rosja spróbuje użyć energii jako broni lub dokona dalszych aktów agresji przeciwko Ukrainie, Niemcy podejmą działania na poziomie krajowym i będą naciskać na podjęcie skutecznych środków na poziomie europejskim, w tym sankcji, by ograniczyć rosyjskie możliwości importu w sektorze energii" - napisano w jednym z kluczowych postanowień dokumentu.

Choć w tekście brak jest o tym wzmianek, przedstawiciele Departamentu Stanu USA zapowiedzieli, że porozumienie oznacza wycofanie się z prób wstrzymania projektu za pomocą sankcji. Celem tej niewiążącej prawnie umowy jest według Waszyngtonu ograniczenie negatywnych skutków Nord Stream 2 dla Ukrainy i krajów regionu, w tym Polski.

W ramach porozumienia Niemcy mają też wykorzystać wszelkie możliwe środki nacisku, by doprowadzić do przedłużenia - na okres do 10 lat - wygasającej w 2024 umowy Ukrainy z Rosją o tranzycie gazu. Według szacunków w ramach obecnej umowy Ukraina otrzymuje z tytułu opłat tranzytowych 1,5-3 mld dolarów rocznie.

Niemcy mają również stworzyć Zielony Fundusz dla Ukrainy w celu "wsparcia transformacji energetycznej Ukrainy, wydajności energetycznej i bezpieczeństwa energetycznego". Na ten cel RFN ma wpłacić co najmniej 175 mln dolarów i wspólnie z USA "wspierać i promować" inwestycje warte co najmniej 1 mld dolarów.

Berlin zobowiązał się też do wsparcia współtworzonej przez Polskę Inicjatywy Trójmorza.

"Niemcy zobowiązują się do zwiększenia swojego zaangażowania w Inicjatywę z perspektywą finansowego wsparcia projektów Inicjatywy Trójmorza na polach regionalnego bezpieczeństwa energetycznego i energii odnawialnych" - napisano w oświadczeniu.

Niemcy zapowiedziały też przeznaczenie do 1,77 mld dolarów na projekty "wspólnego interesu" w sektorze energetycznym w ramach unijnego budżetu na lata 2021-2027.

W dokumencie zawarte są też obietnice na temat wsparcia przez Berlin ukraińskiego bezpieczeństwa energetycznego, m.in. w postaci zapewnienia rewersu rosyjskiego gazu z Niemiec na Ukrainę. Niemcy zobowiązały się też w sprawie NS2 do przestrzegania "ducha i litery" zasad unijnego III pakietu energetycznego, mówiącego o dywersyfikacji źródeł energii. Podmiot udzielający gazociągowi certyfikatu na prowadzenie operacji ma dodatkowo dokonać oceny wpływu gazociągu na europejskie bezpieczeństwo energetyczne.

W opublikowanym oświadczeniu oba kraje podkreśliły też wsparcie dla suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy oraz jej "europejskiej ścieżki". W dokumencie napisano także, że Berlin i Waszyngton są nadal zdeterminowane nakładać na Moskwę koszty, m.in. w postaci sankcji przeciwko rosyjskiej agresji i wrogim działaniom.

Mimo zawarcia układu z Niemcami przedstawiciele władz USA podkreślali w środę, że nadal przeciwni są projektowi, który uważają za "geopolityczny projekt" Rosji, mający utrwalić jej wpływy.

"To jest zła sytuacja i zły gazociąg, ale musimy pomóc chronić Ukrainę i myślę, że poczyniliśmy pewne znaczące kroki w tym kierunku" - powiedziała w senackiej komisji spraw zagranicznych Victoria Nuland, osoba nr 3 w Departamencie Stanu USA.

W odpowiedzi na publikację dokumentu szefowie MSZ Polski i Ukrainy, Zbigniew Rau i Dmytro Kułeba, wydali wspólne oświadczenie, w którym stwierdzili, że propozycje USA i Niemiec "nie mogą być uznane za dostateczne, by skutecznie ograniczyć zagrożenia stworzone przez NS2".

Wzywamy USA i Niemcy do podjęcia kroków w celu znalezienia adekwatnej odpowiedzi na rodzący się kryzys bezpieczeństwa w naszym regionie, którego jedynym beneficjentem jest Rosja" - napisali ministrowie. Kułeba zainicjował też w środę oficjalne konsultacje z Komisją Europejską i Niemcami w sprawie Nord Stream 2.

Jesteśmy zaskoczeni decyzją Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, by budowa gazociągu Nord Stream 2 mogła być kontynuowana; to decyzja, która nie jest dobra dla obszaru Europy Środkowo-Wschodniej - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller.

"Od samego początku podkreślamy - i zdania nie zmienimy - że projekt Nord Stream 2 jest projektem geopolitycznym, który destabilizuje sytuację polityczną w Europie Środkowo-Wschodniej" - mówił w środę wieczorem dziennikarzom w Sejmie rzecznik rządu.

"Niestety, zarówno kanclerz (Niemiec) Angela Merkel, jak i (prezydent Rosji) Władimir Putin mają na sumieniu kwestie potencjalnej destabilizacji sytuacji w Europie Środkowo-Wschodniej. Na to zgody Polski nie ma. Niestety w UE nie było odpowiedniej reakcji na poziomie całej wspólnoty, również na poziomie Europejskiej Partii Ludowej" - stwierdził Müller.

Podkreślał, że Polska od samego początku podnosiła swe zarzuty i przez wiele miesięcy miała wsparcie ze strony Stanów Zjednoczonych.

"Jesteśmy, niestety, zaskoczeni tą decyzją. To jest decyzja, która nie jest dobra dla tego obszaru ze strony Stanów Zjednoczonych, które pozwoliły na to, aby budowa tego gazociągu mogła być kontynuowana" - powiedział rzecznik rządu.

Według niego, "niemiecki władze, niestety, w tym zakresie realizują interesy Rosji". "To jest o tyle zaskakujące, że bardzo często część publicystów europejskich, polskich próbuje naszą formację polityczną oskarżać o działania prorosyjskie. Jak się okazuje, to przyjaciele z EPL - czyli z tego samego środowiska politycznego, w którym znajduje się PO - pozwolili na to, aby ten gazociąg był realizowany" - dodał.

Oskar Górzyński, Aleksandra Rebelińska

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (16)

dodaj komentarz
marxs
ale się PISowcy cieszyli jak wygrali z Gazpromem w sprawie ustalania cen gazu i dostali prawie 2 mld $ ale radość była jak zwykle u PISowców przedwczesna bo zamienili formułę cenową bazującą na cenie ropy na cenę spot płacili wcześniej po nieco więcej niż 200 $ za 1000m3 a teraz placą po 390 $ buahaha Gazprom zyskał ale się PISowcy cieszyli jak wygrali z Gazpromem w sprawie ustalania cen gazu i dostali prawie 2 mld $ ale radość była jak zwykle u PISowców przedwczesna bo zamienili formułę cenową bazującą na cenie ropy na cenę spot płacili wcześniej po nieco więcej niż 200 $ za 1000m3 a teraz placą po 390 $ buahaha Gazprom zyskał parę mld $ dzięki intelektowi PISarzy
majmun
Krótka piłka: Kogo USA chciałyby mieć za sojusznika w starciu z Chinami?
Polskę, Niemcy czy może też Rosję?
Polska w 100% postawiła na amerykańskiego konia i tyle w temacie a w związku z tym, że już nie ma innej drogi to niezależnie co zrobi USA i tak jesteśmy zdania na ich łaskę. Piwot w stronę Turcji jest
Krótka piłka: Kogo USA chciałyby mieć za sojusznika w starciu z Chinami?
Polskę, Niemcy czy może też Rosję?
Polska w 100% postawiła na amerykańskiego konia i tyle w temacie a w związku z tym, że już nie ma innej drogi to niezależnie co zrobi USA i tak jesteśmy zdania na ich łaskę. Piwot w stronę Turcji jest dużo spóźniony. Polska dyplomacja poniosła klęskę i skutki tego odczujemy w niedługim czasie.
talmud
wielki sukces dyplomacji z "tu spocznij" - biedni niemcy nie boja się rosyjskiego gazu- w bantustanie nad wisła trzeba kupić więcej czlogow samolotów etc etc......& wysłać do japonii kontyngent wojskowy bo jest ogromne zagrożenie z bliskiego wschodu na ......LMAO....."flanke wielki sukces dyplomacji z "tu spocznij" - biedni niemcy nie boja się rosyjskiego gazu- w bantustanie nad wisła trzeba kupić więcej czlogow samolotów etc etc......& wysłać do japonii kontyngent wojskowy bo jest ogromne zagrożenie z bliskiego wschodu na ......LMAO....."flanke wschodnia"
pixel75
Czyli innymi słowy „Niemcy i USA wyrażają głębokie zaniepokojenie więc Niemcy sypną trochę drobnych na śrubki do modernizacji rur a jak się coś odstawi znowu na wschodzie to pogrążą palcem”
kwiecien2021
I to zrobili nasi najwięksi, najwierniejsi sojusznicy.
Warto zauważyć, że zgodnie z zapisami umowy los Ukr jest w rękach Niemców .... jak myślicie jaki wpływ będzie to miało na Polskę ....

neuelukas
W Niemieckim radiu gadają o tym naokrągło padają słowa "Große Deal- wielka transakcja" ogólnie cieszą się jakby zdobyli Mistrzostwo w piłce. Ciekawe co na to nasze TVP dzisiaj. Aż pooglądam z ciekawości jak za tą porażka odpowiada biedny Tusk. A tak serio Pozdrawiam wszystkich Polaków pracujących w Niemczech
oilman
No coz ... z punktu widzenia Niemiec jest to interes, wiec sie ciesza, niewazne ze naszym kosztem. No ale niestety tak to wszystko dziala. Polska silna gospodarczo jest nieporzadana, bo Niemcy i Francja nie chca konkurencji. Z definicji mamy byc rynkiem zbytu i dostarczycielem taniej sily roboczej. Smutne, ale prawdziwe:(
12_groszy odpowiada oilman
warto dodac, ze rowniez wyrobnikami bez prawa do glosu przyjmujacych dalsze absurdalne mechanizmy kontroli obywatela.
neuelukas odpowiada oilman
Niemcy Niemcami ale USA najpierw bierzemy kredyt na przyszłe pokolenia na zakup czołgów a teraz taki strzał w Policzek ?? To już było lepiej Niemieckie albo Chińskie kupić za mniejszą kasę i wymierne korzyści. Szkoda mi Polski dajemy się robić jak dzieci...
oilman odpowiada neuelukas
Nic dodac nic ujac:)

Powiązane: Gazociągi

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki